Už Akcizų įstatymo pataisas balsavo 111 Seimo narių, prieš – vienintelė Lietuvos regionų frakcijos narė Beata Petkevič, o „darbietis“ Aidas Gedvilas, Lietuvos regionų frakcijos nariai Jonas Pinskus ir Zigmantas Balčytis bei „valstietis“ Algirdas Stončaitis susilaikė.
Stiprusis alkoholis brangs labiausiai
2023 ir 2024 metais pusė litro sidro kasmet brangs po 8–10 centų, vynuogių vynas virš 8,5 laipsnių stiprumo daugiau kainos po 10–12 centų, už alkoholinius kokteilius reikės mokėti po 9–11 centų daugiau, vermutas iki 15 laipsnių brangs po 9–10 centų, o spirituotas vynas virš 15 laipsnių – po 12–15 centų.
Pusė litro degtinės, trauktinės, brendžio brangtų 32–36 centais, alus brangs po 2–3 centus kasmet.
Seimo socialdemokratų frakcijos narys Gintautas Paluckas siūlė akcizų tarifo nuolaidą taikyti alaus darykloms, per metus pagaminančioms ne daugiau kaip 50 tūkst. hektolitrų alaus, tačiau Seimas siūlymui nepritarė.
„Valstiečių“ frakcijos narys, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad akcizų didinimai yra nuosaikūs.
„Jie net nepasiveja gyventojų pajamų augimo ir alkoholinių gėrimų įperkakamumas net ir su visais akcizų padidinimais išauga”, – sakė A.Veryga.
Tiesa, patvirtinu akcizų planu lengvata galės pasinaudoti mažosios alaus daryklos, kurių Lietuvoje yra 58.
Brangs įvairūs tabako produktai
Tuo metu 32 proc. kasmet augs kaitinamojo tabako akcizas, elektroninių cigarečių skysčio – po 25–32 proc.
Cigarečių (20 vnt.) pakelis 2022–2024 metais brangs po 17–20 centus, cigarai ir cigarilės (20 g) – po 27–39 centus, rūkomasis tabakas (20 g) – po 17–20 centų, kaitinamojo tabako produktai (20 vnt.) – po 27–47 centus, o elektroninių cigarečių skystis (2 ml) – po 7–15 centus.
Kai kurie sakė, kad išaugs kontrabanda
Pasak Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko, priėmus šį akcizo planą, bus mažinamas ne tik alkoholio įperkamumas, bet ir remiami mažieji, nepriklausomi aludariai.
„Jeigu bus priimtas įstatymas, Lietuva pradės remti kraftinio alaus gamintojus, kurie yra maži ir kurie yra nepriklausomi nuo kitų alaus gamintojų. Mažieji aludariai yra tikrieji aludarystės kultūros paveldo sergėtojai ir naujų modernių alaus rūšių kūrėjai. Tokius sumažintus akcizus nepriklausomiems mažiesiems aludariams plačiai taiko absoliuti dauguma Europos Sąjungos šalių“, – sakė M.Majauskas.
Seimo vicepirmininkas, Laisvės frakcijos narys sakė, kad pateiktas akcizų planas suteikia aiškumo.
„Gera žinia, kad su šiuo akcizų planu yra aiškumas ne tik dėl tabako, rūkomųjų produktų, bet ir dėl alkoholinių produktų“, – sakė V.Mitalas.
Savo ruožtu darbietis Artūras Skardžius sakė, kad dėl didinamų akcizų išaugs kontrabanda.
„Visi euforijoje, bet manau, kad labiausiai šituo džiaugiasi kontrabandininkai, nes jų pelnai tikrai išaugs – tiek kontrabandinių cigarečių, tiek viso kito“, – teigė A.Skardžius.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė anksčiau sakė, kad pasiūlymas kelti akcizus buvo derintas su įvairiomis institucijomis.
„Dabar kaitinamojo tabako produktuose akcizo dalis sudaro 19 proc., o cigaretėse 59 proc. Akivaizdu, kad skirtumas bent tris kartus didesnis ir žvelgiant į pakaitumo tendencijas, kurios yra rinkoje nuo 2017 metų, kai kaitinamojo tabako dalį rinkoje sudarė 0,3 proc. Štai dabar turime kilogramais skaičiuojant 10,1 proc., o jeigu skaičiuotume vienetais – 20 proc. Akivaizdu, kad augimas yra eksponentinis ir natūra, kad tam tikri sprendimai turi būti daromi ir dėl to, kaip tas produktas yra apmokestinamas“, – anksčiau nurodė G.Skaistė.