Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skaitytojos klausimas: Esu rizikos grupėje. Ar karantino metu galiu nevykdyti pareigų?

Klausimas. Esu 68 metų, dirbu daugiabučių namų po 23 aukštus valytoja. Kadangi žmonių judėjimas didelis, o aš esu rizikos grupėje ar karantino metu galiu nevykdyti pareigų?
Valymas
Valymas / 123RF.com nuotr.

Atsako teisininkas, įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius.

Priklausomai nuo darbo pobūdžio ir darbdavio veiksmų yra keli variantai, tačiau toks darbo sutarties nevykdymas (pareigų nevykdymas), darbuotojo iniciatyva privalo būti pagrįstas objektyviomis aplinkybėmis. Darbuotojas gali laikinai sustabdyti darbo sutarties vykdymą pagal DK 50 str., jeigu darbdavys du ir daugiau mėnesius iš eilės nevykdo darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančios teisės normos. Šiuo atveju darbuotojas atleidžiamas nuo pareigos atlikti savo darbo funkcijas iki 3 mėn., už šį laikotarpį mokamas ne mažesnis kaip vienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio kompensacija už kiekvieną sustabdytą darbo sutarties vykdymo mėnesį, išskyrus atvejus, kai darbuotojas darbo sutarties vykdymą sustabdo nepagrįstai, tuomet darbuotojas atsako už darbdaviui padarytą žalą.

Kitas variantas yra numatytas DK 158, 159 str., kur nustatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti sudarytos tinkamos, saugios ir sveikatai nekenksmingos darbo sąlygos, nustatytos Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme. Kiekvieno darbuotojo darbo vieta ir aplinka turi būti saugi ir nekenksminga sveikatai, įrengta pagal darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimus. Darbas turi būti organizuojamas vadovaujantis darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimais. Darbuotojų saugos ir sveikatos priemonės finansuojamos darbdavio lėšomis.

Darbuotojas turi teisę atsisakyti dirbti, jeigu yra pavojus jo saugai ir sveikatai, taip pat dirbti tuos darbus, kuriuos saugiai atlikti nėra apmokytas, jeigu neįrengtos kolektyvinės apsaugos priemonės ar pats neaprūpintas reikiamomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Pagrįstas darbuotojo atsisakymas dirbti negali būti laikomas jo darbo pareigų pažeidimu.

Todėl šiuo atveju darbdavys privalo užtikrinti visas reikalingas ir įstatymo reikalaujamas apsaugos priemones: apsaugos kaukes arba respiratorius, pirštines, apsaugos kostiumus ir kita, jeigu sąlygos to reikalauja.

Klausimą teisininkui galite užduoti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai