Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

TATENA ekspertai palankiai įvertino vietos paieškas IAE giluminiam atliekynui

Lietuva saugiai planuoja giluminio atliekyno statybos projektą, kurio tikslas – galutinai sutvarkyti panaudotą branduolinį kurą ir ilgaamžes radioaktyviąsias atliekas, teigia misiją Lietuvoje baigę Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ekspertai.
„Tatena“
„Tatena“ / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Radioaktyvumas

Tuo pačiu metu ekspertai pateikė ir kelis pasiūlymus, kaip būtų galima procesą tobulinti, pavyzdžiui, Vyriausybė turėtų numatyti tarpinius etapus iki galutinio vietos parinkimo ir paskirstyti atsakomybę už šių sprendimų priėmimą.

Valstybinei atominės energetikos saugos inspekcijai (VATESI) siūloma parengti išsamias geologinių laidojimo įrenginių gaires, skelbia TATENA.

„Įvertinus šios peržiūros rezultatus Lietuva turės geras sąlygas saugiai tęsti giluminio atliekyno projektą“, – pranešime sakė Radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto kuro tvarkymo, eksploatavimo nutraukimo ir atkūrimo integruotos peržiūros tarnybos (ARTEMIS) komandos vadovas Jeanas-Michelis Hoorelbeke'as.

Ekspertai giluminio atliekyno vietos parinkimo procesą įvertino Vyriausybės prašymu. Jie vertino aikštelių parinkimo tinkamumą, įskaitant terminus, kiekvieno proceso etapo studijas bei potencialias vietas.

IAE teigimu, atsižvelgiant į rezultatus planuojama aiškiau apibrėžti atliekyno įrengimo procesą, didinti visuomenės įsitraukimą į projektą, stiprinti šalių kompetencijas bei gebėjimus.

Peržiūros grupę sudarė šeši ekspertai iš Belgijos, Kanados, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Slovakijos bei trys „Tatenos“ darbuotojai. Apžiūros grupė susitiko su IAE, Energetikos ministerijos, VATESI, Geologijos tarnybos, Energetikos instituto, taip pat dviejų konsultantų – Ispanijos IDOM ir Suomijos „Posiva Solutions“ – atstovais.

Skaičiuojama, kad vien atliekyno statyba kainuos apie 1 mlrd. eurų, jo naudojimas – dar 900 mln. eurų. Atliekynas bus įrengtas kelių šimtų metrų gylyje, kur žmonių ir aplinkos saugą užtikrins natūralūs gamtiniai (giliai slūgstančios uolienos) ir keli dirbtiniai (inžineriniai) barjerai.

Lietuva, 2004 metais tapusi Europos Sąjungos nare, įsipareigojo nutraukti IAE veiklą. Pirmasis IAE blokas buvo sustabdytas 2004 metais, o antrasis – 2009 metais.

Sustabdžius abu IAE reaktorius, buvo pradėti elektrinės uždarymo darbai. Panaudotas branduolinis kuras ir kitos ilgaamžės radioaktyviosios medžiagos susidarė 1983–2009 metais, tačiau jos susidarys ir tęsiant uždarymą iki 2038-ųjų.

Ilgaamžės radioaktyviosios atliekos dabar saugomos laikinose saugyklose, vėliau jos bus perkeliamos į giluminį atliekyną, kuris turėtų būti pastatytas ir pradėtas naudoti 2068-aisiais.

TATENA galutinę misijos ataskaitą Lietuvai pateiks per du mėnesius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais