Kaip atsakingai investuoti į kriptovaliutas: visas emocijas būtina vyti šalin

Investuoti į kriptovaliutas, lygiai taip pat, kaip ir į bet kokį kitą turtą, kuris susijęs su rizika, būtina atsakingai. Nesvarbu, kokio dydžio sumas investuojate, tai daryti galite tik vadovaudamiesi sveiku protu, atsisakę emocijų ir turėdami aiškų planą. Kai kuriems žmonėms lengva prarasti kontrolę, sako investavimo ekspertai, todėl investavimo jokiu būdu negalima painioti su azartiniais lošimais.

Kriptovaliutų kainoms nuolat smarkiai kylant ir krentant nesunku prarasti šaltą protą. Tačiau priimant sprendimus ramiai ir apgalvotai, atliekant kruopščią analizę, diversifikuojant savo investicijas, naudojant rizikos valdymo įrankius ir nepasiduodant bandos jausmui investavimas į kriptovaliutas gali būti ne mažiau racionalus nei tradicinių vertybinių popierių pirkimas.

Kriptovaliutos dažnai siejamos su didele investicine rizika, teigiama, kad jos pernelyg sunkiai nuspėjamos, tačiau rinkai augant ir stabilizuojantis atsiranda daugiau įrankių bei metodų, leidžiančių valdyti riziką ir priimti atsakingus sprendimus bei generuoti grąžą. 

„Išmaniosios prekybos platformos, išsamios rinkos analizės ir pažangūs finansiniai instrumentai investuojantiems į kriptovaliutas suteikia vis daugiau kontrolės. Investuojant į šią dažnam vis dar labai naują turto klasę galima ne tik sumažinti nenuspėjamumo poveikį, bet ir paversti kriptovaliutų prekybą strategiškai apgalvotu procesu. Svarbiausia yra investuoti atsakingai, atlikti išsamius tyrimus ir nuolat gilinti savo žinias apie rinkos tendencijas bei naujoves“, – sako Jonas Juengeris, Lietuvoje veikiančio didžiausios pasaulyje kriptovaliutų keityklos „Binance“ padalinio „Bifinity“ vadovas.

Atsakingas investavimas apima aiškaus plano ir strategijos sudarymą, pamatuotą rizikos įvertinimą, emocijų kontrolę bei nuolatinį domėjimąsi ir mokymąsi.

Kaip išvengti emocingo investavimo

Emocijas daugelis finansų ekspertų išskiria kaip vieną rizikingiausių dalykų investuojant. Emocijų veikiami sprendimai dažniausiai baigiasi nesėkmėmis: sandoriai sudaromi pernelyg dažnai, prekiaujama siekiant atsigriebti už ankstesnes nesėkmes, nesilaikoma arba net neturima jokio investavimo plano, neįvertinama rizikos tolerancija ir t.t. 

Emocinis investavimas dažnai kur kas labiau primena paprasčiausią loteriją, o ne atsakingą finansų valdymą. Emocionaliems investuotojams vienodai smarkiai pirkti ir parduoti kriptovaliutas norisi tiek sėkmingai uždirbtus, tiek praradus didelę pinigų sumą.

Besivadovaujančius emocijomis nesunkiai paveikia bandos jausmas, FOMO (angl.  Fear of missing out) efektas. 

Visgi tik pats investuotojas gali nuspręsti, ar jo emocijos vienu ar kitu atveju gali paveikti investicinius sprendimus. Vienas esminių atsakingos prekybos principų – gebėjimas atpažinti situacijas, kai emocijos ar impulsai gali neigiamai paveikti sprendimų priėmimą. Patyrę investuotojai tokias situacijas atpažįsta lengviau, pradedantiesiems tai padaryti – nepalyginamai sunkiau. 

Vienas būdų išvengti emocingo investavimo – nustatyti prekybos valandas ir griežtai laikytis grafiko. Jei investavimui mėgstate skirti daugiau laiko, kaip ir kiekviename kitame darbe reiktų daryti pertraukas. Jos ypač naudingos po itin sėkmingos ar nesėkmingos prekybos atkarpų, nes abi šios situacijos dažnai sukelia euforiją ar nusivylimą, kuris vilioja nukrypti nuo iš anksto numatyto plano.

