Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2022 02 03 /18:47

Profsąjungos pirmininkė: „Achema“ daro spaudimą nerengti streiko, žada nemažinti algų

Streikui vasario 8-ąją besiruošiančios Jonavos azotinių trąšų gamyklos „Achema“ profesinės sąjungos pirmininkė sako, kad bendrovės vadovai sureagavo į kai kuriuos reikalavimus ir pažadėjo nemažinti atlyginimų bei daro spaudimą žmonėms nestreikuoti.
AB „Achemos“ darbuotojų protestas
AB „Achemos“ darbuotojų protestas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 2 Streikas Achema, AB

„Achemos“ profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė BNS ketvirtadienį sakė, paskelbus streiko datą vadovybė pažadėjo kai kurių pakeitimų, tačiau pagrindinio reikalavimo – pasirašyti kolektyvinę sutartį – neįvykdė.

„Pranešta, kad padaryti pakeitimai, koreguojama naujai siūloma darbo užmokesčio sistema, įvedama 20 proc. premija į tarifinį atlyginimą, todėl daugumos darbuotojų atlyginimai nenukentės. Pagerinimas yra, bet jo nepakanka, kol kas iš darbdavio atstovų kalbos apie kolektyvinės sutarties pasirašymą nesulaukėme. Darbuotojai nori raštiško įsipareigojimo ir be jo nesitrauks“, – BNS kalbėjo B.Daškevičienė.

Vėliau ji patikslino, kad premijos perkėlimas į atlyginimo tarifą nėra laikomas darbo užmokesčio didinimu.

„Sausio 1-osios vadovybės sprendimu į tarifą būtų perkelta tik dalis premijos, o tai būtų lėmę atlyginimo mažėjimą. Šis pakeitimas išsprendė tą problemą, kad apsaugo nuo atlyginimo mažėjimo, bet tai nėra didinimas“, – paaiškino B.Daškevičienė.

Be to, jos teigimu, dirbantiems streiko metu darbuotojams siūloma mokėti du-tris kartus didesnį atlyginimą, vadovybė daro spaudimą, kad žmonės nestreikuotų.

„Tai rodo, kad bendrovė turi galimybę mokėti daugiau, bet jie renkasi tai daryti tik streiko metu. Nepripažįsta profsąjungos, kuriai jau priklauso ne 30, o 40 procentų darbuotojų. Rengiami susirinkimai, darbuotojai kviečiami, jaučiamas spaudimas, trukdoma veiklai“, – sakė profsąjungos pirmininkė.

Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius ketvirtadienį pareiškė, kad dėl streiko gali tekti stabdyti gamybą, gamybos procesas gali likti be priežiūros ir kontrolės bei paragino įmonės vadovybę užtikrinti įmonės ir visų rajono gyventojų saugumą.

BNS žiniomis, bendrovės vadovybė ir profsąjunga ketvirtadienį rengia susitikimą ir sieks pasidalinti atsakomybėmis dėl saugumo streiko metu.

B.Daškevičienė tikino neabejojanti, kad gamybą streiko metu teks stabdyti, nes streikuojantys darbuotojai dirba įvairus darbus.

„Nėra kitos išeities, darbuotojai, dirbantys pamainomis, pasišalins iš darbo vietos, o kitos pamainos į darbą neatvyks. Yra penki darbo laiko vienetai, streiko metu į kiekvieną pamainą neatvyks skirtingas skaičius žmonių. Streikuojantys žmonės – nuo administracijos, iki operatorių, inžinierių, technologų – apima visas pareigų rūšis“, – BNS ketvirtadienį sakė profesinės sąjungos pirmininkė.

Ji negalėjo pasakyti tikslaus streikuojančių darbuotojų skaičiaus, tačiau sakė, kad jis gali siekti šimtus.

„Galima kalbėti apie šimtus. Jie pasidaliję į penkias pamainas. Vienu metu bendrovėje dirba apie 600 žmonių, jeigu vienu metu neatvyks 200, tai kyla didžiulė grėsmė gamybos procesui, darbdavys tik konkrečios pamainos metu pamatys, kiek žmonių nėra“, – kalbėjo profsąjungos pirmininkė.

„Achemos“ vadovybė žadėjo situaciją pakomentuoti vėliau.

Bendrovės profsąjungai šiuo metu priklauso apie 37 proc. iš maždaug 1,3 tūkst. bendrovės darbuotojų.

Principinis sprendimas rengti streiką priimtas pernai gruodį, tam pritarė 81 proc. profsąjungos narių – apie 30 proc. visų „Achemos“ darbuotojų.

