Farmacijos įstatyme siūloma numatyti ligoninės vaistinių steigimą. Tokias vaistines galėtų kurti tik pati gydymo įstaiga.
Įstatymo projekte numatyta, kad ligoninės medikamentais aprūpintų pačią gydymo įstaigą, bet vaistiniai preparatai galėtų būti parduodami ir gyventojams.
Už projektą po svarstymo balsavo 61 Seimo narių, prieš buvo 48, susilaikė septyni parlamentarai.
Iniciatyvą pateikę valdantieji valstybinių vaistinių poreikį aiškina tuo, jog regionuose trūksta privačių ir kad šios nustatytų žemesnę medikamentų kainą, tačiau kritikai teigia, kad tokios vaistinės pažeistų konkurenciją, o valstybė perdėtai kištųsi į verslą.
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė tvirtino, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo pinigai pirmiausia turi būti skirti gydymui, sveikatos priežiūrai ir prevencijai, o ne valstybinio verslo darymui.
Pasak jos, siūlymas dėl valstybinių vaistinių yra „gąsdinantis projektas, sugrąžinantis Lietuvą į planinės ekonomikos laikus“.
„Čia yra paminama privati iniciatyva, ji yra slopinama ir pažeidžiama sąžininga konkurencija“, – Seimo posėdyje sakė parlamentarė.
„Jau ir dabar vaistinės derasi su gamintojais, jos konkuruoja tarpusavyje dėl kainų, siūlo visokias nuolaidas. Dabar valstybė su visu sveikatos biudžetu ateina kaip milžiniškas žaidėjas. Kas pasidarys su nedidelėmis vaistinėmis (...)? Jos tiesiog turės užsidaryti“, – pridūrė ji.
Siūlymą palaikęs parlamentaras Povilas Urbšys sakė, kad šiandien „vaistas yra paverstas elementaria komercine preke, o ne vien pagrindinių sveikatos apsaugos priemonių.
„Tai iškreipia vaistų rinką ir vaistų paskirtį“, – kalbėjo P.Urbšys.
Pasak jo, valstybinės vaistinės įvestų realią konkurenciją prekybos medikamentais rinkoje, o iš to „išlos žmogus“.
Seimas taip pritarė, kad valstybinės vaistinės ligoninėse prekiautų vaistais internetu.
Galutinai priimti įstatymui dar reikia vieno balsavimo. Jis tikriausiai vyks rudenį, nes antradienis yra paskutinė Seimo pavasario sesijos diena.
Pataisose numatyta, kad jos įsigalios 2021 metais.