Tyrimas: daugiau nei pusėje JAV parduodamų kosmetikos produktų yra toksinių medžiagų

Jungtinėse Valstijose atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei pusėje JAV ir Kanadoje parduodamų kosmetikos gaminių yra nuodingo pramoninio junginio, siejamo su sunkiomis ligomis, įskaitant vėžį ir mažesnį naujagimių svorį.
Micelinis vanduo
Kosmetika / 123RF.com nuotr.

„Notre Dame“ universiteto mokslininkai ištyrė daugiau nei 230 dažniausiai naudojamų kosmetikos priemonių ir nustatė, kad 56 proc. makiažo pagrindui bei akių makiažui skirtų produktų, 48 proc. lūpų makiažui skirtų produktų ir 47 proc. blakstienų tušų sudėtyje yra fluoro – perfluoralkilintos ir polifluoralkilintos medžiagos (PFAS), vadinamosios „amžinosios medžiagos“, – naudojamo nesvylančių keptuvių, kilimėlių ir daugybėje kitų vartojimo prekių gamyboje.

Didžiausių PFAS koncentracijų rasta vandeniui atspariuose tušuose (82 proc.) ir patvariuose lūpų dažuose (62 proc.), sakoma antradienį žurnale „The Environmental Science & Technology Letters“ paskelbtuose tyrimo rezultatuose.

Dvidešimt devyni produktai, kurių fluoro koncentracija buvo didesnė, buvo ištirti išsamiau, o tyrimas parodė, kad juose buvo nuo keturių iki 13 specifinių PFAS chemikalų.

Tik vieno šių produktų informacijoje apie sudėtį buvo nurodytos PFAS medžiagos.

JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) atstovė spaudai pareiškė, kad agentūra nekomentuoja konkrečių tyrimų.

FDA savo interneto svetainėje teigė, jog esama nedaug atliktų tyrimų apie cheminių medžiagų naudojimą kosmetikoje, o paskelbtuose tyrimuose tvirtinama, jog koncentracija yra labai maža, taigi ji negali pakenkti žmonių sveikatai.

Agentūros tinklalapyje sakoma: „Kadangi mokslas apie kosmetikos produktų sudėtyje esančias PFAS smarkiai tobulėja, FDA toliau stebės“ pramonės pateiktus savanoriškus duomenis ir paskelbtus tyrimus.

Visgi PFAS naudojimas kelia vis didesnį susirūpinimą įstatymų leidėjams, kurie siekia reguliuoti jų naudojimą plataus vartojimo gaminiuose. Neseniai dviejų partijų senatorių grupė pateikė įstatymo projektą, kuriuo siūloma uždrausti naudoti PFAS kosmetikos produktuose ir kitose grožio priemonėse.

Kosmetikos pramonei atstovaujanti prekybos asociacija „Personal Care Products Council“ savo pareiškime teigė, kad nedidelis kiekis PFAS medžiagų gali būti aptiktas ingredientų ar pėdsakų pavidalu tokiuose produktuose kaip losjonai, nagų lakas, akių makiažo priemonės ir makiažo pagrindo priemonės. Juose chemikalai naudojami konsistencijai ir tekstūrai suteikti, o FDA yra nustačiusi saugos reikalavimus, teigė vyriausioji mokslininkė Alexandra Kowcz.

Tyrime nebuvo nurodytos jokios konkrečios įmonės, nors paskelbta medžiaga rodo, kad tyrėjai ištyrė dešimtis prekių ženklų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos