Savo įraše „Facebok“ socialiniame tinkle SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas pasidalijo grafiku, kaip keitėsi darbo vietų dinamika dviejuose gamybiniuose sektoriuose.
Per dešimt metų drabužių siuvimo sektoriuje darbuotojų skaičius Lietuvoje susitraukė 7,6 tūkst. (-43 proc.), o labiau per dešimtmetį darbuotojų skaičius sumažėjo tik odos gaminių gamybos sektoriuje (-70 proc.).
Apie tai, kad Lietuvos tekstilės įmonės pastaraisiais metais bankrutuoja arba atleidžia darbuotojus, rašė ir 15min.
Lietuvos audinių ir tekstilės įmonių asociacijos (LATIA) vadovas Kęstutis Daukšys tuomet 15min teigė, kad prastą tekstilės įmonių būklę šiandien daugiausiai lemia keli aspektai – prasta ekonominė padėtis eksporto rinkose Europoje, antriniai COVID pandemijos padariniai, energetikos kainos ir tvarumo įkvėptas kiek mažesnis tokių produktų vartojimas.
„Skaudūs pokyčiai to sektoriaus įmonėms ir darbuotojams, bet tai, kas vyksta, tiesiog yra ekonomikos transformacija, bendra daugeliui Vakarų pasaulio šalių. Ar šio sektoriaus nuosmukis prislops artimiausiais metais? Nežinau, bet matau, kad 36 proc. dirbančių šiame sektoriuje yra vyresni negu 55 metų asmenys (daugiausiai moterys) ir vargu ar norinčių dirbti šį darbą už kiek daugiau negu MMA bus daugiau negu paliksiančių šį sektorių dėl amžiaus asmenų“, – feisbuke rašė T.Povilauskas.
Vis dėlto daliai sektorių ekonominė transformacija atnešė teigiamų poslinkių.
„Kad nebūtų liūdnas grafikas pridėjau šalia teigiamą pokytį iš kito pramonės sektoriaus– dirbančių transporto įrangos gamybos sektoriuje per dešimt metų padaugėjo 10,2 tūkstančio (+241 proc.). Šiame sektoriuje algos 60 proc. didesnės negu drabužių siuvimo sektoriuje. Ir tokie pokyčiai vaizdžiai rodo, kodėl reikia traukti investicijas į aukštesnę pridėtinę vertę kuriančius sektorius (ir kad būtų žmonių su reikiamomis kvalifikacijomis tokiems sektoriams)“, – nurodė SEB ekonomistas.