Talentų „galvų medžioklė“: kurios įmonės turi didesnį atsparumą, o kurioms išlaikyti specialistų taip ir nepavyksta?

Noras turėti stiprią ir lojalią komandą yra kiekvienos organizacijos siekiamybė, todėl natūralu, kad trokštant pasiekti gerus specialistus, dairomasi ne tik laisvoje rinkoje, bet ir pas konkurentus. Tiesa, darbo rinkos ekspertai pastebi, jog aukštu darbuotojų įsitraukimu pasižyminčios įmonės prarasti savo talentus rizikuoja kur kas rečiau, o lemiama priežastimi „migruoti“ vis rečiau tampa finansinis nepasitenkinimas, rašoma pranešime spaudai.
Pokalbis darbe
Pokalbis darbe / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Darbas Verslas

Kova dėl talentų – ypač arši

Tarptautinės personalo atrankų įmonių grupės „CVO Recruitment I Simplika“ direktorės Akvilės Kazlienės teigimu, pastaruoju metu darbo rinka išgyvena tikrą „sprogimą“, nes su didesniu ar mažesniu darbuotojų trūkumu susiduria kone kiekviena įmonė. Tai savaime lemia suintensyvėjusias gerų, patyrusių specialistų paieškas. Vis dėlto, vadinamoji „galvų medžioklė“, anot jos, vyko visais laikais, tik iki pandemijos buvo labiau koncentruota į aukščiausio lygio vadovus, o dabar gana aktyviai vyksta ir ieškant tiek biuro administratorių, buhalterių, tiek klientų aptarnavimo ar kitų jaunesniųjų specialistų.

„Viena pusė visais įmanomais būdais vilioja darbuotojus pas save, kita – stengiasi sulaikyti gerus specialistus ir neleisti jiems išeiti. Tokiais atvejais abi pusės dažnai pasiūlo didesnį atlygį ar karjeros galimybes įmonės viduje. Visgi tokioje kovoje dėl talentų labai svarbu suprasti, kas potencialiam kandidatui gali būti realus žingsnis į priekį jo karjeros kelyje, atitiktų jo ambicijas“, – pažymi A.Kazlienė.

Štai kodėl darbdaviams, pasak pašnekovės, būtina rūpintis visapusiška savo darbuotojų gerove nuolat, o ne tada, kai darbuotojas ateina pasakyti, jog gavo geresnį pasiūlymą ir išeina.

Darbuotojų lojalumui svarbūs du dalykai

Kalbėdama apie išėjimo iš darbo praktiką, A.Kazlienė pastebi, jog darbuotojai visuomet ieško geresnių karjeros perspektyvų ir profesinio augimo.

„Labai svarbu, kad darbas būtų įdomus ir prasmingas. Dažnu atveju, tai būna viena iš pagrindinių išėjimo iš darbo priežasčių. Žinoma, įtakos turi ir bendravimas su kolektyvu, vadovu. Nesutarimai yra tikrai svari motyvacija keisti darbovietę, nors pats procesas, kaip ir dauguma pokyčių, didžiumai darbuotojų kelia įtampą, stresą“.

Pašnekovei antrina ir įsitraukimo sprendimų vadovė, „OVC Consulting“ partnerė Almanta Jakštaitė-Vinkuvienė, remdamasi kasmet atliekamo darbuotojų įsitraukimo tyrimo rezultatais.

„Pastebime, kad net ir tiems darbuotojams, kurie darbo rinkoje yra itin vertinami kaip turintys stiprias kompetencijas, labai svarbu yra jausti du dalykus.

Pirmiausiai, aiškus savo vietos organizacijoje suvokimas, t.y. žinojimas, kad atliekamos pareigybės yra prasmingos, kad jos greitai „nesubyrės“, o buvimas jose leidžia ir leis iš tiesų patirti asmeninį prasmingumo jausmą. Kitas momentas, kuris gali nulemti sprendimą palikti darbovietę ir dairytis naujų galimybių, tai – nepakankamas arba visiškas dėmesio neskyrimas. Darbuotojas turi jausti, kad yra girdimas, vertinamas, ir čia kalba eina ne tik apie finansinį pasitenkinimą. Svarbu tai, kiek organizacijoje yra atsižvelgiama į jo siūlymus, lūkesčius“, – atkreipia dėmesį A.Jakštaitė-Vinkuvienė.

Didinate įsitraukimą – mažinate norą „migruoti“

Tai, jog aukštas darbuotojų įsitraukimas yra tiesiogiai susijęs su mažesne darbuotojų kaita, pasak „OVC Consulting“ atstovės, patvirtina ir atlikto tyrimo rezultatai. Tokiose ateities organizacijose, kur bendras įsitraukimas išties stiprus, apie darbo keitimą dažnokai susimąsto vos 14 proc. darbuotojų, kitose įmonėse šis rodiklis yra kur kas aukštesnis – siekia net 35 proc. Tačiau blogiausias scenarijus, kuris gali susiklostyti pamąsčius apie išėjimo galimybę, A. Jakštaitės-Vinkuvienės teigimu, yra nenoras arba nematymas galimybių aptarti situacijos su įmone.

„Pastaraisiais metais ryškėja nauja pokalbių su darbuotojais praktika – vadinamieji palaikymo pokalbiai (angl. stay interviews), kuomet darbuotojai kalbasi su įmonės vadovais dar nebūdami tvirtai apsisprendę dėl išėjimo. Toks metodas skatina asmeniškai, atvirai ir rūpestingai vystyti dialogą, išsikalbėti, pasidalinti lūkesčiais ir priimti sprendimą. Dažnu atveju tokia praktika yra ypač naudinga, nes darbuotojai gauna asmeninio dėmesio, kitomis akimis pamato bendrą įmonės vaizdą ir patį vadovą. O tai neabejotinai prisideda prie įsitraukimo didinimo“, – pastebi pašnekovė.

„OVC Consulting“ jau ne pirmus metus tiria Lietuvos organizacijų darbuotojų įsitraukimą, o pademonstravusias geriausius rodiklius apdovanoja „Ateities organizacijos“ titulu. Kam šis apdovanojimas atiteks šiemet, paaiškės spalio 7 dieną personalo konferencijos „HR Savaitė Lietuva“ metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai