Viešųjų pirkimų tarnybos paviešinti duomenys rodo, kad iš viso nuo sausio mėnesio įvairios valstybės institucijos ir įstaigos dėl koronaviruso krizės sutarčių sudarė už daugiau nei 22 milijonus eurų.
Didelė dalis sutarčių sudarytos su įvairiomis medicinos priemonėmis ar įranga prekiaujančiomis įmonėmis, kurios įprastai ir laimi tokius konkursus. Tačiau yra ir kitokių pavyzdžių. Medicinines priemones ir įrangą valstybės institucijos pirko iš įvairiausia veikla užsiimančių bendrovių.
Plaučių ventiliavimo aparatai – iš aviacijos įmonės
Vilniaus miesto savivaldybė neskelbiamų derybų būdu sudarė 278 tūkstančių eurų sutartį dėl plaučių ventiliavimo aparatų pirkimo. Vieno aparato kaina – daugiau nei 27 tūkstančiai eurų. Pardavėjas – įmonė „Andrikus“, kuri, pagal viešųjų pirkimų duomenis, anksčiau jokia medicinine įranga nėra prekiavusi. Įmonės puslapyje rašoma, kad bendrovė užsiima aviacija.
Įmonės direktorius Andrius Mickus 15min teigė, kad aparatai dar nepristatyti, tačiau jau yra užsakyti. Jis teigė nenorintis nieko komentuoti, kol aparatai nepasiekė Lietuvos.
Vienas respiratorius – 30 eurų
Valstybės įstaigų pirktų respiratorių ir kitų apsaugos priemonių kainos ženkliai skiriasi. Pavyzdžiui, informacinių technologijų įmonė „Programų sprendimai“ sudarė 9 tūkstančių eurų respiratorių pardavimo sutartį su Šeškinės poliklinika. Pagal sutartį buvo pirkta 300 respiratorių, vieno jų kaina – 30 eurų.
Bendrovės direktorius Karolis Kirkliauskas 15min teigė, kad jo įmonė ir anksčiau užsiėmė prekyba, bet prekiavo IT įranga. Paklausus, kodėl tokia didelė respiratorių kaina, jis sakė, kad perkama ne iš Kinijos, o iš įmonės Lietuvoje.
„Tiesiog buvo gautas toks pasiūlymas, buvo gauta užklausa ir tiesiog patarpininkavom šitoj situacijoj ir tiek“, – sakė K.Kirkliauskas.
Kita kompiuterių remonto bendrovė „SauleNet IT“ respiratorius pardavė Kauno miesto poliklinikai. Bendra sutarties vertė – 14 tūkstančių eurų, vieno respiratoriaus kaina – 9,68 euro.
Bendrovės direktorius Gediminas Janaščius 15min teigė, kad kaukių galima gauti ne tik iš Kinijos, bet ir iš Europos gamintojų.
„Reikėjo pagelbėti, tai ir sugalvojom. <...> Poliklinikos, ligoninės, neturėjo iš viso, iš kur gauti. Nėra mūsų tai veikla, reikėjo pagalbos, tai suorganizavo, sutarėm ir sudalyvavom“, – kalbėjo G.Janaščius.
Išnaudoja ryšius su Kinija
Renginių organizavimo įmonė „Mapa Holding“ valstybės institucijoms pardavinėjo respiratorius. Sutartis dėl tūkstančių respiratorių ir kaukių pirkimo su šia bendrove sudarė „Klaipėdos energija“, Marijampolės savivaldybė, Vilniaus psichiatrijos ligoninė, Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centras.
Bendra sutarčių vertė – 56 tūkstančiai eurų. Vidutiniškai vieno respiratoriaus kaina sutartyse svyruoja nuo 2,7 iki 3 eurų.
„Mapa Holding“ vadovas Mantas Paliokas 15min teigė, kad gauti prekių padėjo partneriai Kinijoje.
„Kada veikla visiškai yra uždaroma, sustabdoma, o kadangi mes dirbame renginių sferoje ir esame vieni didesnių renginių organizatorių, turime savo vadybininkus Kinijoje, per kuriuos užsisakinėjame įrangą. Tai kadangi turime patikimus šaltinius, su kuriais dirbame jau daugiau nei aštuoni metai, tai turime pakankamai nemažas galimybes gauti kokybiškas prekes, nes priklausom ir Kinijos amatų rūmams“, – kalbėjo M.Paliokas.
Jis teigė, kad papildoma veikla šiek tiek padeda karantino laikotarpiu: „Padeda ne tiek kiek norėtųsi, nes vis tiek tenka atsisveikinti ir su dalimi savo darbuotojų. Daugiau mes žiūrime ne iš komercinės pusės, bet matome, kiek yra sudėtinga situacija valstybėje, kaip sunkiai yra gaunamos visos prekės, supratome, kad yra problema kontaktuose ir problema laike. <...> Mūsų tikslas buvo, kad išlaikytume įmonę ir kad padėtumėm institucijoms. Ligoninės buvo kai kurios labai nustebusios, kodėl mes tokią kainą siūlom palyginti su ta kaina, kuri joms anksčiau buvo pasiūlyta. Kaina skyrėsi net tris kartus.“
Kita įmonė, šviestuvų salonas „La Forma“ sudarė 17 tūkstančių eurų sutartį dėl respiratorių pardavimo su Alytuje esančia S.Kudirkos ligonine. Vieno respiratoriaus kaina – 3,5 euro.
Įmonės direktorius Aidas Launikonis 15min taip pat sakė, kad įmonė išnaudojo ryšius su Kinija.
„Mes tiesiog dirbam su Kinija, dirbam su apšvietimu, turim partnerius, tai paprašėm jų, kad jie paieškotų, nes matom, kad yra aktuali prekė, yra poreikis. <...> Nauda, manau, ir visuomenei yra, ir įmonei“, – kalbėjo A.Launikonis.
Jis teigė, kad Kinijoje ieškoti tiekėjų buvo sunku: „Yra labai daug netikrų įmonių, kurios vienadienės, pasiskelbia, kad jie ten viską turi, visokius ten sertifikatus ir produktai ten aukščiausios kokybės, o patikrinus fiziškai matosi, kad yra visiškai priešingai.“
Kaukes pardavinėjo ir Bistrampolio dvaras
Panevėžio rajone esantis Bistrampolio dvaras, kuriame įrengtas viešbutis, taip pat vykdė respiratorių ir kaukių pardavimus. Ši įstaiga sudarė dvi sutartis su Panevėžio savivaldybe, bendra sutarčių vertė – 13 tūkstančių eurų. Pagal sutartis, vieno respiratoriaus kaina 2,6 euro, vienos kaukės – 60 centų.
Viešosios įstaigos „Bistrampolio dvaras“ vadovas Rimantas Gudelis 15min sakė, kad kaukių pardavimas pakeitė suvenyrų prekybą.
„Mes truputį užsiimam suvenyrine prekyba iš Kinijos, mūsų partneriai paskambino man ir sako: žiūrėk, suvenyrų niekas nebeperka, visi perka maskes ir kaukes. Gerai, sakau, pabandykim. Pirkom iš Kinijos ir dar eina siuntos. Bet labai stringa, kinai spėjo pagaminti, bet stringa logistika“, – kalbėjo R.Gudelis.
R.Gudelis sakė, kad ši veikla įstaigai yra svarbi: „Tai padės išlaikyti darbuotojus. Aišku, didžioji dalis darbuotojų išėję į prastovą, bet kai kurie dar turi dirbti, tai šita veikla mums padės išsilaikyti.“
Ūkininkai savivaldybei pardavė dezinfekcinio skysčio
Kurmaičių žemės ūkio bendrovė už 5 tūkstančius eurų Joniškio rajono savivaldybei pardavė 500 litrų dezinfekcinio skysčio.
Žemės ūkio bendrovės pirmininkas Remigijus Kubilius 15min teigė, kad tai buvo vienkartinis atvejis.
„Kažkaip gavom to skysčio daugiau, tai truputį pasidalinom rajone. Čia tam kartui ir tuo momentu“, – kalbėjo R.Kubilius.
Dar vieni renginių organizatoriai, įmonė „Gera nuotaika“ respiratorius pardavė Kretingos rajono savivaldybei. Bendra sutarties vertė – 15 tūkstančių eurų, vieno respiratoriaus kaina – 7,5 euro.
Įmonės vadovas Jevgenijus Sokolovas 15min sakė, kad respiratorius gavo ne iš Kinijos, o iš oficialių Lietuvos tiekėjų.
„Kadangi padėti atvežti į Klaipėdos kraštą buvo poreikis, tai trumpai ir padėjom. <...> Čia tikrai darėm ne dėl verslo, matėm, kad yra tam tikri poreikiai ir mes kaip verslo struktūra galėjom lengviau, greičiau nusipirkti. <...> Pirko ir keli advokatai, keli notarai, kurių kasdieninėj veikloj reikia tų produktų, bet kurie niekada anksčiau to nedarė ir neturėjo nei kontaktų, nei tiekimo grandinės“, – kalbėjo J.Sokolovas.
Išsamiau susipažinti su VPT skelbiamais duomenimis galite ČIA. Svarbu atkreipti dėmesį, kad šie skaičiai nėra galutiniai. Gali būti, kad įstaigos dar nepaviešino visų anksčiau sudarytų sutarčių. Be to, šios sutartys gali būti ir preliminarios, todėl nebūtinai yra galutinės. VPT skelbia, kad į savo skaičiavimus neįtraukė ir reagentų bei testų pirkimų.