„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vienas didžiausių Kauno darbdavių toliau traukiasi: planavo turėti 1000 darbuotojų, o tebeturi 58

Dar pernai gruodį 15min skelbė, kad vienas didžiausių darbdavių Kaune – R1 RCM (buvusi „Intermedix Lietuva“) keičia strategiją. Kiek daugiau nei prieš metus kalbėjusi apie 1000 darbuotojų, įmonė staiga ėmė mažinti veiklos apimtis. Redakcija sulaukė žinios, kad biuras Kaune jau uždarytas, tačiau įmonės atstovas patikino, kad bendrovė šiemet nebus likviduota. Šiuo metu vis dar pluša 58 darbuotojai.
R1 RCM biuras
R1 RCM biuras / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Birželio pirmosiomis dienomis 15min redakciją pasiekė žinia, kad uždarinėjamas kurį laiką veiklos apimtis Kaune mažinusios R1 RCM („R1 Revenue Cycle Management“) įmonės biuras Kaune. Atsiųsta įrodymų, kad su kolegomis atsisveikino ir tolesnės sėkmės karjeroje jiems palinkėjo departamentų direktoriai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./R1 RCM biuras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./R1 RCM biuras

„Intermedix“ vienu metu turėjo 700 darbuotojų ir planavo jų turėti tūkstantį bei persikelti į naująjį BLC biurą miesto centre, tačiau „Intermedix“ įsigijusi R1 RCM įmonė staiga šių planų atsisakė. JAV technologijų kompanija dar pernai gruodį 15min patvirtino priėmusi sprendimą keisti strategiją Lietuvoje. Kaip tuomet teigė R1 RCM paslaugų centro Lietuvoje direktorius Lukas Jankauskas, šis sprendimas – globalių pokyčių ir procesų efektyvinimo dalis.

Pernai gruodį vis dar vyko verslo poreikių ir rizikos vertinimas, tačiau sprendimas mažinti bendrovės veiklos apimtis Lietuvoje jau buvo priimtas. Tiesa, apie biuro uždarymą centro direktorius tuomet kalbėjo abstrakčiai. Vis dėlto jis neatmetė galimybės, kad ateityje įmonės veikla Lietuvoje gali būti stabdoma. Ar kalbėdamas apie ateitį jis turėjo omenyje jau šį pavasarį ar vasaros pradžią?

Tebedirba 58 darbuotojai

Žvelgiant į viešai pateikiamus „Sodros“ duomenis, šių metų balandį apdraustųjų, už kuriuos mokamos valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos, UAB „Intermedix Lietuva“ buvo 252. Per balandį iš viso sumokėta 359 366,96 euro VSD įmokų (mėnesį prieš – kovą, sumokėta jų kur kas mažiau – apie 99,5 tūkst. eurų).

Vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) įmonėje balandį (paskutinis mėnuo, už kurį šiuo metu pateikiami duomenys viešai) siekė net 6 187,45 euro ir buvo daugiau nei dvigubai didesnis, lyginat su kovo mėnesio – 2 270,46 euro. Tokį vidutinio atlyginimo šuolį įmonėje galėjo nulemti sparčiai atleidinėjamiems darbuotojams išmokamos išeitinės, tačiau tai tik prielaida.

Štai pernai vasarį įmonė turėjo 769 darbuotojus, vėliau jų skaičius tik mažėjo, retkarčiais kiek pakildamas ir vėl nukrisdamas. 15min išsiaiškino, kad šiuo metu Kaune vis dar pluša 58 darbuotojai, biuro durys dar nėra galutinai užvertos ir nėra tiksliai žinoma, kada tai bus padaryta.

Oficialus sprendimas dėl įmonės veiklos stabdymo dar nėra priimtas.

