Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sėkmingo verslo sąlyga – saugūs darbuotojai

Kokia pirma mintis kyla išgirdus žodžius „darbuotojų sauga ir sveikata darbe“? Daugelis turbūt pagalvojame apie instrukcijų registravimo žurnalus, paskubomis juose raitomus parašus, apdulkėjusius segtuvas ofiso kampe, šalmus, pirštines...
Priekabiavimas darbe. Kaip to išvengti?
Susitikimas su specialistu / Fotolia nuotr.

Tačiau darbuotojų sauga ir sveikata yra ne tik ankščiau išvardinti daiktai, o visų šių ir daugybės dar neišvardintų daiktų, žinių, veiksmų sistema.

Lina Gargasaitė, UAB „Sabelija“ Kauno paslaugų grupės vadovė sako, kad kiekvieno darbdavio tikslas ir siekiamybė turėtų būti ne tik geriausiu savo srityje, bet ir užtikrinti darbuotojų saugą, kuri yra tokia pati svarbi kaip verslo vystymas ir plėtojimas.

Veikti, o ne kalbėti

„Yra daug būdų išvengti pavojaus, tačiau reikia veikti, o ne kalbėti. Darbuotojų saugos sistemos organizavimo paslauga tam ir skirta – bendradarbiaujant su įmonės vadovu ar su atsakingu asmeniu, užtikrinti darbuotojų saugą įmonėse apjungiant visas atskiras darbuotojų saugos ir sveikatos sritis. Tai apima darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių dokumentų rengimą, profesinės rizikos vertinimą. Taip pat svarbu užtikrinti gaisrinę, civilinę, elektros saugą, darbo teisės laikymąsi. Darbuotojai turi atlikti periodinius sveikatos patikrinimus, darbo vietoje turi būti užtikrinta nelaimingų atsitikimai darbe prevencija, jei reikia – asmeninės apsaugos priemonės ir daugelis kitų dalykų“, – sako L.Gargasaitė.

Ši paslauga suteikia galimybę darbdaviui, ar jį atstovaujančiam asmeniui, sutaupyti laiko, nesigilinat į darbuotojų saugos ir sveikatos subtilybes, ar nuolat besikeičiančius darbuotojų saugos įstatymus. Kiekvienas atsakingas asmuo tikrai žino, kaip nelengva įsigilinti, į tokią sritį, kurioje nesi profesionalas.

O atsakomybės užtikrinant efektyvų darbuotojų saugumą darbe yra labai didelė. „Už saugumą reikia mokėti, už saugumo nebuvimą susimokėti. Žinoma, ta atsakomybė gula ant vadovo pečių, tačiau visad yra galimybė atsakomybe pasidalinti: paskirstyti atsakingiems asmenims ar pasidalinti su įmone“, – teigia L.Gargasaitė.

Kas yra darbų saugos sistema?

L.Gargasaitė aiškina, kad darbuotojų saugos ir sveikatos sistema – tai visuma veiksmų, užtikrinančių saugią darbo aplinką darbuotojui. Kai darbdaviai – vadovai, įgalioti asmenys, specialistai rūpinasi tik dalimi darbuotojų saugos, tai užtikrinti saugią aplinką pasidaro neįmanoma. „Sistema apima visas darbuotojų saugos ir sveikatos sritis: darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių dokumentų rengimą, dirbančiųjų instruktavimą, profesinės rizikos vertinimą, gaisrinę, civilines saugas, elektrosaugą, darbo teisę, periodinius sveikatos patikrinimus, nelaimingų atsitikimai darbe tyrimus, asmeninės apsaugos priemones, jų išdavimą, darbuotojų mokymus ir kt.“, – vardija pašnekovė.

Neretai žmonės mano, kad darbų sauga turi rūpintis tik statybos, elektros ar panašius darbus vykdančios įmonės.

Visur darbuotojai turi būti mokomi, instruktuojami, jie turi žinoti kaip elgtis įvykus nelaimingam atsitikimui

„Vienos įmonės, dėl vykdomos specifikos ir naudojamos įrangos, priskiriamos pavojingus darbus atliekančioms, tose įmonėse yra daugiau reikalavimų ir reikia daugiau darbdavio pastangų norint užtikrinti efektyvią darbuotojų saugą. Biuruose veiklą vykdančioms įmonėms, natūralu, jog keliami paprastesni reikalavimai. Tačiau visur darbuotojai turi būti mokomi, instruktuojami, jie turi žinoti kaip elgtis įvykus kažkokiam nelaimingam atsitikimui. Visų tipų įmonėse darbuotojus yra tam tikri profesinės rizikos veiksniai“, – sako L.Gargasaitė.

Neretai darbdaviui sudėtinga apsispręsti, ar jam reikia darbų saugos specialisto, ar užtenka pačiam lankyti kursus ar tada supažindinti darbuotojus su darbų sauga.

Šį klausimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai. Ar reikia specialisto, ar pats vadovas gali užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą priklauso nuo ekonominės grupės, kuriai priklauso įmonė pagal savo veiklą ir nuo darbuotojų skaičiaus. Galima kelti klausimą, ar gali vadovas, vadovaujantis 150 žmonių gamybą vykdančiai įmonei turėdamas daug įvairių pareigų, darbų, įsipareigojimų dar ir efektyviai valdyti ir užtikrinti darbuotojų saugumą. Atsakymas aiškus, žinoma, kad ne.

„Darbuotojai, kurių darbo aplinka yra saugi, koncentruojasi į atliekamą darbą, o ne į gręsiančius pavojus, kylančius trukdžius dėl nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų. Bet kuriam darbdaviui malonu žinoti, kad jo organizuojamoje įmonėje darbuotojai saugūs“, – yra įsitikinusi pašnekovė.

L.Gargasaitė sako, kad darbuotojų saugos sistemos organizavimo paslauga tą ir padeda garantuoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų