Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Vilniaus vandenys“ pradeda beveik 5.5 mln. eurų vertės dviejų valyklos bioreaktorių rekonstrukciją

Didžiausia Lietuvos vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ už beveik 5.5 mln. eurų iki šių metų pabaigos ketina iš esmės atnaujinti du iš šešių Vilniaus miesto nuotekų valykloje esančių bioreaktorių, kurie valo sostinėje susidarančias nuotekas. Gavusi statybos leidimą, bendrovė pasiruošimą darbams pradėjo dar birželį, o liepos 8 d. svarbiausių šio etapo darbų pradžią pažymėjo bepilote skraidykle atgabenta ir į bioreaktoriaus dugną įbetonuota kapsule su palinkėjimais išsaugoti švarią aplinką ateities kartoms.
Rekonstrukcijos pradžia
Rekonstrukcijos pradžia / „Vilniaus vandenų“ nuotr.

Pasak „Vilniaus vandenų“ generalinio direktoriaus Mariaus Švaikausko, pagaliau Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcija įgavo realų fizinį pavidalą. Dar birželį, gavus statybos leidimą, čia suvežta visa reikalinga technika ir pradėti pirmieji I-ojo Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcijos etapo darbai.

„Daugiau nei 30 metų Vilniuje veikiančią Nuotekų valyklą laikas sustiprinti moderniomis šiuolaikinėmis technologijomis, nes plečiantis miestui, auga ir nuotekų, ir teršalų jose kiekis. Bioreaktoriaus sekcijų rekonstrukcija pagerins nuotekų valymą iš esmės – bus įdiegtos azoto ir fosforo teršalų šalinimo technologijos, kurios leis ne tik efektyviau valyti teršalus, bet ir padidinti nuotekų valyklos pajėgumus“, – teigia M.Švaikauskas.

„Rekonstrukcija buvo reikalinga jau seniai, tačiau tenka pripažinti, kad tam turėjome sukaupti labai daug politinės valios, nes ilgus metus aplinkosauga buvo antraeilis dalykas. Šiandien tikrai turime kardinaliai pakitusį požiūrį – esame dėmesingi supančiai aplinkai ir keliame sau aukštesnius standartus nei numato įvairios direktyvos ir reglamentai. Suprantame, kad pasikartojančios ekologinės nelaimės ar nekokybiškos vandentvarkos paslaugos atsilieps ateities kartoms, todėl valymo įrenginių modernizavimą laikome neišvengiamu ir, ko gero, geriausiu išeities tašku“, - sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.

Šiuo metu Vilniaus miesto nuotekų valykloje naudojami 6 bioreaktoriai. Tai svarbiausia valymo grandis, atsakinga už biologinį nuotekų valymą. I rekonstrukcijos etapo metu bus atnaujinami visi bioreaktoriai, visi bioreaktoriai bus pritaikyti azoto ir fosforo šalinimui. Rekonstravus bioreaktorius, biologinės grandies pajėgumas bus padidintas net 50 proc., įdiegus papildomą įrangą, azoto ir fosforo teršalų išvalymą ketinama padidinti daugiau nei 60 proc. Būtent šiuos teršalus morališkai pasenusi valykla ne visuomet pajėgdavo išvalyti.

Į pirmojo tvarkomo valyklos bioreaktoriaus ištuštintos sekcijos dugną nuleistoje simbolinėje kapsulėje bendrovė ir memorandumą pasirašę partneriai – Aplinkos ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, taip bendrovės rangovai ir prie memorandumo panorę prisijungti visuomenės nariai ateities kartoms pažadėjo vykdyti tvarią veiklą tausoti gamtą, žalią Vilniaus miestą. Ir toliau dėti maksimalias pastangas, kad visa tai, ką turime šiandien, būtų išsaugota.

„Esame pasiryžę kurti švaresnį ir žalesnį miestą, kelti teikiamų nuotekų tvarkymo paslaugų kokybę Vilniaus gyventojams. Ši nuotekų valyklos rekonstrukcija yra reikšmingas mūsų bendrovės žingsnis tausojant gamtą. Griežtėjantys šalies bei tarptautiniai aplinkosaugos reikalavimai skatina atkreipti dėmesį į augančias taršos problemas ir elgtis atsakingiau visiems – tiek pramonei, tiek juridiniams ir fiziniams vartotojams“, – sako „Vilniaus vandenų“ vadovas.

„Vilniaus vandenų“ valdoma didžiausia Vilniaus mieste ir apskrityje nuotekų valykla surenka ir išvalo daugiau kaip 100 tūkst. kub. metrų nuotekų per parą ir beveik 130 tonų įvairių teršalų. Po trejus metus (2020–2023 m.) truksiančios rekonstrukcijos, Nuotekų valyklos pajėgumai išaugs iki 160 tūkst. kub. metrų nuotekų per parą ir daugiau nei 150 tonų teršalų.

Valyklos rekonstrukcija išspręs ir dažnų liūčių sukeliamas problemas sostinėje. Siekiant užtikrinti didesnį valyklos pralaidumą liūčių metu, kai valyklai tenka apdoroti staiga išaugusį didelį kiekį nuotekų, bus pastatytas naujas grotų pastatas su smėliagaudėmis, kuriame vyksta pirminis nuotekų valymas, atnaujintos pirminio dumblo ir grąžinamo dumblo siurblinės, jose pakeičiant nusidėvėjusią, funkcijų nebeatliekančią įrangą, rekonstruoti paskirstymo, komunikacijos kanalai, pakeisti vamzdynai.

„Pilnai atrestauruoti vieną bioreaktorių trunka iki pusmečio. Miestui valyklą yra svarbu turėti kuo greičiau. Todėl šiandien, kai jau gauti statybų leidimai, esame mobilizavę pajėgas ir pasiruošę imtis ne tik Vilniui, bet ir visos šalies upių vandens kokybei didelės svarbos turinčio projekto“ – sako rekonstrukcijos darbus atliekančios įmonės „Arginta“ direktorius Marius Citavičius.

Siekiant efektyviau valyti teršalus, planuojama rekonstruotoje valykloje sumontuoti ir vadinamojo tretinio valymo įrangą – papildomą valymo grandį, kurioje būtų valomos smulkiosios dalelės, fosforas. Tretinis valymas galėtų būti viena iš alternatyvių technologijų, pasitelkiamų plastiko nuotekose sulaikymui. Ieškodama ateities sprendimų bendrovė nuotekų valykloje jau perdirba ir elektros energijos gamybai panaudoja čia išgaunamą dumblą.

Nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbai oficialiai pradėti 2020 m. rugpjūčio mėnesį. Bendrosios investicijos į nuotekų valyklos atnaujinimą sudaro beveik 44 mln. eurų, iš kurių daugiau nei pusę lėšų skirs bendrovė „Vilniaus vandenys“, likusias – Aplinkos ministerija iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

„Vilniaus vandenų“ rangovu tapo UAB „Arginta“ vadovaujamas konsorciumas, į kurį įeina „Atzwanger SpA“ ir „EMIT group – Ercole Marelli Impianti Technologici Srl“.

Valyklos rekonstrukcijos darbus suplanuota atlikti etapais. Daugiausia jų kiekiu ir verte, už 32.8 mln. eurų, ketinama atlikti pirmajame rekonstrukcijos etape. Darbus ketinama pabaigti per trejus metus nuo sutarties su rangovais pasirašymo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų