Atsako UAB „Justicija“ bei VšĮ „Verslo ir technologijų parkas“ teisininkas Vaidas Šalaševičius
Klausimas labai nekonkretus (atsakymas vienu žodžiu – ne). Reiktų žinoti daugiau aplinkybių: koks yra darbo pobūdis, kokie darbdavio veiksmai? Ar yra galimybė dirbti nuotoliniu būdu? Jei taip, ar darbuotojui suteikta galimybė tai daryti, jei ne – ar darbuotojas ir darbo vieta aprūpinta reikalingomis apsaugos priemonėmis, kokia yra bendra rizika atliekamo darbo, ar yra kontaktas su kitais asmenimis, ar pats darbuotojas priklauso rizikos grupei ir t.t.)
Atsakymo yra keli variantai, tačiau toks darbo sutarties nevykdymas (nėjimas įdarbą), darbuotojo iniciatyva dėl „korona viruso grėsmės“ privalo būti pagrįstas objektyviomis aplinkybėmis.
Darbuotojas gali laikinai sustabdyti darbo sutarties vykdymą pagal DK 50 str., jeigu darbdavys du ir daugiau mėnesių iš eilės nevykdo darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės normų. Šiuo atveju darbuotojas atleidžiamas nuo pareigos atlikti savo darbo funkcijas iki 3 mėn., už šį laikotarpį mokamas ne mažesnis kaip vienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio kompensacija už kiekvieną sustabdytą darbo sutarties vykdymo mėnesį, išskyrus atvejus, kai darbuotojas darbo sutarties vykdymą sustabdo nepagrįstai, tuomet darbuotojas atsako už darbdaviui padarytą žalą.
Kitas variantas yra numatytas DK 158, 159 str., kur nustatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti sudarytos tinkamos, saugios ir sveikatai nekenksmingos darbo sąlygos, nustatytos Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme. Kiekvieno darbuotojo darbo vieta ir aplinka turi būti saugi ir nekenksminga sveikatai, įrengta pagal darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimus.
Darbas turi būti organizuojamas vadovaujantis darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimais. Darbuotojų saugos ir sveikatos priemonės finansuojamos darbdavio lėšomis.
Darbuotojas turi teisę atsisakyti dirbti, jeigu yra pavojus jo saugai ir sveikatai, taip pat dirbti tuos darbus, kuriuos saugiai atlikti nėra apmokytas, jeigu neįrengtos kolektyvinės apsaugos priemonės ar pats neaprūpintas reikiamomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Pagrįstas darbuotojo atsisakymas dirbti negali būti laikomas jo darbo pareigų pažeidimu.
Klausimą teisininkui Vaidui Šalaševičiui galite užduoti čia.