„Šiuo metu ir toliau tęsiame globalios mūsų motininės įmonės sprendimą, kuriuo grupės mastu vyksta verslo procesų optimizavimas ir keičiama strategija Lietuvoje. Nors veiklos apimtys Lietuvoje yra mažinamos, oficialus sprendimas dėl įmonės veiklos stabdymo dar nėra priimtas, o visų numatytų funkcijų perkėlimo data priklausys nuo šių procesų sėkmingumo.

Kompanijoje veiklą šiandien tęsia 58 darbuotojai, tačiau sprendimo dėl tolimesnio darbuotojų skaičiaus ir terminų, iki kada įmonė vykdys veiklą – taip pat dar nėra. Galime patikinti, kad pati įmonė, kaip juridinis asmuo, šiais metais likviduota nebus“, – 15min birželio 11-ąją teigė R1 RCM paslaugų centro Lietuvoje direktorius L.Jankauskas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lukas Jankauskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Lukas Jankauskas

Dauguma funkcijų perkeliama į JAV ir Indiją

L.Jankauskas patikino, kad visos funkcijos perkeliamos atsižvelgiant į įmonės verslo sritis, o ne į konkrečius pareigybių lygius. Didžioji dalis funkcijų, pagal joms reikalingas kompetencijas, yra perkeliamos į kitus tarptautinės kompanijos padalinius JAV ir Indijoje, tačiau tolimesnės šių procesų apimtys dar nėra patvirtintos.

„Pokyčius įgyvendiname užtikrindami visus teisinius ir finansinius bendrovės įsipareigojimus darbuotojams ir siekdami pagelbėti jiems integruotis į darbo rinką, o bet kokius pasikeitimus kompensuojame stipriai didesniu mastu, nei tai numato šalies Darbo kodeksas. Šie sprendimai yra planuoti, darbuotojai apie juos yra nuolat ir iš anksto informuojami, tačiau dėl finansinių klausimų konfidencialumo atlyginimų pokyčių komentuoti negalime.

Bendrovė yra dėkinga Lietuvai ir ypač Kaunui už svetingumą ir veiklos galimybes. Esame ir būsime tikri šalies ambasadoriai pasaulinėje rinkoje. Kaip ir bet kuri tarptautinė kompanija, R1 nuolat vertina savo paslaugų pasiūlą, besikeičiančias pasaulines rinkas ir klientų poreikius. Šių procesų metu taip pat buvo vertinama vietų, kuriose kompanija vykdo operacijas, lokacijos. Sprendimas sutelkti R1 veiklą kitose esamuose globaliuose paslaugų centruose – šių strateginių vertinimų rezultatas“, – paaiškino L.Jankauskas.

Tai nesusiję su Lietuvos investicine aplinka

Komentarą dėl šio stambaus darbdavio bręstančio visiško pasitraukimo iš Lietuvos 15min pateikė ir „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas. Pasak jo, praėjusiais metais R1 RCM įmonės globalios strategijos įgyvendinimo planuose buvo nuspręsta mažinti bendrovės veiklos apimtis Lietuvoje, kas šiuo metu vis dar tęsiama. Tai nėra susiję su Lietuvos investicine aplinka, tai globalios „Intermedix“ ir R1 RCM strategijos išdava ir dažnai verslo pasaulyje nutinkantis įvykis.

„Vienai kompanijai įsigyjant kitą, dažnai būna peržiūrima globalių padalinių struktūra. Padalinys Kaune, mūsų žiniomis, nėra uždarytas, jame savo veiklą šiuo metu tęsia 58 darbuotojai. Tolimesni įmonės sprendimai ir terminai dėl darbuotojų skaičiaus ar įmonės veiklos vykdymo trukmės kol kas nėra žinomi“, – tą patį, ką ir įmonės atstovas, pakartojo ir M.Katinas.

