Prieš tris mėnesius JAV teisėsaugos institucijos „Theranos“ įkūrėjai ir buvusiai generalinei direktorei Elizabeth Holmes bei buvusiam veiklos direktoriui ir valdybos pirmininkui Rameshui Balwani pareiškė kaltinimus investuotojų, pacientų ir gydytojų apgaule.
„Theranos“ tvirtino sukūrusi novatorišką metodą, kurį taikant tikslią ir nebrangią kraujo analizę galima atlikti naudojant vos kelis lašelius kraujo.
Rengdami pristatymus investuotojams, skelbdami pranešimus spaudai ir demonstruodami įmonės produktus E.Holmes ir R.Balwani sąmoningai pateikdavo melagingus faktus. Tokiu būdu „Theranos“ mėgino įtikinti investuotojus, kad jos pagrindinis produktas – nešiojamas kraujo analizatorius – yra išties revoliucinis gaminys.
Startuolis pritraukė apie 700 mln. JAV dolerių, o vienu metu jis buvo vertinamas net 9 mlrd. JAV dolerių. Į „Theranos“ yra investavę vaistinių grupė „Walgreens“, žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas ir vienas iš „Oracle“ įkūrėjų Larry Ellisonas. Įmonės valdyboje yra dirbę du buvę Valstybės departamento vadovai – Henry Kissingeris ir George Shultzas, dabartinis JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas ir kiti garsūs žmonės.
Tačiau 2015 metais paaiškėjo, kad įmonės sukurti analizatoriai neduoda patikimų rezultatų ir kad jie geba atlikti tik keletą analizių, o daugumą testų, kurių rezultatai demonstruojami, įmonė atlieka naudodama iš pašalinių tiekėjų įsigytą įrangą.
Buvusių „Theranos“ vadovų byla dar nebaigta. Jeigu jie bus nuteisti, 34-ių E.Holmes ir 53 metų amžiaus R.Balwani gali būti skirta iki 20 metų laisvės atėmimo bausmė ir iki 250 tūkst. JAV dolerių baudos.
Kiek anksčiau ieškinius pareiškė JAV vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC), buvusius „Theranos“ vadovus apkaltinusi sukčiavimu. E.Holmes jau sutiko sumokėti 500 tūkst. JAV dolerių baudą, kad SEC panaikintų šiuos kaltinimus, tačiau R.Balwani toliau juos ginčija.