„Dėl laiko – mes tikrai suprantame rytinio laiko trumpinimą. Vyriausybei, Sveikatos apsaugos ministerijai ir visiems esame patvirtinę, kad tame matome logikos, nes tai priemonė, ribojanti tą probleminį vartojimą. Bet vakarinio laiko ribojimas yra gana drastiškas, apskritai neturi pagrindo ir turi šalutinę pasekmę.
Vakarais gali atsirasti nelegalaus alkoholio prekybos alternatyvos. Ta priemonė nenutaikyta į probleminius vartotojus, o tik apribos sąmoningų, normalių, šiuolaikiškų ir ilgai dirbančių žmonių apsipirkimą“, – BNS kalbėjo Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas.
Anot jo, prekybos tinklai neutraliai žiūri į minimalaus alkoholio įsigijimo amžiaus padidinimą.
„Dėl amžiaus mes laikomės neutralios pozicijos. Tai, mūsų supratimu, yra ritualinė priemonė. Mes kaip prekybininkai įgyvendinsime įstatymą taip, kaip dabar yra numatyta iki 18 metų. Sieksime užtikrinti, kad pardavimas iki 20 metų nebūtų atliekamas, jei tai bus priimta. Čia jau valstybės ir tų sprendimų priėmėjų dialogo su visuomene reikalas, kaip jie tai paaiškins, kad pilnametis žmogus, galintis dirbti, mokėti mokesčius, rinkti valdžią, eiti tarnauti, tuoktis ir auginti vaikus, negalės nusipirkti vyno ar šampano taurės progai“, – tvirtino L.Vilimas.
Savo ruožtu mažmeninės prekybos tinklo „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis BNS teigė, kad pasiūlymas dėl amžiaus turėtų būti koreguojamas, o prekybos laiko trumpinimas – nesumažins alkoholio pardavimų.
„Amžiaus pasiūlymui kaip pilietis pritariu iš dalies. Manyčiau, kad turėtų būti nuo 18 metų silpnieji gėrimai leistini, o nuo 20 metų jau stiprieji gėrimai. Tai būtų tarpinis variantas. (...) Dėl prekybos laiko galiu drąsiai pasakyti, kad suvartojimas pakils, nes žmonės užsipirkinės taip, kad nepritrūktų“, – kalbėjo D.Dundulis.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga balandį yra kalbėjęs, jog prekybos laiko trumpinimas turėtų sumažinti alkoholio vartojimą ir spontanišką jo pirkimą paskutinėmis prekybos minutėmis. Be to, ši priemonė turėtų padidinti ir viešąjį saugumą.
Vasarį A.Veryga kalbėjo, kad prekybos laiko trumpinimas ir amžiaus mažinimas būtų sprendimai, kuriems nereikia daug investicijų ir pasiruošimo.
Seimo Sveikatos reikalų komitetas gegužės pradžioje pritarė paketui įvairių alkoholio vartojimo ribojimų. Siūloma trumpinti pardavimo laiką, uždrausti alkoholinių gėrimų reklamą, didinti amžių, nuo kurio būtų galima pirkti ir vartoti šiuos gėrimus.
Pirmadieniais–šeštadieniais parduotuvėse ir maitinimo įstaigose prekiauti alkoholiu išsinešti būtų galima nuo 10 val. ryto iki 20 val. vakaro, o sekmadieniais – nuo 10 val. iki 15 val. Vėliau maitinimo įstaigose prekyba būtų galima tik pilstomais alkoholiniais gėrimais vartoti vietoje.
Alkoholio vartojimas asmenims iki 20 metų būtų draudžiamas.