Seime – vis daugiau pritarimo siekiui suvaržyti įmones, susijusias su Astravo AE

Seime vis daugiau pritarimo sulaukia valdančiųjų siekis dar labiau suvaržyti galimybes šalies energetikos projektuose dalyvauti užsienio ir Lietuvos įmonėms, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusioms su Astravo atomine elektrine (AE).
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė / „Scanpix“ nuotr.

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija ketvirtadienį pritarė griežtinimus numatančių dviejų įstatymų – Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos bei Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių – pataisoms.

Audito komiteto pirmininkas Zigmantas Balčytis kėlė klausimą dėl saugiklių, kad trečiųjų šalių ir kitos keliančios grėsmę Lietuvos saugumui įmonės gali bandyti apeiti suvaržymus, įsiregistruodamos kitose valstybėse, pavyzdžiui, lengvatinių mokesčių zonose.

„Savininkai kompanijas gali perregistruoti į ofšorines“, – komisijos posėdyje teigė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas

Komisija taip pat paragino Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą prašyti Vyriausybės išvados. Jo vadovas Laurynas Kasčiūnas sako, kad šią problemą jau bandoma spręsti.

„Mąstome apie tai, kad viena ar kita mūsų institucija galėtų nuolat pateikti sąrašą įmonių, kurios dalyvauja Astravo AE projekte ir taip lengviau būtų galima kontroliuoti. Jau konsultavomės su kai kuriomis institucijomis. Yra galimybė tai daryti. Tai tokį variantą ir bandysime svarstyti“, – pranešė L.Kasčiūnas.

Tuo metu energetikos viceministras Albinas Zananavičius sako, kad reikia įvertinti, kaip pataisos ir jų įgyvendinimas gali paveikti jau Lietuvoje įgyvendinamus strateginius projektus.

„Turime strateginius projektus, kur šiuo metu lenktyniaujame su laiku, todėl norėtume tinkamai įvertinti, kaip pataisos ir jų įgyvendinimas paveiktų terminus, nes žinome, kad atskirų tam tikrų elektroninių priemonių gamintojų vienas ar du pasaulyje ir jeigu kuris nors dalyvauja Astravo ES statybose, reikia įvertinti, kaip tai paveiktų mūsų projektus“, – svarstė A.Zananavičius.

„Scanpix“/AP nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Scanpix“/AP nuotr./Astravo atominė elektrinė

Be kita ko, jis mano, kad įmonės, dalyvaujančios Astravo ES statybose, galbūt dalyvauja ne tik Lietuvos energetikos, bet ir transporto ar kituose projektuose.

„Ignitis grupės“ Verslo atsparumo tarnybos vadovas Edvinas Kerza įspėjo apie pataisose esančią „skylę“ – nenumatoma prievolės įmonėms pranešti apie jų partnerius ir aiškintis, ar jie nesusiję su Astravo ES statyba.

„Tiekėjai, kurie dalyvauja konkursuose, turi teisę pasitelkti įvairius partnerius, tai yra subtiekėjus, o tie – savo subtiekėjus. O jie galimai ir dalyvauja nesaugiuose objektuose“, – aiškino „Ignitis grupės“ atstovas.

Pataisomis siūloma neleisti strateginėms šalies energetikos įmonėms tiesiogiai ar per tarpininkus sudaryti sandorius su įmonėmis ar jo savininkais, dalyvaujančiais Astravo AE projektuose.

Taip pat siūloma įpareigoti strategines įmones pranešti vyriausybinei tokių įmonių sandorius tikrinančiai komisijai apie planuojamus sandorius, nepriklausomai nuo jų vertės. Dabar tokios įmonės į komisiją turi kreiptis, kai būsimo sandorio vertė viršija 10 proc. jų pajamų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis