Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 08 11 /14:28

Vyriausybė apsisprendė: kur nuo rudens bus galima patekti tik su galimybių pasu

Vyriausybė trečiadienį apsisprendė, kokie ribojimai nuo rudens bus taikomi nuo COVID–19 infekcijos nepasiskiepijusiems ir ja nepersirgusiems žmonėms. Jiems užsivers didesnių parduotuvių, pramogų vietų, kavinių, barų ir kino teatrų durys.

Nauji ribojimai įsigalios vienu metu – rugsėjo 13 dieną, nors praėjusią savaitę buvo planuojama tai daryti etapais, pirmuosius apribojimus įvedant jau šią savaitę.

„Didelė dalis kontaktinių veiklų, tarp jų grožio paslaugos, sporto klubų, kino teatrų, maitinimo paslaugos, taip pat apsilankymas dideliuose prekybos centruose būtų galimas tuo atveju, jei žmogus pateiktų įrodymą, kad yra persirgęs arba pasiskiepijęs“, – per spaudos konferenciją informavo ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Ji neatmetė, kad jei skiepijimo tempai artimiausiomis savaitėmis išliks aukšti, gali būti, kad situacija stabilizuosis ir Vyriausybė sprendimą galės atšaukti arba modifikuoti.

Nuo rugsėjo 13 dienos nepasiskiepiję, nepersirgę ar neigiamo PGR testo neturintys žmonės negalės lankytis ir grožio salonuose, kino teatruose, naktiniuose klubuose, lošimo namuose, sporto klubuose. Praėjusią savaitę planuota, kad nepasiskiepiję negalėtų naudotis ir viešuoju transportu, tačiau nuo šio planuoto ribojimo Vyriausybė atsitraukė.

Neturint galimybių paso ar neigiamo PGR testo, bus galima apsipirkti tik parduotuvėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, ir jei jų prekybos plotas mažesnis nei 1500 kv. metrų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Prekybos centras „Panorama“, sušvelninus karantiną
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Prekybos centras „Panorama“, sušvelninus karantiną

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė praėjusią savaitę prašė, kad be galimybių paso būtų galima lankytis parduotuvėse, kurių plotas neviršija 2500 kv. metrų.

Tiesa, nuspręsta, kad griežtesni reikalavimai, susiję su paviršių valymu, srautų valdymu ir panašiai, veikloms bus taikomi nuo pirmadienio, tačiau tai negalios, jei verslai jau dabar pasirinks veikti su galimybių pasu.

„Tokiu atveju apsisprendimą reikėtų registruoti Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre ir tokiam verslui būtų išjungiamos visos šiuo metu galiojančios nuostatos dėl privalomo kaukių, atstumų, ploto ribojimų ir panašiai. Apsispręsti galima bet kada, bet sprendimo keisti nebūtų galima iki rugsėjo 13 dienos, kai įsigaliotų ribojimai“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Kokios veiklos bus prieinamos be galimybių paso:

  • Prekyba parduotuvėse, turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, kurių prekybos plotas (t. y. prekybos salės, skirtos pirkėjams aptarnauti ir prekėms išdėlioti, plotas, įskaitant matavimosi kabinas. Į prekybos plotą neįskaitomas administracinių patalpų, sandėlių ir pagalbinių patalpų, dirbtuvių, laiptinių, koridorių, sanitarinių patalpų plotas) neviršija 1500 kv. m, arba esančios prekybos centre, kurio bendras prekybos plotas (t. y. prekybos salės ir kitos prekybos vietos (pvz., salelės), skirtos pirkėjams aptarnauti ir prekėms išdėlioti, plotas, įskaitant matavimosi kabinas;
  • nuotolinė prekyba (internetinė ar vykdoma kitomis ryšio priemonėmis) ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose (atsiėmimo punktuose draudžiama prekyba ar kita nesusijusi su nuotoline prekyba veikla);
  • smulkaus remonto paslaugų užsakymas, kai kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir paslaugos teikėjo trunka ne ilgiau nei 15 min;
  • laidojimo paslaugos ir laidojimo reikmenų parduotuvės;
  • muziejų ekspozicijų ir parodų lankymas;
  • bibliotekų (knygų atsiėmimo ir grąžinimo tikslais) ir knygų atsiėmimo punktų paslaugos;
  • asmens sveikatos priežiūros paslaugos (pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus);
  • socialinės paslaugos;
  • psichologinės pagalbos ir psichoterapijos paslaugos;
  • asmens sveikatos priežiūros įstaigose esančių ar globos įstaigose gyvenančių terminalinės būklės asmenų, nepilnamečių iki 14 metų bei nėščiųjų lankymas;
  • veterinarijos paslaugos;
  • keleivių vežimo vietiniu (miesto ir priemiesčio) transportu paslaugos;
  • keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais pagal užsakymą ir lengvaisiais automobiliais taksi paslaugos;
  • teisinių paslaugų (notarų, antstolių, privalomos mediacijos, advokatų, teikiančių teisines paslaugas pagal advokato ir kliento sutartį bei advokatų, teikiančių antrinę teisinę pagalbą) teikimas ir teismų veikla;
  • veikla, susijusi su vaiko teisių apsauga;
  • valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir įmonių teikiamos paslaugos, kurių dėl jų specifikos neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu (paslaugų sąrašą tvirtina institucijos, įstaigos ar įmonės vadovas);
  • kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimai pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą Kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016–2023 m. veiksmų planą;
  • asmenų aprūpinimas techninės pagalbos priemonėmis Techninės pagalbos neįgaliesiems centre prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir savivaldybių įstaigose, kurioms priskirta ši funkcija;
  • asmeninės pagalbos teikimas asmenims su negalia, kai tokį poreikį nustato savivaldybių paskirti socialiniai darbuotojai;
  • pagalba smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims;
  • pagalba nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis asmenims;
  • veikla, susijusi su neteisėtų migrantų priėmimu;
  • atvirose erdvėse teikiamos paslaugos, vykdoma prekyba ir ūkinė veikla, komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti tam tikrą laiką trunkantys organizuoti žmonių susibūrimai viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, kai juose dalyvauja ne daugiau kaip 500 asmenų;
  • finansinės paslaugos, kai teikiamas pensijų ar kitų socialinių išmokų išmokėjimas ir pristatymas;
  • ikimokyklinis, priešmokyklinis, pradinis, pagrindinis, vidurinis ugdymas, pirminis profesinis mokymas, neformalusis vaikų švietimas ir švietimo pagalba.

Jis pabrėžė, kad už operacijų vadovo nustatytų reikalavimų nesilaikymą numatyta administracinė atsakomybė, baudos dydis siekia nuo 1500 iki 6000 eurų.

Veikloms su galimybių pasu nebus taikomos kaukių, atstumų, srautų reguliavimo priemonės, tai rekomenduojama. Be galimybių paso šios priemonės privalomos.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė informavo, kad Registrų centras planuoja pristatyti pasobusus, kuriuose bus galima išsiimti galimybių pasus.

Be galimybių paso žmonėms bus prieinamas ir smulkaus remonto paslaugų užsakymas, muziejų ekspozicijų ir parodų lankymas, teisinės paslaugos, finansinės paslaugos, kai teikiamas pensijų ar kitų socialinių išmokų išmokėjimas ir pristatymas, kitos būtinosios finansinės ir privalomo draudimo paslaugos.

Neturintys galimybių paso galės naudotis viešuoju transportu ir pavežėjimo paslaugomis.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus viešasis transportas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus viešasis transportas

Ribojimai nebus taikomi žmonėms, kurie yra pasiskiepiję pilna skiepijimo schema ir įgiję imunitetą, persirgusiems koronavirusu, kai tai patvirtinta PGR, antigeno testais arba serologiniu antikūnų tyrimu, turintiems neigiamą PGR testą, atliktą per pastarąsias 48 valandas, ir vaikams iki 16 metų.

Pasak A.Dulkio, galimybių pasą gautų ir tie, kurie vakcinuoti pilna schema, bet skirtingomis vakcinomis.

Už testavimą, kai norima gauti galimybių pasą, reikės susimokėti, išskyrus tada, kai asmuo negali skiepytis dėl medicininių priežasčių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kavinėse pradėjo veikti galimybių pasas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kavinėse pradėjo veikti galimybių pasas

Galimybių pasą nuo šiol reikės atsinaujinti kas du mėnesius. Anksčiau tai reikėjo daryti kas savaitę.

Tūkstančiai ribojimams nepasiskiepijusiems nepritariančių žmonių antradienį nuo pat ryto mitingavo prie Seimo. Vakarėjant mitingas peraugo į riaušes, kai kurie pareigūnai buvo sužaloti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų