Teismas: duomenų centro vystytoja „Arcus Novus“ kelia pavojų nacionaliniam saugumui

Duomenų centro projektą šalia Vilniaus vystanti bendrovė „Arcus Novus“ ir jos didžiausia akcininkė Danijos įmonė „SatGate Holding“ per tiesioginius ir netiesioginius akcininkus yra susijusios su Rusijos Federaline saugumo tarnyba (FSB), todėl kelia pavojų nacionaliniam saugumui, nutarė teismas.
Vidmantas Tomkus
Vidmantas Tomkus / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Dvi bylas išnagrinėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) birželio 27 dieną atmetė „SatGate Holding“, „Arcus Novus“ ir jos valdomos duomenų centro plėtotojos „AmberCore DC“ skundus, kuriais įmonės siekė panaikinti joms nepalankias vyriausybinės komisijos išvadas. Tokius pat sprendimus šių metų pradžioje priėmė ir Vilniaus apygardos administracinis teismas.

„Yra pagrindas konstatuoti, kad „Arcus Novus“ turi nacionaliniam saugumui riziką keliančių ryšių su žvalgybos operacijas prieš Lietuvą vykdančia Rusijos federaline saugumo tarnyba, todėl nėra teisinio pagrindo pripažinti, jog bendrovė atitinka nacionalinio saugumo interesus. Šių duomenų nepaneigia ir apeliacinės instancijos teismo ištirti įslaptinti dokumentai“, – rašoma LVAT nutartyje.

Teismas pažymėjo, kad „Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“ turi tiesioginių ryšių su Rusijoje registruotu Valerijumi Avetisjantu.

„Įmonės dėl šio asmens sąsajų su Rusijos saugumo ir žvalgybos tarnybomis kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“, – teigia LVAT.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vidmantas Tomkus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vidmantas Tomkus

Vyriausybinė Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimo komisija, remdamasi vieša ir įslaptinta Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiaga, du kartus teikė neigiamą išvadą dėl „Arcus Novus“ plėtojamo projekto. 2016-ųjų rugpjūtį toks sprendimas buvo priimtas vertinant „AmberCore DC“ įstatinio kapitalo padidinimą. „AmberCore DC“ ir „Arcus Novus“ atšaukus su kapitalo didinimu susijusius sandorius, dar vieną neigiamą išvadą komisija pateikė pernai lapkritį.

„Arcus Novus“ vadovas Vidmantas Tomkus BNS sakė dar nesusipažinęs su LVAT nutartimis, todėl nenorėtų jų komentuoti. Anot jo, bendrovės akcininkai spręs dėl duomenų centro projekto ateities, tačiau kol kas sprendimai nėra priimti.

VSD: „Arcus Novus“ kontroliuoja Rusijos piliečiai

Danijos „SatGate Holding“ valdo 51 proc. „Arcus Novus“ akcijų, likę 49 proc. akcijų priklauso Karaliaučiaus srityje registruotam V.Avetisjantui. BNS žiniomis, Lietuvos žvalgyba nustatė, kad įmones per tarpines užsienio kompanijas taip pat kontroliuoja Rusijos piliečiai Kirilas Lupandinas, dirbantis „AmberCore DC“ generaliniu direktoriumi, Vitalijus Malaševskis, vadovaujantis „Arcus Novus“ grupės įmonei „SatGate“, V.Avetisjantas ir Borisas Moskaliukas.

„Riziką nacionaliniam saugumui didina tai, kad V.A. (V.Avetisjantas – BNS) anksčiau dirbo Rusijos įmonėse, kurios tiesiogiai susijusios su Rusijos valdžios ir teisėsaugos institucijomis, o jų veiklą prižiūri Rusijos Federalinė saugumo tarnyba“, – nurodė VSD, kurio duomenys cituojami LVAT nutartyje.

Departamento duomenimis, 2006–2009 metais V.Avetisjantas buvo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ antrinės įmonės „Gazpromkomplektacija“ padalinio Karaliaučiuje direktorius, 2009–2014 metais – Karaliaučiaus muitinės tarpininkų įmonės „Gazinvets Group“ steigėjas ir direktoriaus pavaduotojas.

Anot vyriausybinės komisijos, net jei V.Avetisjantas parduotų „Arcus Novus“ akcijas, jis per tarpines bendroves išlaikytų įtaką įmonėje.

VSD teigimu, pavojų nacionaliniam saugumui kelia ir ketinimai duomenų centrą šviesolaidžių linijomis sujungti su Lietuvos telekomunikacijų tinklais, o per juos – su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis ir Rusija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./VSD pastatų kompleksas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./VSD pastatų kompleksas

„Tikėtina, kad, kai Duomenų centras šviesolaidžių linijomis bus sujungtas su Rusija, jis bus prijungtas prie Rusijos Federalinės saugumo tarnybos radioelektroninės žvalgybos centro, kuris vykdo radioelektroninę žvalgybą ir kibernetinį šnipinėjimą prieš Lietuvą ir kitas NATO ir Europos Sąjungos valstybes“, – pabrėžė VSD.

