Poilsiautojų poreikiai panašūs – ir kaimo pirtelėje, ir prabangesnėje viloje turi būti užtikrintas šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis komfortas, integruotas į natūralią gamtą. Sodybų šeimininkai ir kaimo turizmu užsiimantys verslininkai skaičiuoja ne tik pelną, tenka susidurti ir su iššūkiu – išgyventi šaltąjį sezoną, kai poilsiautojų srautas sumažėja.
Komfortas, integruotas į gamtą
Gražina Naruševičienė sodybą „Akmendvaris“ Elektrėnų savivaldybėje Klevinės kaime įsigijo prieš 23 metus – sužavėjo nuostabi vieta brandaus miško apsuptyje šalia ežero. „Visą kitą sukūrėme savo rankomis – pastatėme pirtį ir kitus statinius, įrengėme sporto aikšteles, sutvarkėme ežero pakrantę“, – pasakoja Gražina.
Apgyvendinimo paslaugas sodybos šeimininkai pradėjo teikti visiškai atsitiktinai, kai pažįstami, draugai, draugų draugai ėmė klausinėti, ar galima atvažiuoti pailsėti.
„Jau antrą dešimtmetį plėtojame kaimo turizmo veiklą, vienas idėjas įgyvendiname, gimsta naujos. Tai – kūrybinis darbas, nes kaimo sodyba turi išsiskirti savo unikalumu. Tik meile gamtai alsuojanti sodyba gali svetingai sutikti ramybės ieškančius svečius“, – mano G.Naruševičienė.
„Akmendvaryje“ sukurtas ne tik šiuolaikinis poilsio ir pramogų kompleksas, bet ir išsaugota gamta bei istorija. Svečiai čia mato lietuviško vienkiemio praeities detalių, susipažįsta su senąja liaudies architektūra, kaimo meistrų pagamintais buities, žemės ūkio padargais ir kartu jaučia žydinčio sodo, dirbamos žemės, ežero dvelksmą. „Komfortas, integruotas į gamtą“, – taip savo sodybą apibūdina Gražina.
Sodyboje vedamos ir edukacijos moksleiviams: „Senojo kaimo paslaptys“ ir „Pažink pasaulį per lėlę“.
Užmezgė ryšius su Prancūzijos kaimo turizmu
G.Naruševičienė teigia, kad kaimo turizmo verslas yra sezoninis, aktyvus laikotarpis baigiasi vėlyvą rugsėjį: „Tai gerai, nes po darbingo sezono reikia atsikvėpti, daugiau laiko galiu skirti kitai savo veiklai – esu gidė, dirbu su išvažiuojamuoju turizmu. Keliaudama po pietvakarių Prancūziją susipažinau su šeima, kuri taip pat užsiima kaimo turizmu – su jais keičiamės patirtimi ir idėjomis. Pradžia jau padaryta – pirmieji Prancūzijos turistai jau atvyko į Lietuvą.“
Sodybos šeimininkė džiaugiasi, kad be pagrindinių užsakovų – šeimos švenčių, įmonių vakarėlių – sulaukė ir išskirtinių svečių: sodybą išsinuomojo britų kino industrijos atstovai: „Akmendvaryje“ du sezonus iš eilės buvo filmuotas šou „Camp Pleasant“, kuris buvo rodytas per Jungtinės karalystės kanalą ITV2.
G.Naruševičienė mano, kad kaimo turizmo verslas ir ateityje turėtų išlikti populiarus, nes žmogui geriausias prigimtinis poilsis yra gamtoje: „Nebent geopolitinė situacija taptų nepalanki, bet tai paveiktų visus verslus.“
Visos sodybos nuomos kaina, priklausomai nuo žmonių skaičiaus, svyruoja nuo 1000 iki 2000 eurų.
Patirtį suformuoja ne tik ilgi darbo metai
„Rezidencija „Nemuno slėnis“, įsikūrusi Birštono nacionaliniame parke dešiniame Nemuno krante svečiams duris atvėrė ne taip ir seniai, praeitų metų rugsėjo mėnesį. „Bet jau ir anksčiau norėjome teikti apgyvendinimo paslaugas – mano tėtis turėjo viešbutį Palangoje, kur praleidau vaikystę“, – pasakoja viešbučio vadovas Gvidas Krukonis.
