Naujausiose ketvirtinėje Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje SEB rašo, kad vidutinis darbo užmokestis šiemet turėtų augti 4 proc., kitąmet – 4,5 proc.
Gitanas Nausėda |
SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos teigimu, atlyginimų kilimą lems ne tik dabartinė Lietuvos verslo ciklo stadija, bet ir administraciniai sprendimai. Pavyzdžiui, dėl to, kad buvo didinama minimali mėnesio alga, turėtų augti ir ne minimalų atlyginimą gaunančiųjų pajamos.
Gyventojų perkamoji galia bus didesnė dar ir todėl, kad prognozuojama mažesnė infliacija. Manoma, kad ji šiemet sieks 2,5 proc., kitąmet – 2,8 proc.
Kainų pokyčius lems maža pasaulinė infliacija ir santykinai silpnas vidaus paklausos spaudimas.
Svarbus veiksnys, padėsiantis samdomiems darbuotojams išsireikalauti didesnio darbo užmokesčio, yra aštrėjanti darbo jėgos trūkumo problema. Nors nedarbas siekia apie 13 proc., vis daugiau sektorių, tokių kaip informacinių technologijų, transporto, laivybų statybos, skundžiasi, kad sunku rasti tinkamų darbuotojų.
Potencialių darbuotojų gretas retina ir emigracija, kuri gilina struktūrinio nedarbo, tai yra, ilgalaikio, problemą.
Darbo užmokesčio augimą skatins ir gerėjantys įmonių finansiniai rezultatai. Vienintelis sektorius, kuriame darbo užmokestis praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį smuktelėjo, buvo nekilnojamojo turto operacijų veikla. Lėtai (0,3 proc.) augo ir iš nuosmukio neišsivaduojančio statybų sektoriaus darbuotojų darbo užmokestis.