„Ankstukų šeimoms kyla įvairių iššūkių. Pirmiausiai, per anksti gimus naujagimiui šeimą ištinka netikėtumo stresas, nes, nors mama myli savo dar negimusį vaiką, dainuoja jam dainas, įsivaizduoja, koks jis bus, bet įvykus priešlaikiniam gimdymui ištinka šokas, kad mažylis kitoks. Šis laikas atneša nerimo, nepasitikėjimo. Mamos kaltina save – kodėl aš, kodėl man, ieško atsakymų. Emocinis iššūkis yra turbūt pats pirmiausias, kuris ištinka šeima“, – sakė neonatologijos profesorė.
Gydytoja pastebi, kad šeimoms yra svarbiausia gydytojų parama ir pagalba, bet ne mažiau svarbus ir emocinis palaikymas, kurį gali ir turi suteikti aplinkiniai.
Tiesa, ankstyvą motinystės patirtį sūpuojant ankstuką stipriai veikia ir vis dar gajos nuostatos. Pasitaiko tėvų, nedrįstančių prisipažinti, kad jiems gimė ankstukas, nes bijoma neigiamos visuomenės reakcijos. „Ankstukai labai skiriasi vienas nuo kito. Žinoti reikia, kad yra labai didelių rizikų, bet yra ir labai didelė viltis, kad nebus liekamųjų simptomų, pažeidimų. Net tarp pasaulio genijų buvo ankstukų. Ir Lietuvoje yra talentų, kurie yra jau užaugę ankstukai. Aš žinau jų tarp savo studentų, pažįstu gydytojų, muzikuojančių žmonių, kurie taip pat gimė anksčiau“, – akcentavo gydytoja N. Drazdienė ir pridūrė, kad griaunant stereotipus svarbus kiekvieno vaidmuo.
Ryšį kuria ir muzika
Trijų ankstukų mama, muzikos terapeutė Vita Rimienė pasakojo, kad jos patirtis buvo kiek kitokia, jai ši naujiena nebuvo visiškai netikėta, nes tryniai dažniausiai gimsta anksčiau laiko. „Emociškai buvome pasiruošę, kiek įmanoma“, – šypsodamasi po prisiminimus keliavo ji.
Šiuo metu jos ankstukai jau trylikamečiai, o V. Rimienė su nešinešiotų naujagimių mamomis susitinka jos vedamose muzikos terapijose. „Tai nauja mokslo sritis, pasaulyje praktikuojama apie 30 metų“, – paaiškino ji. Muzika – vienas iš būdų, mamoms padedančių užmegzti ryšį su kūdikiais, tyrimai rodo ir teigiamą muzikos poveikį kovojant su nerimu. Simboliška, kad vos kelios dienos anksčiau nei Pasaulinė anksčiau laiko gimusių naujagimių diena minima Europos muzikos terapijos diena.
Su kūdikiais muzikos kalba bendrauti primenanti V. Rimienė sako, kad lopšinių nauda žinoma nuo seno, juk jas dainuodavo ir mūsų seneliai. Manančias, kad nemoka lopšinių, muzikos terapeutė ragino atsigręžti į kūrinius, kurie yra artimi: „Nėra „auksinės“ lopšinės, kiekvienas turi asmeniškai jam svarbią dainą. Gal tai mamos ar šeimos mėgstamas kūrinys, vestuvių daina. Su mamoms dainuojame net „Coldplay“ dainas. Lopšinė visada bus apie mamą. Ji savo kūdikius pažįsta, todėl kiekviena lopšinė bus skirtinga“.
Svarbus kiekvieno palaikymas
Žinia apie ankstukus šią žiemą pasieks ir visus kavinių tinklo „Caffeine“ bei parduotuvių „Narvesen“ klientus – specialūs puodeliai paženklinti šūkiu „Puodelis – gerose rankose“, žyminčiu jau suteiktą paramą fondui „Ankstukai“.
Kaip sako bendrovės „Reitan Convenience Lithuania“, valdančios prekės ženklus „Caffeine“ ir „Narvesen“, vadovas Saulius Žilėnas, prie šios paramos jau prisidėjo kiekvienas kavinių tinklo ir parduotuvių klientas. „Kaip ankstyvam rytui reikia pagalbininko ir juo dažnai tampa kava, taip ir anksti gimusiems mažyliams bei jų tėvams reikia pagalbos, kuri leistų įveikti kylančius iššūkius. Šiam tikslui ir susivienijome. Mums šis puodelis taip pat yra ir verslo brandos simbolis. Visada žinojome, kad vos pradėsime veikti pelningai, būsime pasiruošę tuo dalintis su mus supančia aplinka, tad tą ir padarėme“, – sakė „Reitan Convenience Lithuania“ vadovas.
Pasak paramos fondo „Ankstukai“ valdybos pirmininko Vytenio Kindurio, svarbi kiekviena paramos forma – tiek finansinė, tiek emocinė. „Dažnai girdime frazę, kad „anksti kilęs, nesigailėsi“, tad ilgai laukėme partnerio, kuris padėtų skleisti šią žinią. Kalbėdamiesi su ankstukų tėvais, girdime, kad jiems svarbus ir visuomenės palaikymas, tad šie puodeliai padės atkreipti dėmesį į ankstukų šeimas, galbūt kažkam taps padrąsinimu pasiteirauti, ar šalia esančiai šeimai nereikia pagalbos, o gal tiesiog apkabinimo“, – pastebėjo V. Kinduris.
Lietuvoje bent 5 iš 100 naujagimių yra ankstukai, taigi kasmet į kovą už gyvybę ir stiprią sveikatą skuba 1200 mažiausių mūsų šalies piliečių.
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/496119