G.Krukonio manymu, pusmetis veiklos gali prilygti daugelio metų patirčiai: „Užsiimu įvairiais verslais, tenka pačiam daug keliauti, todėl iš asmeninės patirties žinau, ko žmonės nori apsistodami viešbutyje. Manau, kad bet kokiame versle, jei turi suvokimą apie vykdomą veiklą, nori įsigilinti į kiekvieną situaciją, patirtis ateina labai greitai.“
Anksčiau šioje vietoje stovėjo viešbutis „Nemuno slėnis“. Atgaivinus jo veiklą, liko nepakitęs dizainerių sukurtas klasikinis viešbučio interjeras nuo 2009 m.
„Kiekvienas kambarys – išskirtinio ir unikalaus dizaino. Interjerui prabangos suteikia antikvariniai baldai. Pro langus matyti tekančios upės ir miško vaizdai. Akcentuojame unikalią gamtinę aplinką, aptarnavimo kokybę, komfortą, draugišką aplinką. Iš pradžių kambariuose nebuvo net televizorių, kad svečiai kuo daugiau laiko praleistų gamtoje, bet vėliau teko prisiderinti prie civilizacijos poreikių“, – pasakoja viešbučio vadovas.
Konkuruoti padeda išskirtinumas ir unikalūs sprendimai
G.Krukonis mano, kad apgyvendinimo verslui sudėtingiausias periodas yra šaltuoju metų laiku, kai svečių srautas nedidelis, o išlaikymo kaštai išauga, nes reikia šildyti patalpas: „Tai tikrai didelis iššūkis. Supratau, kad šaltuoju metų laiku didelio aktyvumo ir nereikia tikėtis, nes čia, skirtingai nuo didžiųjų miestų, žmonės gali atvykti tik savaitgaliais. Padidėjusio svečių srauto tikimės nuo birželio mėnesio, kai prasidės atostogų metas. Sprendžiant iš praeitų metų, rugsėjį taip pat pats darbymetis.“
Anot G.Krukonio, konkuruoti su kitomis apgyvendinimo įstaigomis galima ieškant išskirtinumo – privalumų teikia šalia tekantis Nemunas, siūlomos visos vandens pramogos, žvejyba, aktyvios pramogos gamtoje: „Jau sutarėme, kad per upę kursuos keltas, kuriuo bus galima persikelti į Birštono kurortą.“
Dar vienas unikalus sprendimas – paslaugos paketas, orientuotas labiau į turistus iš užsienio – plaukti laivu Nemunu, vieną naktį apsistoti Pažaislyje įsikūrusiame viešbutyje „Monte Pacis“, kitą – „Nemuno slėnyje“.
Pajamų lubos ir dideli išlaikymo kaštai
Žvelgdamas į apgyvendinimo verslo perspektyvas G.Krukonis prisipažįsta, kad viskas atrodė paprasčiau, kol nepradėjo veiklos: „Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių. Labiausiai glumina, kad yra pajamų lubos. Apgyvendinimo vietų yra tiek, kiek yra, ir pasiekus maksimalų užimtumą, pajamos nedidėja, o išlaikymo kaštai dideli. Tai viena iš priežasčių, kodėl poilsis Lietuvoje gana brangus, palyginus su kitomis šalimis.“
Dar vienas iššūkis – darbuotojų paieškos, bet viešbučio vadovas tikisi jų rasti, ypač vasarą, kai bus didesnis poreikis. „Esame lankstūs, jei kas netinka – ieškome kitų sprendimų“, – tikina Gvidas.
Viešbutį gamtos apsuptyje vertina poilsiautojai, kurie pavargo nuo miesto ir ieško ramybės. „Čia tikrai unikali vieta, galima mėgautis visais gamtos garsais, šalia nėra jokio intensyvaus eismo kelio, pravažiuojančio transporto. Jei reikėtų trumpai apibūdinti viešbučio veiklą, sakyčiau – harmonija“, – teigia G.Krukonis.
Viešbučio kambario su pusryčiais kaina nuo 120 eurų.