Reikia turėti aiškų planą

Atsakinga prekyba kriptovaliutomis yra neatsiejama ir nuo aiškaus investavimo plano turėjimo. Prekybos procesas turėtų būti sistemingas, pagrįstas iš anksto nustatytomis taisyklėmis, o ne intuicija ar emocijomis.

Struktūrizuotas požiūris į prekybą leidžia išlaikyti aštrų protą, laikytis strategijos ir priimti labiau apgalvotus sprendimus.

Visų pirma, derėtų išsiaiškinti, kokių rezultatų investuojant siekiama – tikimasi uždirbti kuo greičiau ir labiau rizikuojant ar kriptovaliutas perkant kaip ilgalaikę investiciją. Čia svarbu įvertinti, kokią riziką esate pasirengę prisiimti.

Rizikos tolerancija apibūdina investuotojo norą ir gebėjimus atlaikyti galimus nuostolius, kurių gali pasitaikyti net ir konservatyviai investuojant. Pradedantiesiems investuotojams tai reiškia, kad svarbu suprasti savo galutinius tikslus, dabartinę finansinę situaciją bei įvertinti žinių lygį apie pasirinktus investicinius produktus.

Įprastai kuo ilgesnis investavimo laikotarpis, tuo didesnę riziką investuotojas gali prisiimti, nes ilgalaikė grąža dažnai atsveria trumpalaikius rinkos svyravimus.

„Į asmeninį investavimo planą turėtų būti įtraukta ne tik prekyba, bet ir nuodugni rinkos analizė. Norint pelningai investuoti, būtina nuolat stebėti situaciją rinkoje, sekti tendencijas. Kuo daugiau informacijos investuotojas turi, tuo atsakingesnius sprendimus gali priimti. Prekybos plano laikymasis reikalauja disciplinos ir kantrybės, kartais geriau pradėti tik gerai pasidomėjus nei mokytis klystant“, – sako J. Juengeris.

Diversifikacija investuojant į kriptovaliutas 

Dar vienas esminių atsakingo investavimo principų – diversifikacija, kai kapitalas paskirstomas tarp įvairių turto klasių ir finansinių priemonių, siekiant sumažinti investavimo riziką. Tinkamai subalansuotas portfelis leidžia investuotojams efektyviau siekti savo finansinių tikslų.  

Pagrindinė diversifikavimo idėja – neleisti, kad portfelio vertė pernelyg priklausytų nuo vienos turto klasės, pavyzdžiui, akcijų, obligacijų ar kriptovaliutų. Jei vienos klasės turtas prarastų vertę, kitos galėtų padėti išlaikyti bendrą portfelio stabilumą.

Didesnė dalis profesionalių investuotojų didelę portfelio dalį skiria mažiau rizikingoms turto klasėms. Tuo tarpu investuojant ilgesniam laikotarpiui, į savo investicinį krepšelį galima įtraukti daugiau rizikingesnių investicijų. Diversifikavimas leidžia sukurti investicijų portfelį, kuris geriau prisitaiko prie rinkos pokyčių ir padeda sumažinti galimus nuostolius. 

Vis dėlto net ir investuojant vien tik į kriptovaliutas, diversifikacija taip pat labai svarbi. Kriptovaliutų portfelio subalansavimas yra panašus į tradicinių investicinių portfelių valdymą – svarbiausia diversifikuoti savo investicijas tarp skirtingų kriptovaliutų. Nors investavimas į šią turto klasę dažnai laikomas rizikingu, tinkamas diversifikavimas gali padėti reikšmingai sumažinti bendrą riziką. 

Norint efektyviau valdyti savo kriptovaliutų portfelį, galima pasitelkti trečiųjų šalių portfelio stebėjimo programas, kurios automatizuoja procesą.

Atsakingas požiūris į saugumą

Atsakingas investavimas neatsiejamas nuo būtiniausių saugumo priemonių naudojimo. Visų pirma, rinkitės gerai žinomas, daug vartotojų turinčias, licencijuotas prekybos platformas. 

Antra, būtina saugoti prisijungimų duomenis prie kriptovaliutų piniginių, bankų sąskaitų. Niekada neatskleiskite savo slaptažodžių, privačių raktų ar autentifikavimo duomenų kitiems asmenims. Trečia, svarbu mokytis atpažinti apgaulingas schemas, pinigų išviliojimo būdus ir pan.

Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/kaip-atsakingai-investuoti-i-kriptovaliutas-visas-emocijas-butina-vyti-salin-498874

Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų