Švedai per atostogas neišjungia telefonų dėl patiriamo spaudimo

Ne visi atostogaujantys Švedijos gyventojai gali pamiršti ir atsikvėpti nuo savo darbų ir darbdavių. Profsąjungos „Unionen“ atlikta apklausa rodo, kad daugiau nei 30 proc. darbuotojų yra pasiekiami tarnybiniais telefonais ir elektroniniu paštu per atostogas.
Žmogus naudojasi telefonu
Žmogus naudojasi telefonu / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Beveik pusė apklaustųjų sakė nenorintys būti trukdomi atostogų metu, tačiau telefonų neišjungia dėl direktoriaus ar kolegų tylaus spaudimo ir 20 proc. apklaustųjų sakė, kad darbas atostogų metu sąlygoja konfliktus šeimoje. Profsąjungos patarimas darbuotojams paprastas: atostogų metu darbus pamiršti.

Bankams SEB ir „Nordea“ – pelningas pusmetis

Švedijos bankai SEB ir „Nordea“ džiaugiasi pusmečio rezultatais ir kur kas didesniu pelnu nei laukta ir prognozuota. SEB banko akcijų vertė staiga pakilo 5 proc., o banko vadovė Anika Falkengren pirmąjį metų pusmetį įvardija kaip stabilų ir efektyvesnį banko darbo rezultatą. 

„Swedbank“ pelningu pusmečiu pasidžiaugti negali, rezultatai mažesni nei tikėtasi. Tam didelės įtakos turėjo „Swedbank“ dukterinės įmonės Ukrainoje uždarymas, kuris bankui kainavo beveik 2 tūkst. mln. Švedijos kronų. „Swedbank“ vadovas Michaelis Wolfas sako, jog nežiūrint šių vienkartinių išlaidų, banko situacija yra stabili.

Anot banko vadovo,  „Swedbank“ valdo ketvirtadalį būsto paskolų rinkos Švedijoje ir neskuba sušvelninti paskolų davimo sąlygų naujiems klientams. Michaelis Wolfas tokia banko strategija vadina „atsakomybės prisiėmimu“, kai lengvai suteikiant būsto paskolas su didelėmis palūkanomis klientai klimpsta į dar didesnes skolas.  

Bedarbystė – skaudi politikams

Bedarbystė Švedijoje siekia 8,2 proc., kas sudaro kiek daugiau nei 417 tūkst. gyventojų. Jaunų žmonių nuo 15 iki 24 metų bedarbystės lygis siekia net 27 proc., tai yra 2 proc. mažiau nei pernai vasarą. Jaunimo bedarbystė yra skaudi tema šalies politikams. Darbo birža sukūrė daugybę įvairių programų, kaip įvesti jaunimą į darbo rinką, tačiau jaunų bedarbių skaičius nemažėja. Valstybės apmokamos darbo praktikos vietos jaunimui  negarantuoja jiems pastovaus darbo ir yra lengvai darbdavių išnaudojama sistema.

Švedija yra kiek aukščiau bendro Europos Sąjungos (ES) šalių bedarbystės lygio. Norvegijoje ir Austrijoje mažiausiai bedarbių – vos 4 proc., Graikijoje ir Ispanijoje – daugiausiai – 27 proc. Švedija užima 14 vieta tarp kitų ES šalių.

Priklausoma nuo eksporto

Švedijos ekonomika yra priklausoma nuo eksporto. Daugiausiai eksportuojama į Norvegiją ir į Vokietiją, būtent iš šių šalių dagiausiai švedai ir importuoja. Pirmojo pusmečio eksporto skaičiai rodo didėjančią paklausą ir gerėjančią įmonių ekonomiką.  

Apie komandiruotes reikia pranešti

Švedijos darbo inspekcija nustebino užsienio įmones. Nuo liepos 1 dienos įvestas privalomas komandiruojamų darbuotojų registras. Jeigu numatoma ilgesnė nei 5 dienų komandiruotė, būtina apie tai pranešti darbo inspekcijai. Nesivarginantys to daryti darbdaviai rizikuoja gauti solidžias baudas. Darbo inspekcija sako, jog toks registras padės geriau identifikuoti darbo sferas ir komandiruojamų darbuotojų darbo sąlygas.

Bendradarbiaujant su darbo profsąjungomis bus siekiama darbuotojų sveikatos ir aplinkos gerinimo. Švedijoje dirbančios lietuviškos įmonės yra skeptiškos tokiai kontrolės sistemai. Tikėtina, kad patikrinimų bus daugiau ir jie bus tikslingesni. Lietuviškos įmonės taip pat mano, jog tai žingsnis norvegiškos sistemos link, kai bus praktiškai neįmanoma nemokėti mokesčių Švedijoje dirbant net ir labai trumpą laiką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai