Verslo pasaulio atstovai neslepia matę „Go Planet Travel“ bėdas. „Creditinfo“ skelbia, kad dar pavasarį įmonei buvo nustatytas aukščiausias rizikos bankroto reitingas. Lietuvos turizmo asociacija taip pat tikina pranešusi Turizmo departamentui apie neaiškią situaciją šioje bendrovėje. Tačiau niekas nieko nedarė.
„Ką noriu, tą matau, ko nenoriu – nematau“
„Gerbiu ministrą, bet jeigu darbuotojas neturi kompetencijos, jis ir nemato, ir nežino. Jeigu departamentas pradeda veikti tik po žiniasklaidos (ačiū žiniasklaidai, kad buvo paviešinta informacija dar iš vakaro apie situacijos aštrumą) pranešimo. Ryte, apie 10 val., Turizmo departamentas prabudo. Gal nepagarbiai kalbu, tačiau tokie atsakymai „Mes nieko nežinome, nieko nedarome“ nėra tinkamas elgesys departamentui, tai yra savivalė – ką noriu, tą matau, ko nenoriu – nematau“, – piktinosi D.Mažeikaitė.
Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė tvirtina, kad „Go Planet Travel“ žlugimas turės įtakos visam turizmo sektoriui Lietuvoje, kadangi verslas vis dar neužmiršo 2010 metų rugsėjo pabaigoje įvykusio „Star Holidays“ bankroto, kai prireikė kelerių metų įtikinti keleivius, užsitarnauti jų pasitikėjimą tiek operatoriams, tiek kelionių agentūroms.
„Natūralu, kad žmonės nepasitiki. Šiandien man skambina ir klausinėja, kur rasti vieno ar kito kelionių organizatoriaus draudimo polisus. Tokie klausimai yra gerai, nes žmonės nori žinoti, domisi, ar organizatoriai turi draudimo polisus. Tik ar reikėjo tokio skaudaus įvykio, kad mes tai suvoktume?“ – kalbėjo D.Mažeikaitė.
Klientai plūsta į agentūras
Asociacijos vadovė pasakojo, kad į kelionių agentūras pirmadienį plūstelėjo klientai, užsisakę keliones. Vieni reikalauja grąžinti pinigus, kiti ieško alternatyvų, nes nenori prarasti atostogų ir kelionės.
Kalta yra stebėsena. Jeigu jau kartą pasitaikė, būtina pasiruošti kitam galimam panašiam atvejui, – sakė D.Mažeikienė.
Jeigu agentūros dar nebuvo spėjusios pervesti pinigų kelionių organizatoriams, pinigai bus grąžinti klientams. O kas buvo jau pervesta, pavyks atgauti tik iš draudimo kompanijos, kuri apmokės pagal sutartį numatytas išlaidas. Tačiau pirmiausia į Lietuvą turi grįžti visi tie, kurie jau yra išskridę.
Ūkio ministras E.Gustas pareiškė, kad situacija nuolat stebima, bet Lietuvoje tokių operatorių yra apie 170. D.Mažeikaitė pritaria – operatoriaus statusą turinčių bendrovių išties yra tiek, tačiau į jų sąrašą patenka visos kompanijos, iš anksto suformuojančios kelionės paketus išvežimui, jos turi apsidrausti, nors per metus gali išvežti vos kelias grupes.
Kontroliuoti turi tik departamentas
„Toks skaičius yra, bet reikėtų įžvelgti kitą specifiką – užsakomaisiais skrydžiais vykdomas keliones. Tai gerokai didesnis mastas yra, kadangi lėktuvą pakelti reikalinga nustatyta suma, be kurios tai negali būti padaryta. O tokių operatorių teliko du – „Novaturas“ ir „TEZ TOUR“, – kalbėjo D.Mažeikaitė.
Anot Lietuvos turizmo asociacijos prezidentės, nėra kitos institucijos, kuri galėtų kontroliuoti turizmo sektoriaus įmonių veiklą, tik Valstybinis turizmo departamentas, todėl pastarasis turėtų veikti efektyviau. O ne girtis, kad dabar rūpinasi lietuviais Bulgarijoje, Turkijoje ar Kretoje. Pasak D.Mažeikaitės, departamentas privalėtų atsiprašyti. „Kalta yra stebėsena. Jeigu jau kartą pasitaikė, būtina pasiruošti kitam galimam panašiam atvejui“, – dar kartą priminė „Star Holidays“ atvejį D.Mažeikienė.
Asociacijos prezidentės teigimu, jau vien tai, kad „Go Planet Travel“ buvo pradėjęs siūlyti keliones daug mažesnėmis kainomis, turėjo priversti kontroliuojančią instituciją suklusti ir atidžiau patyrinėti, ar bendrovė finansiškai pajėgi tai daryti.