EUDR nustato, kad soją, kavą, kakavą, alyvpalmių aliejų, galvijus, gumą ir medieną bei jų produktus pirmą kartą ES rinkai tiekiančios įmonės turi įdiegti deramo patikrinimo sistemą bei atlikti išsamią savo tiekimo grandinių analizę, kad užkirstų kelią miškų naikinimui ir alinimui.
„Europos Sąjunga, priėmusi kovos su miškų naikinimu reglamentą, parodė pavyzdį kitiems regionams skatindama tvarią – su miškų naikinimu nesusijusią – žemės ūkio veiklą ir įsipareigodama dėl maisto produktų gamybos ir žemės ūkio plėtros nenaikinti miškų. Ši naujoji tvarka palies ir dalį Lietuvos verslų, skatins jų aplinkosauginį sąmoningumą ir atsakomybę“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Lietuvos įmonės 2022 metais iš ne ES šalių importavo su EUDR susijusių prekių ir produktų, kurių vertė siekė 725 mln. eurų – tai sudaro ~1,1% Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP).
"Šiuo metu visoje ES įmonės ruošiasi naujo reglamento reikalavimams įgyvendinti, tačiau skirtingu tempu. Pradėti šį procesą, kad jūsų įmonė atitiktų reikalavimus, likus keliems mėnesiams iki reglamento įsigaliojimo, yra tiesiog per vėlu, o tai gali daryti didelę įtaką tiekimo grandinėms", – pažymi David Hadley Garcia, ne pelno siekiančios organizacijos "Preferred by Nature", kuri padeda įmonėms visame pasaulyje pasiruošti įgyvendinti EUDR reikalavimus, Reglamentavimo programos direktorius.
Griežtos sankcijos
EUDR, lyginant su jo pirmtaku ES medienos reglamentu (EUTR), taikymo apimtis yra platesnė, o reikalavimai ir sankcijos griežtesni. Dėl šios priežasties EUDR jau sulaukė išskirtinės reakcijos tiek iš ES pramonės, tiek iš šalių gamintojų.
Įmonės, kurios nesilaikys reikalavimų, įskaitant produktų kilmės geografinės vietos duomenų rinkimo, susidurs su įvairiomis sankcijomis kaip, pvz., prekių konfiskavimas, baudos, kurių dydis gali siekti iki 4% metinės įmonės apyvartos ar laikinu pašalinimu iš dalyvavimo viešuosiuose pirkimuose ir pan.
Lietuvos įmonės iki 2024 m. pabaigos privalės turėti įdiegtą deramo patikrinimo sistemą ir turės įrodyti, kad produktai ir prekės buvo pagaminti pagal atitinkamus gamybos šalies teisės aktus, susijusius su žemės naudojimo teisėmis, aplinkos apsauga ir biologinės įvairovės išsaugojimu.
Praktinis pasirengimas šio reglamento įsigaliojimui bus aptartas lapkričio 14 d. vyksiančiame seminare “Tvarumas praktiškai: ES miškų naikinimo reglamentas (EUDR) ir CO2 pėdsako valdymas”. Jame dalyvaus įvairių įmonių, prekybininkų, kompetentingų institucijų atstovai. Seminaro metu "Preferred by Nature" tvarumo ir tiekimo grandinių ekspertai supažindins seminaro dalyvius su naujuoju ES reglamentu ir kaip efektyviai ir laiku pasiruošti įgyvendinti sudėtingus EUDR reikalavimus.
Seminare sveikinimo žodį tars aplinkos ministras S. Gentvilas, pranešimus skaitys Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vyresnysis patarėjas Donatas Vaikasas, Valstybinių miškų urėdijos tvarumo vadovas Mantas Dapkus bei kiti pranešėjai.
Seminaras vyks “Vilnius Grand Resort” viešbutyje, Ežeraičių g. 2, Ežeraičių k., Vilniaus r. Renginio pradžia – 9 val.
Seminaras vyks lietuvių ir anglų kalbomis.
Registruotis į seminarą galima čia [https://preferredbynature.org/lt/events/tvarumas-praktiskai-es-misku-naikinimo-reglamentas-eudr-ir-co2-pedsako-valdymas].
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/472447