Departamento teigimu, kyla pavojus, kad Rusijos saugumo tarnyba galėtų daryti įtaką Lietuvos telekomunikacijų tinklams, o Lietuvos teritorija galėtų būti panaudota priešiškoms kibernetinėms operacijoms prieš trečiąsias šalis.

„Jeigu Duomenų centro klientais taptų valstybės institucijos, bankai, telekomunikacijų įmonės, Rusija turėtų galimybių dėl politinių, ekonominių ar karinių interesų trikdyti Lietuvos valstybės valdymą ir ekonomikos funkcionavimą“, – nurodė VSD.

Departamentas taip pat nurodė, kad „Arcus Novus“ ir „AmberCore DC“, siekdamos pritraukti potencialių klientų projektui įgyvendinti ir kviesdamos naudotis jų paslaugomis valstybės institucijas, vienu iš savo partnerių atvirai įvardijo Rusijos koncerną „Gazprom“, turintį glaudžių sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.

Duomenų centro plėtotojai: projektas gali žlugti

„Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“ teismui tvirtino, kad vyriausybinės komisijos sprendimas yra nepagrįstas faktiniais duomenimis, jis apsunkina arba iš viso užkerta kelią duomenų centro projektui. Anot įmonių, į projektą jau investuota 6,05 mln. eurų, deramasi dėl tolesnių apie 130 mln. eurų vertės investicijų, todėl neigiamas komisijos vertinimas gali atimti galimybę investuotojams atgauti lėšas.

Bendrovės nurodė, kad „AmberCore DC“ yra pateikusi paraišką Jungtinės Karalystės vyriausybės eksporto kreditų garantijų departamentui „UK Export Finance“, į projektą numatoma pritraukti privačių investuotojų. Be to, į projektą yra investavę Rusijos ir Danijos, su Lietuva turinčių dvišales sutartis dėl investicijų skatinimo ir jų abipusės apsaugos, investuotojai.

„Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“ teigimu, centras atitiktų aukščiausio saugumo (TIER III) reikalavimus ir būtų vienintelis toks centras Europoje su palydovinio teleporto pajėgumais. Jame savo sistemas galėtų diegti griežčiausiais patikimumo kriterijais besivadovaujančios bendrovės, pavyzdžiui, finansų institucijos.

Anot bendrovių, neigiamas komisijos vertinimas užkerta kelią jų kuriamoms inovacijoms, jos neteks galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, kur reikės pateikti su nacionalinio saugumo interesais susijusius dokumentus, mažės galimybių pripažinti centrą strateginės technologinės plėtros objektu ir gauti Vyriausybės investicijų.

Anot „Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“, jos neturi ketinimų duomenų centrą sujungti šviesolaidžio linijomis su Rusijos saugumo tarnybos radioelektroninės žvalgybos centru – tokios prielaidos esą neatitinka tikrovės, nes tai padaryti yra technologiškai neįmanoma be naujos šviesolaidinės linijos, sienos kirtimo arba tranzitinių operatorių naudojimo.

„Šviesolaidžio linijos iki artimiausios sienos su Rusija (Karaliaučiaus srities) ilgis sudarytų virš 160 kilometrų, o visų Lietuvoje veikiančių tranzitinių ryšių operatorių veikla yra išsamiai reglamentuota ir griežtai prižiūrima valstybinių institucijų“, – teismui nurodė „Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“.

„Arcus Novus“ taip pat pabrėžė, kad jau ilgą laiką veikia Lietuvos informacinių technologijų, telekomunikacijų ir kitų aukštųjų technologijų sektoriuje, bendrovės palydovinio ryšio kanalai buvo naudojami Lietuvos karinėms misijoms Afganistane ir Irake ir tuo metu bendrovė nebuvo vertinama kaip kelianti grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Arcus Novus“ Lietuvoje veikia jau 15 metų

2003 metais įsteigtos „Arcus Novus“ pagrindinė veikla buvo informacijos perdavimas palydovinėmis ryšio sistemomis. 2007 metais „Arcus Novus“ įsteigė viešąją įstaigą Liepiškių technologijų parkas ir antrinę įmonę „SatGate“, kuriai perdavė telekomunikacinių paslaugų teikimo veiklą.

„Arcus Novus“ antrinę įmonę „Arcus Innotech“ įsteigė 2009 metais, 2013 metais ji buvo pervadintą į „AmberCore DC“. Duomenų centro projektą įmonė pradėjo įgyvendinti 2012 metais, 2016-ųjų sausį gavo statybos leidimus, tačiau statybos kol kas dar nėra pradėtos.

„Arcus Novus“ yra Lietuvos aerokosmoso asociacijos narys, įmonės vadovas V.Tomkus yra asociacijos pirmininkas. Įmonė dalyvavo Lietuvai kuriant pirmuosius dirbtinius Žemės palydovus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pernai V.Tomkui įteikė inovacijų švyturio apdovanojimą „už pažangių, inovatyvių, teikiančių socialinę ir ekonominę naudą Lietuvai veiklų kūrimą ir vystymą Lietuvoje“. Prezidentūros pranešime taip pat pabrėžtas jo indėlis skatinant Lietuvos bendradarbiavimą su NASA ir Europos kosmoso agentūra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis