2020 metais SVĮ portfelio pardavimo pajamos mažėjo 9,3 proc. arba 87,3 mln. eurų ir siekė 851,2 mln. eurų.
Tam didžiausios įtakos turėjo ženklus viešojo transporto sektoriaus įmonių pardavimo pajamų smukimas. Viešojo transporto sektoriaus rezultatams neigiamą įtaką darė COVID-19 pandemija. Taip pat 13,9 proc. arba 48,7 mln. eurų krito šilumos tinklų sektoriaus pajamos, nes 2019-2020 metų šildymo sezonas buvo šilčiausias per keletą dešimtmečių, o tai šilumos gamintojams reiškė sumažėjusią šilumos tiekimo paklausą.
Valdymo koordinavimo centro projektų vadovas Jokūbas Niedvaras sakė, kad COVID-19 iššūkiai kai kurių įmonių rezultatams darys įtaką ir šiais metais.
„COVID-19 poveikis nesibaigė, tas poveikis matysis. Transporto sektoriui bus ką veikti ir 2021 metais. Poveikis yra pakankamai lokalus ir natūralu, kad tokioms sritims kaip vandentvarka, šilumos tiekimas iš veiklos rezultatų perspektyvos jis didelės įtakos neturi“, – kalbėjo specialistas.
Nors SVĮ pardavimo pajamos krito, tačiau bendrai SVĮ per 2020 metus uždirbo 28,5 mln. eurų grynojo pelno, t. y. 11,4 proc. daugiau nei 2019 metais. Nepaisant kritusių pajamų, pelningai dirbo šilumos tinklų sektorius, kur grynasis pelnas siekė 12,4 mln. eurų ir sudarė 43,5 proc. visų SVĮ uždirbto pelno. Kitų įmonių sektoriaus grynasis pelnas taip pat didėjo 51,2 proc. ir pasiekė per pastaruosius ketverius metus rekordinį pelną – 11,1 mln. eurų.
Viešojo transporto sektorius patyrė grynąjį 89,0 tūkst. eurų nuostolį, o Regioninių atliekų tvarkymo centrų (RATC) bei vandentvarkos sektorių įmonių grynasis pelnas susitraukė atitinkamai 25,6 proc. bei 51,8 proc
Už 2020 metus SVĮ skirta grąža savivaldybėms sudarė 14 mln. eurų ir išaugo daugiau nei dvigubai. Dividendus ar pelno įmokas į savivaldybių biudžetus paskyrė 39 SVĮ.
Šilumos tinklų sektorius paskyrė daugiausia dividendų, o AB Vilniaus šilumos tinklai išmokėti dividendai sudarė 35,7 proc. visos SVĮ grąžos. Vandentvarkos sektoriuje UAB „Kauno vandenys“ skirta 2 mln. eurų grąža sudarė 14,3 proc. visų SVĮ grąžos. Kitų įmonių sektoriuje didžiąją daugumą išmokėtų dividendų ir pelno įmokų sudarė 2 mln. eurų dividendai iš UAB „Kauno švara“.
RATC sektoriuje vienintelė mokėjusi dividendus įmonė – UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras – skyrusi 114,8 tūkst. eurų. Iš 41 viešojo transporto sektoriuje veikiančių įmonių pelno įmokas mokėjo SĮ „Susisiekimo paslaugos“ – iš viso 56,2 tūkst. eurų.
2020 metų pabaigoje SVĮ portfelio apskaitinė turto vertė siekė 3 337,2 mln. eurų – 4,1 proc. daugiau nei 2019 metų pabaigoje.
Nors bendri įmonių rezultatai yra neblogi, ryškėja ilgametė tendencija - mažėjant gyventojų kai kurių savivaldybių įmonėms sunku užtikrinti masto ekonomijos nulemtus žemus paslaugų įkainius.
„Matome per įvairias sritis, valdyseną, veiklos rezultatus, kainą vartotojui – kas yra galutinis tikslas – kad masto ekonomijos įgyvendinimas yra pakankamai didelė problema. Valstybės atveju, sprendimas šiek tiek yra aiškesnis – jeigu yra politinė valia, vienas akcininkas gali apjungti ir stambinti panašias įmones ir modeliuoti jų paslaugų tiekimą. Kai akcininkų yra 60, tas susitarimas yra labai sudėtingas“, – vieną didžiausių problemų įvardijo J.Niedvaras.
Iš viso 2020 metais Lietuvos savivaldybės valdė 239 įmones.