„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Teismas turės įvertinti, ar „Mogita“ privalo mokėti skolą sankcionuotai „Rosneft“

Bankrutuojančios Kauno didmeninės naftos produktų prekybos įmonės „Mogita“ prievolė sumokėti anksčiau priteistą 190 tūkst. eurų skolą Rusijos naftos koncernui „Rosneft“ turi būti įvertinta atsižvelgiant į tai, kad kreditorei taikomos Europos Sąjungos sankcijos, galutinai nusprendė Lietuvos teismas.
„Rosneft“
„Rosneft“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Žemesnės instancijos teismų, nenagrinėjusių šios aplinkybės, sprendimai yra nepagrįsti, balandžio 27-ąją nutarė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).

„Pirmosios instancijos teismo išvada, jog aplinkybė, kad kreditorei taikomos tarptautinės sankcijos, nėra šios bylos nagrinėjimo dalykas, yra teisiškai nepagrįsta, o apeliacinės instancijos teismas be teisėto pagrindo nepasisakė šiuo klausimu“, – teigiama nutartyje.

Klausimą dėl „Rosneft“ teisių įgyvendinimo „Mogitos“ bankroto byloje LAT perdavė spręsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

„Turi būti tiriama ir vertinama, ar kreditorei taikomos sankcijos nedraudžia atsakovei vykdyti prievolę kreditorei ir faktiškai patenkinti kreditorės reikalavimą nemokumo byloje“, – skelbia LAT nutartis.

Joje taip pat nurodoma, kad klausimas, ar sankcionuota „Rosneft“ apskritai gali kelti kreditorinius reikalavimus, yra laikomas teismų galutiniai išspręstu – ji turi tokią teisę.

Tai, anot LAT, teismui pažymėjo ir „Rosneft“: „Mogita“, pasinaudodama karu Ukrainoje, siekia išvengti skolų mokėjimo bankroto procese, tačiau karas nėra nuo atsakomybės atleidžianti aplinkybė.

„Mogita“ į aukščiausiąją instanciją kreipėsi ne tik prašydama įvertinti tarptautinių sankcijų įtaką kreditorinio reikalavimo vykdymui, bet ir siekdama sumažinti skolą iki 114 tūkst. eurų, apeliuodama į valiutos konvertavimo metodiką, taip pat norėjo, jog teismas patvirtintų skolos mokėjimą dviem dalimis.

Tačiau šios ieškinio dalies LAT netenkino, palikdamas galioti Kauno apygardos teismo 2022-ųjų liepą ir Lietuvos apeliacinio teismo pernai rugsėjį patvirtintą beveik 190 tūkst. eurų skolą.

Ginčas kilo „Mogitai“ nesilaikant 2014 metų rugpjūtį bei 2015 metų spalį sudarytų sutarčių ir uždelsus grąžinti tuščias cisternas, dėl ko „Rosneft“ siekė prisiteisti skolą už vagonų prastovą.

2019 metais Rusijos arbitražas paskelbė, kad „Mogita“ privalo „Rosneft“ sumokėti 12,632 mln. Rusijos rublių skolą, 13,7 tūkst. JAV dolerių arbitražo registracijos mokesčio ir rinkliavos.

Kauno apygardos teismas konvertavęs valiutas nustatė, kad bendra „Rosneft“ reikalaujama suma siekia 189,6 tūkst. eurų.

Kitame bendrovių ginče, kuriame „Rosneft“ prašo taikyti restituciją „Mogitos“ nekilnojamojo turto sandoriams, Kauno apygardos teismas šiemet sausį paskelbė, kad Rusijos įmonei bylos nagrinėjimo metu teikiama teisinė pagalba pakenktų Lietuvos saugumui.

Apeliacinis teismas kovą grąžino šį ginčą nagrinėti iš naujo nustačius, kad teisinio pagrindo bylai nutraukti nebuvo.

Kauno apygardos teismas „Mogitai“ bankroto bylą iškėlė 2022 metų vasario 25 dieną konstatavęs, kad įmonė negali laiku vykdyti turtinių prievolių kreditoriams, ji yra nemoki dėl 380 tūkst. eurų įsipareigojimų, viršijančių turto vertę – 270 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“