Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

R.Karbauskis žada išviešinti dalį nuasmenintų parlamentarams LRT siųstų dokumentų

„Matydamas, jog bus bandoma daryti vis didesnį spaudimą Seimo komisijai, man asmeniškai, nutariau pasinaudoti savo teise išviešinti kai kuriuos nuasmenintus LRT Seimo nariams atsiųstus dokumentus, kad taptų akivaizdu, jog Seimo narių noras tirti LRT finansinę veiklą turi daug daugiau pagrindo, nei tai įmanoma įsivaizduoti“, – ketvirtadienį socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė valdančiosios „valstiečių“ partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis / Aliaus Koroliovo / 15min nuotr.

„Jei aš to nepadarysiu artimiausiu metu, bus bandoma toliau formuoti visuomenės nuomonę, kad Seimo sprendimas yra politikų noras užgniaužti žodžio laisvę, kerštas už kritiką“, – priduria Seimo narys.

Antradienį jis ketina surengti spaudos konferenciją ir „pristatyti tai, kas jam, kaip Seimo nariui, Lietuvos piliečiui nesuvokiama ir atrodo, kaip pasityčiojimas iš visų mokesčių mokėtojų, švaistant valstybės lėšas, jau nekalbant apie kylančius klausimus dėl atskirų, su LRT susijusių asmenų atsakomybę“.

R.Karbauskis įraše teigia žinantis apie suinteresuotų asmenų veiksmus bandant slėpti informaciją po to, kai imta domėtis LRT finansais.

Luko Balandžio / 15min nuotr./LRT
Luko Balandžio / 15min nuotr./LRT

R.Karbauskis: Seimo komisijos darbą siekiama stabdyti

„Belieka tik spėlioti, kas nutiks, kai bus pateikta likusi LRT finansinių dokumentų dalis, kuri Seimo nariams nebuvo pateikta, motyvuojant konfidencialumo sąlygomis“, – rašo Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, tikinantis, kad „joks spaudimas ir kaltinimai nepaveiks jo apsisprendimo siekti skaidrumo LRT“.

R.Karbauskio tvirtinimu, yra „siekiama, kad Seimo komisija negalėtų pradėti savo veiklos“. Ir taip esą yra dėl to, jog Seimo laikinajai komisijai negalima nepateikti finansinių dokumentų (kitaip nei pavieniams parlamentarams).

„Būta bandymų, tačiau nepavyko įtikinti Seimo narių nesudarinėti komisijos, dabar gi pradėta trukdyti kitais būdais – grupė Seimo narių kreipėsi į Konstitucinį Teismą, – dėsto R.Karbauskis. – O ir toliau mane viešumoje kažkuo kaltinti – yra dar viena iš priemonių, siekiant bet kokia kaina sustabdyti Seimo komisijos darbą.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Galvoju, iki kokio absurdo bus prieita ateityje? Nes jau pasirodo, jog dabar kaltinamuoju tampu ne tik aš, bet ir tūkstančiai Lietuvos žmonių, kurie teisėtai valdo virš 200 ha žemės“, – LRT veiklos skaidrumo temą ir temą apie „Agrokoncerno“ valdomas žemes sieja R.Karbauskis.

„Apie verslą plačiau nešnekės“

Politikas ketvirta para teisinasi dėl savo sūnų, brolio, sesers ir tėvo valdomų įmonių, kurios supirkinėja žemes, kai „Agrokoncernui“ tai draudžia įstatymo nustatytos „lubos“. Ketvirtadienį R.Karbauskis socialiniame tinkle pateikia LRT parlamentinio tyrimo motyvus, tačiau vis dar neatsako į 15min klausimus apie jo verslo ir jo artimųjų valdomų įmonių žemes.

Po 15min tyrimo veiksmų ėmėsi ir etikos sargai, ir Generalinė prokuratūra.

„Apie verslą, trąšas, grūdus tikrai plačiau nešnekėsiu, nes tai išsamiai komentavo verslo atstovai, aiškiai parodydami, jog kaltinti dešimtis Lietuvos įmonių, importuojančių trąšas, ar eksportuojančių grūdus, reikia kokio nors realaus pagrindo“, – aiškina Seimo narys.