Aktyvus laisvalaikis šiltuoju metų laiku
Sodybos „4gilės“ Alytaus rajone Vaisodžiuose šeimininkė Jurgita Surplienė pasakoja, kad sodybą įsigijo per pandemijos laikotarpį – tuo metu ne viena šeima ieškojo, kur pabėgti iš miesto, apsigyventi šalia miško, pievos, kad būtų galima pasimaudyti, pasivažinėti dviračiu, rytais pabėgioti ar tiesiog ramiai laiką leisti kieme.
„Tačiau vien tik šeimos poreikiams ši sodyba pasirodė per didelė – gyvenamasis namas per 300 kv.m., dar yra svečių namelis ir vieno hektaro dydžio kiemas. Tad labai greitai nusprendėme, kad poilsis sodyboje gali tapti papildoma veikla. Artėjantis vasaros sezonas jau bus trečiasis, kai laukiame poilsiautojų iš Lietuvos ar užsienio šalių“, – teigia J.Surplienė.
Šeimininkai sodybą nuomoja nuo gegužės pradžios iki rugsėjo pradžios ir laukia svečių, kurie planuoja ramų ir jaukų pasibuvimą su bent dviem nakvynėmis visiškai privačioje teritorijoje. Vienu metu čia gali apsistoti 3-5 šeimos (iki 18 žmonių). Sodyboje nėra pokylių salės, todėl ji netinka tiems, kurie nori surengti vestuves ar kitą šventę su dideliais stalais ir baltomis staltiesėmis.
„Mes siūlome kitokį poilsį – plaukti baidarėmis Verknės upe, aplankyti gražias vietas Alytaus, Birštono rajone. Netrūksta pramogų ir sodybos kieme: pasimaudyti šaltiniuotame įžuvintame tvenkinyje, paplaukioti plaustu ar sugauti didžiausią savo gyvenimo žuvį, pažaisti su kamuoliu krepšinio, futbolo aikštelėse, pasikaitinti kaimiškoje pirtyje. Jei svečiai pageidauja, galime pasiūlyti ir papildomų paslaugų – išvirti mūsų firminę čili sriubą ant laužo, pravesti sveikatingumo mankštas ar kitas sportines veiklas“, – pasakoja Jurgita.
Sodyboje svečiai jaučiasi kaip namuose
J.Surplienė pastebi, kad dažniausiai sodyboje vyksta giminių susitikimai – suguža nuo senelių iki proanūkių, atvyksta vaikai iš užsienio. Tokį poilsio formatą – ilsėtis kelių šeimų draugijoje mėgsta ne tik giminaičiai, bet ir draugai.
Pasak J.Surplienės, konkuruoti su kitomis sodybomis jų šeima nesistengia, nes kiekviena poilsiavietė kuria savo istoriją, atvykę svečiai supranta patys – ar jiems gera čia būti, ar jie norėtų sugrįžti ir vėl, ar rekomenduotų kitiems?
„Per trejus veiklos metus sulaukėme daug svečių, pavasarį paskelbus apie sezono startą, rezervacija užsipildo labai greitai visai vasarai – ne tik savaitgaliais, bet ir darbo dienomis“, – sodybos populiarumu džiaugiasi J.Surplienė.
Šeimininkai visuomet stengiasi patys pasitikti ir išlydėti pailsėjusius svečius, saulės nubučiuotais skruostais, nuo maudynių sušlapusiais ir vėjo išdžiovintais plaukais. Svarbu gauti ir grįžtamąjį ryšį, išgirsti atsiliepimų, kurie visada šilti ir jaukūs ar pasiūlymų, ką būtų galima keisti, tobulinti, sugalvoti kažką naujo.
„Mes norime, kad atvykę svečiai pasijustų jaukiai kaip namuose, stengiamės sukurti mažą didelę šventę“, – tvirtina J.Surplienė.
„4gilės“ šeimininkė mano, kad nors poilsiui skirtų sodybų Lietuvoje yra labai daug, bet jos visuomet turės paklausą, nes šiltasis sezonas trumpas, ne visi važiuoja į pajūrį ar skrenda į užsienio kurortus.
Visos sodybos nuoma su dviem nakvynėmis (iki 18 žmonių) kainuoja 650 eur. Už papildomą kainą – kubilas ir pirtis.