„Achema“ nėra sumokėjusi VIAP lėšų administratorei „Baltpool“ dalies mokesčio už 2010 metais savo reikmėms pasigamintą elektrą.
Kauno apygardos teismas sausio 8 dieną visiškai patenkino „Baltpool“ ieškinį – 2011 metų liepą bendrovė teismui nurodė, kad skola susikaupė už kelis 2011 metų mėnesius.
Teismo sprendimu „Achema“ turi sumokėti „Baltpool“ apie 664 tūkst. eurų (įskaitant palūkanas), taip pat 8,49 proc. procesines palūkanas ir beveik 8 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.
Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Pernai birželį „Achemai“ dar kartą nepavyko užginčyti sutarties su elektros perdavimo operatore „Litgrid“ pakeitimų, pagal kurią įmonė privalėjo mokėti VIAP mokestį už savo reikmėms pasigamintą elektrą.
Daugiau nei penkerius metus nemokėjusi VIAP mokesčio, 2016 metų gegužę „Achema“ sumokėjo jį už 2016 metus – pasikeitus VIAP mokėjimų reguliavimui, kitaip lėšų būtų netekusi kita „Achemos grupės“ įmonė – energijos iš atsinaujinančių išteklių gamintoja „Renerga“.
Pagal naują tvarką su VIAP mokesčio nemokančiomis bendrovėmis susijusios įmonės negali gauti išmokų iš VIAP biudžeto.
2015 metų spalį Konstitucinis Teismas nusprendė, kad Vyriausybės patvirtinta tvarka, kai VIAP mokestį turi mokėti įmonės, gaminančios ją savo reikmėms, neprieštarauja Konstitucijai.
Nuo 2011 metų panaikinta VIAP mokesčio išimtis, pagal kurią jo nereikėjo mokėti už savo reikmėms pasigamintą elektrą, labiausiai užgulė didžiausias elektros naudotojas – „Orlen Lietuvą“, „ Achemą“, „Lifosą“, „Putokšnį“ bei kitas.