„Ar įmonės kaltos, kad Europos Komisija nustatė muitus, antidempingo priemones, kuriomis vadovaujasi visos Europos šalių įmonės ir vykdo prekių importą iš trečiųjų šalių? Teiginiai, jog kažkas kažką apgaudinėja, yra neteisingi, nes priežiūrą atlieka ne tik valstybinės, bet ir Europos Sąjungos institucijos, kurios, užfiksavus pažeidimus, trąšų gamintojams pritaikytų tokias priemones, kad įmonės neišvengiamai bankrutuotų“, – priduria jis.

R.Karbauskis: nesu kaltas

Nesu nei kontroliuojančios valstybinės įstaigos atstovas, nei kažkokių kaltinimuose minimų prekių gamintojas.

„Net teoriškai negaliu būti kaltas nei dėl vieno išsakyto kaltinimo, nes pats nesu nei kontroliuojančios valstybinės įstaigos atstovas, nei kažkokių kaltinimuose minimų prekių gamintojas. Gal tik galiu būti siejamas su tų prekių vartojimu, bet tada kaltinamaisiais tampa šimtai tūkstančių žemdirbių, kuriems išgyventi padeda didelė konkurencija agrocheminių priemonių rinkoje“, – teisinasi R.Karbauskis.

Sausio 12-ąją Seimas sudarė laikinąją tyrimo komisiją, kuriai iki birželio 1-osios pavesta atlikti parlamentinį tyrimą dėl LRT ūkinės, finansinės, vadybinės veiklos.

R.Karbauskis teigia manantis, kad suburti laikinąją komisiją buvo teisingas sprendimas, nes komisija „galės inicijuoti ir vėliau apibendrinti visų valstybės institucijų veiksmus ir pateiktą informaciją“.

Komisija vertins LRT tarybos pateiktą 2016 metų veiklos ataskaitą, taip pat, „ar LRT valdymo struktūra, įdarbintų darbuotojų skaičius, darbuotojų atlyginimų dydis, pačios LRT kuriamų laidų, LRT kartu su prodiusavimo paslaugas teikiančiomis kompanijomis ar nepriklausomais prodiuseriais bei tik prodiusavimo paslaugas teikiančių kompanijų ar nepriklausomų prodiuserių kuriamų laidų santykis įgalina racionalų valstybės biudžeto lėšų naudojimą bei atitinka Lietuvoje esančios rinkos sąlygas“.

Komisija taip pat analizuos, ar LRT valdymo struktūra, apibrėžtos jos funkcijos bei kompetencijų pasidalijimas atitinka europinę nacionaliniams transliuotojams taikomą praktiką, ar užtikrina skaidrų LRT darbą ir sudaro tinkamas sąlygas nacionalinio transliuotojo misijai įgyvendinti.

Dėl komisijos sudarymo 29 Seimo nariai sausio 13-ąją pasirašė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Audrius Siaurusevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Audrius Siaurusevičius

Seimo iniciatyvai tirti LRT veiklą nepritaria premjeras Saulius Skvernelis, prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prieš sudarant komisiją, parlamentarai du kartus LRT tarybai teikė klausimų. Į dalį jų visuomeninis transliuotojas neatsakė argumentuodamas sutarčių konfidencialumu.

Valstybės kontrolė, į kurią sulaukusi klausimų LRT taryba kreipėsi savanoriškai, pranešė kol kas nepradėsianti visuomeninio transliuotojo audito – pažadėjo kreiptis į LRT tarybą prašydama pateikti informaciją apie LRT veiklą, rizikas, atliktus išorės auditus ir tik tada spręsti dėl tikrinimo.

A.Siaurusevičiaus įtarimai pasitvirtino

Visuomeninio transliuotojo generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius anksčiau yra teigęs, kad kad Seimo nariai komisiją dėl nacionalinio transliuotojo sudarė, siekdami žiniasklaidai nutekinti informaciją.

„Aš manau, kad turbūt vienas iš tikslų ir yra kodėl komisija, o ne kas nors kitas, kad iš komisijos tekėtų į žiniasklaidą. Tada pieštų, komentuotų – čia viskas mums aišku“, – Delfi.lt konferencijoje sakė LRT vadovas.

„Dėl to būtent šitas neskaidrus viešinimas gali būti vienas iš tikslų“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?