Socialiniuose tinkluose „Facebook“ bei „Instagram“, taip pat kai kuriose interneto svetainėse, pastaruoju metu pasirodė nemažai reklamų, kuriose tvirtinama, esą prekybos tinklas „Iki“ tam tikro amžiaus pirkėjams dovanoja 200 eurų vertės dovanų korteles.
„Ar jums 47 metų? Gaukite dovanų kortelę už 200 eurų. Kortelės galioja iki mėnesio pabaigos“, – skelbiama sukčių platinamose reklamose (kalba netaisyta).
Siekia apgauti daugybę žmonių
Prekybos tinklu „Iki“ apsimetantys asmenys nemažai investavo į apgavystės schemos sklaidą – kaip rodo „Meta ads library“ pateikiami duomenys, vienu metu buvo platinama net 19 beveik identiškų reklamų. Šiuo metu šis skaičius kiek mažesnis – aktyviomis išlieka 16 reklamų.
Atidžiau panagrinėjus reklamų sklaidą matoma, kad jos visos pradėtos rodyti praėjusių metų gruodžio pabaigoje – kaip tik tuo metu, kai buvo sukurtas prekybos tinklo „Iki“ veiklą imituojantis puslapis socialiniame tinkle „Facebook“.
Visos reklamos sklaidos paslaugos perkamos iš vienadienės paskyros, pavadintos Чеслава Миллева.
Tiksline auditorija pasirinkti asmenys nuo 30 iki 50 metų amžiaus. Reklamose siūloma pereiti į tinklapį paspaudus „learn more“ (liet. sužinoti daugiau) mygtuką, tačiau tiek kibernetinio saugumo specialistai, tiek „Iki“ atstovai įspėja to nedaryti.
Pažįstama apgavystės schema
Už šio ir panašių tariamų konkursų slepiasi gerai žinomas sukčiavimo būdas: naudotojų prašoma atlikti paprastas užduotis arba palikti komentarą „Facebook“. Tačiau tada jie nukreipiami į nesaugią svetainę, kurioje turi įvesti savo duomenis.
„Facebook“ puslapyje, kuris tariamai vykdo kortelių dalybas, nepateikiama jokios kontaktinės informacijos, nėra jokių įrašų – tai aiškus požymis interneto vartotojams, kad už to slypi apgaulė.
Visi, kurie dalyvauja viename iš netikrų konkursų, asmenine žinute gauna atsakymą, kuriame prašoma užsiregistruoti interneto svetainėje.
Šiuo atveju sukčių platinamos tariamos „Iki“ reklamos veda į kelias interneto svetaines, kurios įvairių interneto saugumo projektų yra pažymėtos kaip nepatikimos ir potencialiai pavojingos.
Kovai prieš internetinį sukčiavimą skirtoje svetainėje „Scamadviser“ nurodyta, kad peržiūrėjus svetainę, į kurią veda reklamos, ji buvo nustatyta kaip itin nepatikima.
Patikrinus pagal telefono numerį, kuris nurodomas svetainėje, galima atrasti visą tinklą interneto puslapių, siūlančių tariamas investicijas į kriptovaliutas, taip pat kviečiančių žaisti azartinius žaidimus už pinigus.
Jose masiškai pateikiami nerealistiški pažadai, žadantys didelę investicijų grąžą, taip pat milžiniškus laimėjimus, o tai yra įprasta sukčių naudojama taktika, kuria siekiama suvilioti potencialias aukas.
Tikslas – duomenys
Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius jau anksčiau 15min išaiškino, kad tokiais atvejais sukčių tikslas yra ne pavogti tam tikrą pinigų sumą, o ištuštinti patiklių vartotojų interneto sąskaitas iki dugno.
„Ten prasideda tokios suktos schemos, kad net nepastebėsite, kaip suvesite savo „Smart-ID“ prisijungimo duomenis taip, kad jie galėtų ne tik vieną kartą ištuštinti jūsų sąskaitą, o dar pasidaryti programėlės kopiją pas save.
O tuomet jie jau galės viską – už jus pasirašinėti elektroninius dokumentus, daryti pavedimus ar net imti paskolas“, – įspėjo ekspertas.
Įspėjo dalyvauti tik oficialiuose žaidimuose
„Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė įspėjo, kad visi prekybos tinklo skelbiami žaidimai ir konkursai skelbiami tik oficialiose paskyrose.
„Sukčiai, naudodamiesi „Iki“ vardu, socialiniuose tinkluose organizuoja netikrus konkursus ir kviečia atsiimti fiktyvius žaidimo prizus.
Norėčiau priminti, jog „Iki“ organizuojami žaidimai yra skelbiami tik www.iki.lt internetinėje svetainėje, oficialiuose socialinių tinklų kanaluose arba programėlėje, o informaciją apie laimėtojus galite rasti viešuose žaidimo polapiuose, oficialiose „Iki“ „Facebook“ arba „Instagram“ paskyrose.
Būkite atidūs ir nespauskite ant nepatikrintų nuorodų bei jokiu būdu nepateikite savo asmeninių duomenų“, – komentavo prekybos tinklo atstovė.
Ne pirmas kartas
Tai nėra pirmas kartas, kai sukčiai panašiu būdu bando išvilioti patiklių interneto vartotojų duomenis. Jau anksčiau „Facebook“ tinkle buvo siūloma metus nemokamai važinėti Vilniaus viešuoju transportu ar už nedidelę sumą įsigyti tariamai Vilniaus oro uoste pamestą bagažą, taip pat gauti dovanų vieną iš didelio kiekio dviračių, kurio, esą, prekeiviams jau nepavyks parduoti dėl smulkių įbrėžimų ant korpuso.
15min verdiktas: melas. Tariamas konkursas yra priedanga, skirta išvilioti asmens duomenis, sąskaitų numerius, pagrobti pinigus iš patiklių asmenų.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.