Saulėtekyje, šalia Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) centrinio pastato atidaryta pirmoji „Gott 2 Go“ parduotuvė yra bendras dviejų Lietuvos ir Švedijos startuolių projektas: lietuvių startuolis „Traxlo“ tapo parduotuvės operatoriumi ir valdo visus procesus išmaniąja programėle „Tasku.app“.
Tuo tarpu švedų startuolis „HonestBox“ sukūrė pirkimų, mokėjimų ir pirkėjų srautų valdymo sistemą. Švedų kompanija namų rinkoje jau turi 150 savitarnos prekybos vietų, kurių aptarnavimui nuo šiol bus naudojama lietuvių sukurta programinė įranga.
„Traxlo“ įkūrėjai Paulius Vėželis ir Almantas Zemblys tiki, kad ateityje tokios nuotoliniu būdu centralizuotai valdomos parduotuvės transformuos mažmeninės prekybos sektorių, kaip tai nutiko taksi paslaugų sektoriuje atėjus „Uber“ ar apgyvendinimo paslaugų sektoriuje atsiradus „Airbnb“.
„Įsivaizduokite, kad šalia jūsų namo, darbovietės, universiteto ar sporto klubo atsiranda nedidelės parduotuvės, kuriose visą parą galite įsigyti būtiniausių maisto prekių. Jums tereikia atsisiųsti programėlę, su kuria įeisite į parduotuvę ir patys atsiskaitysite už joje pasirinktas prekes. Viskas patogu, saugu ir greita”, – pasakoja sistemos privalumus „Traxlo“ CEO Paulius Vėželis.
Ir tai tik pusė inovacijos. Gyvenantys šalia tokios parduotuvės gali tapti laikinaisiais jos darbuotojais vos vienai užduočiai įvykdyti – išdėlioti lentynose prekes, pakeisti ar patikrinti prekių kainas, įvertinti konkrečių lentynų stovį. „Tasku.app“ programėlė leidžia stebėti laisvas darbo vietas ne tik šiose parduotuvėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose, kurios taps šios unikalios padirbėjimo platformos dalyviais.
„Dalyvaudami Švedijos startuolių akceleratoriaus „Antler“ programoje išvystėme ir pasitvirtinome verslo planą, kuris leidžia naujai pažvelgti į gana tradiciškai veikiantį mažmeninės prekybos sektorių. Švedijoje jau šiandien labai populiari taip vadinama gig economy – atsiranda vis daugiau ekonomikos sričių, kuriose darbus dirba laikinai samdomi darbuotojai.
Sukūrę specialiai mažmeninės prekybos sektoriui skirtą padirbėjimo platformą, kartu su „HonestBox“ įkūrėjais pagalvojome, o kodėl neatidarius tokios parduotuvės, kurioje gali ne tik pačiam apsipirkti, bet tuo pačiu ir užsidirbti pinigų, dirbant tokius nedidelius darbus, kaip lentynų priežiūra ar prekių pristatymas”, – pasakoja startuolio įkūrėjas.
Inovacijas kuria su VILNIUS TECH
„Traxlo“ ir „HonestBox“ komandos šioje parduotuvėje iki 2022 m. vasaros testuos įvairias inovacijas ir galutinai išvysčiusios „parduotuvės be darbuotojų“ sprendimą, šią platformą pradės diegti didžiuosiuose Švedijos miestuose. Juose abu startuoliai jau 2022 m. planuoja atidaryti dešimtis tokių parduotuvių. VILNIUS TECH yra atviras naujoms idėjoms, jauniesiems kūrėjams, naujiems technologiniams sprendimams. Esame žinių ir kompetencijų centras bei sudarome galimybes startuoliams kurti ir išbandyti technologijas mūsų universitete, naudotis mūsų kompetencijomis bei į šių inovacijų kūrimą įtraukiant ir universiteto studentus”, – apie bendradarbiavimą su startuoliais sako VILNIUS TECH Strateginės partnerystės prorektorius Adas Meškėnas.
Pasak Lietuvos satartuolio įkūrėjų, galima sukurti dar daug patobulinimų, kurie atvers naujas galimybes tiek prekybininkams, tiek ir vartotojui. „Gott 2 Go“ parduotuvėje be pardavėjų jau galima realiu laiku stebėti prekių asortimento pokyčius, formuoti prekių papildymo užduotis laikiniems darbuotojams, kontroliuoti žmonių srautus joje, taip pat realiu laiku prižiūrėti atliekamus mokėjimus.
Siekdamas greičiau finalizuoti „parduotuvės be darbuotojų“ platformą Švedijos rinkai, „Traxlo“ aktyviai ieškojo naujo kapitalo ir jau baigia derybas su naujais Lietuvos ir Švedijos investuotojais.
„Turime daug idėjų, kurias šiandien aktyviai testuojame su VILNIUS TECH partneriais. Lietuva mums yra tik bandymų laboratorija, tikrasis šios paslaugos augimas suplanuotas Švedijai, kur mūsų partneriai jau yra pasirengę aktyviai plėtrai rinkoje. Naują investiciją panaudosime platformos integracijai ir plėtrai Švedijoje”, – sako „Traxlo“ CEO Paulius Vėželis.