Penktadienį profsąjungų ir darbdavių atstovai susitiko su premjere Ingrida Šimonyte.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė po susitikimo 15min teigė, kad iš jo išsineša gerą žinutę – darbuotojams už testus mokėti nereikės.
„Labai aiškiai buvo ištransliuota pačios premjerės, kad po rugsėjo 13 d. niekas nesikeičia ir tiems, kam privalu testuotis, tas turės testuotis. Bet Vyriausybė už pačius testus kompensuoja. Reikalavimas darbuotojui susimokėti už testą arba tikrinimas galimybių pasu, premjerė patvirtino, yra neteisėtas. Niekas nesikeičia, nes tam reikalingi įstatymo pakeitimai“, – sakė I.Ruginienė.
Pašnekovė teigė, kad profsąjungos nepritaria kad testavimo kaštai galėtų būti permesti ant darbuotojų pečių. „Mūsų nuomone, dabartinė tvarka dėl privalomo sveikatos tikrinimo turėtų būti ir toliau naudojama. Darbdavys yra atsakingas už sveikatos tikrinimo organizavimą ir apmokėjimą, o darbuotojas turi tikrintis sveikatą, kai darbdavys jam tai nurodo“, – sakė pašnekovė.
Susitikime buvo paliestos ir kitos temos. Viena jų – darbuotojų testavimasis darbo metu. Profsąjungų atstovai teigia, kad kai kurie darbuotojai spaudžiant darbdaviams testuojasi laisvalaikiu, nors tai turėtų būti įskaičiuojama į darbo laiką.
„Detaliai apie tai nekalbėjome, bet premjerė akcentavo, kad niekas nesikeičia – galioja Darbo kodeksas. Sveikatos tikrinimai turi įsiskaičiuoti į darbo laiką arba vykti darbo laiku. Kol kas niekas tų dokumentų nepakeitė, o jei nepakeitė, tai jie galioja“, – sakė I.Ruginienė.
Kitas susitikime aptartas aspektas – nenoras apmokėti nedarbingumą, jei asmuo suserga COVID-19 ir yra neskiepytas.
„Negalime pritarti nedarbingumo neapmokėjimui, nes manome, kad tokia priemonė būtų neproprocinga. Šiuo metu visiems darbuotojams turėtų būti užtikrinta , kad jei visi moka vienodas sveikatos draudimo įmokas, išmokos turėtų būti užtikrinamos vienodai. Skirstymas į skiepytus ir neskiepytus yra nesuprantamas “, – teigė I.Ruginienė.
Ji taip pat pridūrė išgirdusi ir dar vieną gerą žinią darbutojams – darbdaviai negali iš jų reikalauti galimybių paso. Šis skirtas tik klientams patikrinti.
Darbdavių atstovas: vakcinacijai reikėtų ekonominio paskatinimo
Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas D.Arlauskas susitikimą su premjere apibūdino kaip „įdomų“.
„Vieningai sutarėme, kad vakcinavimas yra ta išeitis, kuri leistų išspręsti dabartines problemas, kad nepatektume į karantiną. Bet keliai link to, kad žmones paskatinti vakcinuotis, yra skirtingi. Darbdavių pozicija vieninga – paskatinti žmones skiepytis neužtenka kalbomis ar asmeniniais pavyzdžiais“, – 15min komentavo D.Arlauskas.
Jo teigimu, vakcinavimą gali paskatinti ekonominė motyvacija, panaši į tą, kuri suveikė taros rūšiavime.
„Jeigu jie kažko neteks po rugsėjo 13 d., jeigu bus apribotas lankymasis, galbūt tai žmones paskatins. Profsąjungos mato vienaip mes kitaip. Jie mano, kad reikėtų testuotis už valstybės arba darbdavio pinigus. Jeigu nepaskatinsime žmonių vakcinuotis, jie ir toliau sėkmingai testuosis, nes tai patogu, bet kiek tai kainuos man niekas neatsakė“, – teigė jis.
D.Arlauskas, remdamasis I.Šimonytės išsakytu teiginiu, kad testavimas jau kainavo 100 mln. eurų, spėjo, kad vakcinavimui nepaspartėjus, ši suma galėtų pakilti net iki 500 mln. eurų.
Jis teigia, kad tokiu paskatinimu aktyviau vakcinuotis galėtų tapti prievolė už testus mokėti iš savo kišenės.