Anot jo, dalies įmonių pasitraukimas yra įprasta visoms bręstančioms paslaugų centrų industrijos vietoms. Kitų šalių patirtis rodo, kad nedidelės dalies paslaugų centrų pasitraukimas iš šalių yra tipinis industrijos procesas – tą gali lemti daug veiksnių, bet dažniausiai šis sprendimas yra nulemtas įmonių vidinių procesų.

Pavyzdžiui, pasak „Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus, Airijoje jau kuris laikas yra skaičiuojamas balansas tarp nykstančių ir sukuriamų darbo vietų, o Lenkijoje, kur tokie pasitraukimai dėl didesnės industrijos brandos vyksta dažniau nei Lietuvoje, taip pat fiksuojamas stabilus industrijos augimas (pvz., Lietuvoje 2016–2018 metais toks darbuotojų augimas siekė 13 proc., Lenkijoje – 14 proc.).

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mantas Katinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mantas Katinas

Įmonė augo kaip ant mielių

IT medicinos paslaugų milžinė „Intermedix Lietuva“ Lietuvoje įsteigta 2013 m. kaip vienintelis Europoje operacijų centras, aptarnaujantis įvairius sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus, valstybines įstaigas ir įmones daugiau nei 25 šalyse.

2014 m. Kaune atidarius 3 tūkst. kv. m užimantį centrą, jame jau veiklos pradžioje dirbo 200 darbuotojų, teikusių profesionalias IT sistemų, duomenų valdymo ir administravimo bei daugybę kitų paslaugų. Steigdama paslaugų centrą bendrovė investavo 17,5 mln. litų.

„Intermedix Corporation“ vykdomasis direktorius Kenas Cooke'as tuomet teigė, kad Lietuva pirmam centrui Europoje pasirinkta dėl kelių priežasčių: „Pirmiausia čia gyvena puikūs, išsilavinę žmonės, Lietuva yra Europos Sąjungos šalis, sulaukėme didelio Lietuvos valdžios palaikymo. „Intermedix“ paslaugų centre dirba įvairių sričių specialistai – nuo administravimo, žmogiškųjų išteklių profesionalų iki programinės įrangos kūrėjų ir finansų analitikų.“

Pabrėžta, kad dėl 7 mln. eurų investicijos Lietuva nukonkuravo Indiją. Viešinti ir tolesni bendrovės planai: Kauno paslaugų centre iki 2015 m. pabaigos dirbs apie 600, 2016 metais – apie 750 asmenų.

2015 m. gruodį, įmonei augant kaip ant mielių, atidarytas antrasis biuras Kaune. „Intermedix“ vis labiau buvo minima kaip vienas geidžiamiausių bei greičiausiai augančių darbdavių mūsų šalyje. Bendras abiejų biurų plotas siekė apie 7 tūkst. kv. m.

2016 m. rugsėjį Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose „Intermedix Lietuva“ bendrovei atiteko „Metų darbovietės 2015“ titulas. Be to, ši bendrovė buvo pagerbta ir papildoma, pirmą kartą teikta statulėle „Už jaunimo verslumo iniciatyvų skatinimą“.

2018 m. gegužę paskelbta apie didžiausią istorijoje verslo centro patalpų nuomos sandorį Kauno nekilnojamojo turto rinkoje. Pranešta, kad „Intermedix“ persikels į SBA koncerno įmonės „Urban Inventors“ plėtojamą verslo centrą „Business Leaders Center“ (BLC). Planuota nuomotis 7,3 tūkst. kv. metrų patalpas, o tai sudarė apie 60 proc. viso verslo centro ploto. Skaičiuota, kad tose patalpose dirbs apie 800 įmonės darbuotojų. „Intermedix“ naujame verslo centre turėjo įsikurti 2019 m.

Tačiau 2018 m. JAV technologijų kompanijai R1 RCM įsigijus „Intermedix“, šių planų atsisakyta. 2019 m. kovą paskelbta, kad bene didžiausias modernių biurų nuomos sandoris Kauno istorijoje žlugo – kompanija liko senajame biure.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“