Kad sulčių spaudimas – patrauklus, nors ir sezoninis, būdas užsidirbti, liudija Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenys. Tarnyba prieš porą metų buvo išdavusi vos du leidimus Klaipėdos rajone pramoniniu būdu spausti sultis. Šiemet šią paslaugą rajone teikia jau 12 asmenų, mieste – 2.
Per porą metų legalių sulčių spaudyklų skaičius aplink Klaipėdą išaugo 7 kartus.
„Pusė jų dirba dabar labai populiaria įranga. Klientų atvežtus vaisius ir daržoves vietoje nuplauna, išspaudžia, pakaitina ir išpilsto į pakuotes su kraneliu. Per specialų patikrinimą pastebėjome, kad pusė verslininkų dirba kaip tik tokiu principu. Tačiau patikrinimo metu kontrolieriai aptiko ir vieną nelegaliai veikiančią spaudyklą. Jos veiklą teko nutraukti. Savininkas neturėjo jokių leidimų, be to, dirbo antisanitarinėmis sąlygomis. Už pastarąjį nusižengimą 25 litų baudą teko skirti ir dar vienam pažeidėjui“, – pasakojo Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Mačiulienė.
Pareigūnės spėjimu, ne visi leidimus įsigiję verslininkai veiklą pradėjo tik dabar. Spėjama, kad kai kurie jų sulčių spaudimo paslaugą teikdavo ir seniau, tik – nelegaliai. O pastaruoju metu išpopuliarėjus šiai veiklai ir sustiprėjus konkurencijai neliko nieko kito, tik legalizuoti savo verslą.
Dėl išaugusios sulčiaspaudžių konkurencijos klaipėdiečiams 5 l sulčių pakuotė kainuoja bent litu pigiau nei pavyzdžiui alytiškiui ar kėdainiečiui.
Antrus metus sulčių spaudimu užsiimantis verslininkas Laimonas Lopata pamena, kad dar visai neseniai norint išsispausti sultis aplink Klaipėdą tekdavo gerokai pavargti ieškant sulčių spaudyklos, o atvežus derlių sodininkai stoviniuodavo milžiniškose eilėse. Atradę nišą verslininkai vienu ypu kibo įsirenginėti sulčių spaudyklas. Idėją pametėjo ir naujovė – sulčių spaudimas moderniu būdu. Atvežtas derlius vietoje nuplaunamas, sultys išspaudžiamos, pakaitinamos ir supilstomos į pakuotes.
„Tokia austriška įranga su licencija mus kainavo 200 tūkstančių litų. Įsigijom tikėdamiesi, kad atsipirks greičiau. Tačiau konkurentų aplink tiek daug, kad pirmąjį pelną planuojam gal tik po kokių 5–6 metų“, – pasakojo sulčių spaudyklą įkūręs verslininkas Laimonas Lopata.
Dėl stiprios konkurencijos sulčių spaudimo paslauga Klaipėdos krašte – viena pigiausių šalyje. Pajūryje verslininkai už 5 l sulčių pakuotę prašo 7 litų, o kitame Lietuvos krašte sodininkai moka 8–9 litus.