Tokios sutartys leistų perparduoti Telia Lietuva, AB ir UAB „Tele2“ paslaugas bendrovės klientams. RRT atmetė abu „Consilium optimum“ prašymus.
Prašymuose „Consilium optimum“ teigė siekianti klientams teikti mažmenines mobiliojo ryšio paslaugas. Tuo grindė siekį turėti galimybę prisijungti prie Telia Lietuva, AB ir UAB „Tele2“ tinklų.
Bendrovė aiškino, jog tiek Telia Lietuva, AB, tiek UAB „Tele2“ valdo ribotus išteklius, turi visoje Lietuvoje išvystytus mobiliojo ryšio tinklus, kurių ji pati neturi, todėl negali teikti mobiliojo ryšio paslaugų ir sėkmingai konkuruoti mažmeninėje elektroninių ryšių paslaugų rinkoje.
Anot „Consilium optimum“, siekdama dalyvauti rinkoje ir palaikyti jos efektyvią konkurencingą aplinką, ji turi turėti galimybę prisijungti prie kitų bendrovių mobiliojo ryšio tinklų, o vienas iš būdų ir iš esmės vienintelis būdas, kaip tai galima įgyvendinti – perpardavinėti kitų operatorių teikiamas mobiliojo ryšio paslaugas mažmeninėje rinkoje. Šiuo atveju tai gali apimti kalbinio ryšio, SMS, MMS, interneto duomenų perdavimo paslaugas.
Tačiau Telia Lietuva, AB ir UAB „Tele2“ atsisakė bendrovei pateikti jai priimtiną didmeninės mobiliojo ryšio paslaugų perpardavimo sutarties projektą su planais, kainomis, nuolaidomis, kitomis sąlygomis bei sudaryti atitinkamą didmeninę elektroninių ryšių paslaugų teikimo sutartį. Dėl to „Consilium optimum“ kreipėsi į RRT – prašydama suteikti prieigą prie tinklo, tačiau nurodydama, kad ji siekia veikti ne kaip virtualus operatorius, o kaip paslaugų perpardavinėtojas.
Pagrindo įpareigoti operatorius – nėra
Pasak RRT pirmininkės Jūratės Šovienės, nagrinėjant tokius ginčus, visada vertinama, ar atsisakymas suteikti prieigą arba prieigos suteikimas sąlygomis, kurios nesuteikia realios galimybės pasinaudoti prieiga, trukdo formuotis veiksmingai konkurencijai rinkoje.
„Nagrinėdami „Consilium optimum“ inicijuotus ginčus, rėmėmės tuo, kad tiek „Telia Lietuva“, tiek „Tele2“ šiuo metu nėra pripažinti didelę įtaką mobiliojo ryšio paslaugų rinkoje turinčiais ūkio subjektais. Jiems nesame nustatę įpareigojimų suteikti prieigą kitiems prie jų mobiliojo ryšio tinklo. Be to, nenustatėme, kad yra pagrindas nustatyti šiems mobiliojo ryšio operatoriams atitinkamų įpareigojimų, siekiant užtikrinti veiksmingą konkurenciją elektroninių ryšių rinkoje“, – sprendimą atmesti prašymus aiškina RRT pirmininkė Jūratė Šovienė.
Vienas svarbiausių principų, kuriais remiasi RRT – priimti sprendimai turi ne tik skatinti konkurenciją, efektyvias investicijas ir naujovių diegimą, bet ir užtikrinti didžiausią įmanomą naudą vartotojams.
Tuo metu RRT pirmininkė J.Šovienė pabrėžia, kad pati „Consilium optimum“ šiuo metu net neturėdama prieigos prie „Telia Lietuva“ ir „Tele2“ mobiliojo ryšio tinklų teikia mobiliojo ryšio paslaugas savo klientams ir apie tai skelbia savo interneto svetainėje.
RRT pirmininkė primena, kad elektroninių ryšių reguliavimas nedraudžia ūkio subjektams derėtis ir sudaryti susitarimus dėl mobiliojo ryšio paslaugų perpardavinėjimo, tačiau ir nenustato pareigos tokias paslaugas teikiantiems operatoriams sudaryti sutartis su visais, kurie norėtų jų paslaugas perpardavinėti, t. y. savo vardu teikti galutiniams gavėjams tinklus turinčių operatorių paslaugas.
RRT nutarimas nėra įsiteisėjęs, ginčo šalys per 14 dienų nuo šio nutarimo priėmimo dienos turi teisę kreiptis tiesiogiai į Vilniaus apygardos teismą ir prašyti nagrinėti jų ginčą iš esmės. Tokiu atveju ginčo šalių procesinė padėtis nesikeičia.