Didžiausia dujų vartotoja šalyje „Achema“ dėl itin brangių dujų nuo pernai rugsėjo dirba ne visu pajėgumu. Pasak jos vadovo Ramūno Miliausko, gamyklos veikla nuo liepos yra nuostolinga, skelbta, kad ji dirba pagal laikinų prastovų modelį – pamainomis kas dvi savaites, o dalinėse prastovose yra apie 60 darbuotojų.

„Achemoje“ – darbo laiko pažeidimai, teigia profsąjungų federacija

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) Jonavos azotinių trąšų gamykloje „Achema“ nustatė darbo laiko pažeidimų, pranešė Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF).

Kaip teigiama pranešime, įmonės atstovas už tai patrauktas administracinėn atsakomybėn.

Federacija sausį kreipėsi į VDI prašydama patikrinti informaciją apie galimus pažeidimus dėl minimalaus poilsio ir maksimalaus darbo laiko normų pažeidimo, taip pat dėl viršytos leidžiamos metinės viršvalandžių normos.

Dėl darbo apmokėjimo sąlygų su vadovybe nesutarianti „Achemos“ profesinė sąjunga, vienijanti daugiau nei trečdalį darbuotojų, nutarė vasario 8 dieną pradėti neterminuotą streiką. Pagrindinis jos reikalavimas yra pasirašyti kolektyvinę sutartį, pagal kurią atlyginimai būtų indeksuojami kasmet, darbuotojams būtų mokamos premijos.

„Achema“: atlyginimai 2022 metais nesumažės nei vienam darbuotojui

„AB „Achema“ kasmet peržiūri darbo užmokesčio sistemą tam, kad visiems darbuotojams ji būtų suprantama, aiški ir skaidri. Praėjusių metų gruodžio mėnesį bendrovės valdyba priėmė sprendimą padidinti darbo užmokestį „Achemos“ darbuotojams, prijungdama kintamąją dalį prie darbuotojų tarifinio atlygio. Tačiau užmokesčio sistemos pakeitimams sukėlus daug klausimų, buvo nuspręsta patikslinti užmokesčio sistemos pokyčius ir į visų gamybinių bei aptarnaujančių padalinių darbuotojų pagrindinį atlyginimą perkelti visą, 20 proc. siekiančią, kintamąją dalį“, – rašoma „Achemos“ komentare spaudai.

Pasak „Achemos“, valdyba taip pat priėmė sprendimą suformuoti papildomą 5 proc. dydžio skatinamąjį vadovo fondą, kuriuo disponuodamas vadovas skirs ir paskirtys premijas savo nuožiūra, atsižvelgdamas į darbuotojo veiklą bei kompetenciją. Dėl to atlyginimai 2022 metais nesumažės nei vienam darbuotojui.

„Šiais metais bendrovės metinis DU fondas padidės 2 mln. eurų.

Matydama radikalius darbuotojų profesinės sąjungos vadovės pareiškimus, bendrovės valdyba ir vadovybė yra susirūpinusi, kad streiko dieną gali kilti grėsmė visų darbuotojų saugumui, padaryta žala aplinkai ir aplinkiniams gyventojams. Į strateginės reikšmės objektų sąrašą įtraukta chemijos gamykla „Achema“ dirba nepertraukiamu režimu ir negali būti taip paprastai sustabdyta, kad nekiltų pavojaus aplinkai ir žmonėms.

Esant tokiai sudėtingai ekonominei situacijai – į rekordines aukštumas užkilus dujų ir energijos kainoms, stabdant trąšų tranzitą per Baltarusiją – ši destruktyvi profesinės sąjungos lyderių veikla dar labiau destabilizuoja bendrovės veiklą ir yra žalinga tiek bendrovei, tiek visiems jos darbuotojams“, – teigia „Achema“.

„Achema“: skundai dėl viršvalandžių yra tolesnis puolimas prieš bendrovę

Ketvirtadienio vakarą „Achema“ pateikė dar vieną komentarą - dėl viršvalandžių.

„Manome, kad šiandieniniame kontekste, kai „Achemos“ profesinė sąjunga inicijuoja darbuotojų streiką, skundai dėl viršvalandžių yra tolesnis puolimas prieš bendrovę. Ši problema yra sena ir viršvalandžiai visada buvo, tačiau profsąjunga tyčia jos nederina, nors to prašo patys darbuotojai. Kiekvienas darbuotojas, norintis dirbti viršvalandžius yra pateikęs prašymą raštu ir tai yra daugiau darbuotojų iniciatyva, o ne įmonės.

Įmonė, siekdama sumažinti viršvalandžius, įsteigė papildomus 11 etatų ir taip viršvalandžių skaičius buvo sumažintas, tačiau dėl pandemijos ir ženkliai išaugusio sergančiųjų darbuotojų skaičiaus viršvalandžių visai panaikinti nepavyko, ką tikimės išspręsti artimiausiu metu“, - rašoma įmonės komentare.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas