Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kaip saugiai laikyti kriptovaliutas: žinokite 4 pagrindines taisykles

Kalbant apie kriptovaliutų saugumą dažniausiai akcentuojami įvairūs su finansiniais sukčiais ir jų kuriamomis schemomis susiję pavojai. Nors šių problemų mastas pastaruoju metu smarkiai išaugo ir kasmet atneša milijoninius nuostolius, negalima pamiršti, kad atsakomybė už turimų kriptovaliutų saugumą tenka ne tik jų prekybos sistemoms, bet ir patiems kriptovaliutų naudotojams bei savininkams.

Kadangi kriptovaliutos yra decentralizuotas turtas, jas laikyti saugiai yra kritiškai svarbu, o kiekvienam kriptovaliutų savininkui žinoti apie tokius dalykus kaip dviejų veiksnių autentifikaciją (2FA), pradinės frazės saugumą, viešųjų interneto prieigų vengimą – tiesiog būtina.

„Didžiosios, visuotinai pripažintos kriptovaliutų kompanijos kasmet labai daug investuoja į įvairias papildomas saugumo priemones ir užkerta kelia milijardinės vertės vagystėms. Deja, kiekvienais metais dėl nepakankamo dėmesio turimo turto apsaugai kibernetiniai nusikaltėliai pavagia didelius skaitmeninio turto kiekius. Reikia nepamiršti, kad kriptovaliutų saugumas labai smarkiai priklauso nuo individualių jų savininkų veiksmų, o saugus kriptovaliutų laikymas yra ir kiekvieno investuotojo atsakomybė“, – sako Jonas Juengeris, Lietuvoje veikiančio „Binance“ kriptokeityklos padalinio „Bifinity“ vadovas . 

„Binance“ atstovas išskiria kelias pagrindines taisykles, būtinas kriptovaliutų saugumui užtikrinti.

Saugokite savo pradinę frazę

Pradinė frazė (kitaip – atkūrimo frazė, angl. seed phrase) yra vartai į kriptovaliutų piniginę ir kriptovaliutas. Tai 12–24 žodžių seka, kurią galima naudoti kaip pagrindinį piniginės raktą, jei prarandama prieiga prie piniginės arba tenka pereiti prie naujo įrenginio. 

Jei kas nors kitas gauna prieigą prie asmeninės pradinės frazės, jis gali valdyti jūsų lėšas. Dėl šios priežasties pradinė frazė turi būti kruopščiai saugoma.

Kai tik gaunama pradinė frazė, ji neturėtų būti saugoma kompiuterio, telefono aplankuose arba debesų saugyklose. Jei saugosite frazę internete, ji gali būti pavogta.

Vienas iš būdų užtikrinti frazės saugumą – investuoti į aparatinės įrangos piniginę, kuri gali sukurti pradinę frazę ir saugoti ją ne internete. Kita galimybė – fiziškai pasidaryti pradinės frazės atsarginę kopiją saugykloje arba seife. Galite naudoti popierinę atsarginę kopiją, tačiau saugiau naudoti metalinę plokštelę su išgraviruota pradine fraze.

Norint dar labiau apsaugoti pradinę frazę, galima ją padalyti į kelias dalis ir laikyti skirtingose saugiose vietose, net banko saugyklose, seifuose ar pas patikimus asmenis. Vis dėlto idealiu atveju be jūsų niekas neturėtų turėti prieigos prie visų pradinės frazės dalių.

Naudokite saugias pinigines

Kriptovaliutų savininkų turimos pradinės frazės yra sukuriamos kriptovaliutų piniginėse. Tai skaitmeniniai įrankiai, skirti saugoti, siųsti ir gauti kriptovaliutas, pavyzdžiui, bitkoiną ar eterį. Tačiau skirtingai nuo tradicinių piniginių, kuriose laikomi fiziniai pinigai, kriptovaliutų piniginės saugo ne pačius kriptoaktyvus, o privačius raktus ir atkūrimo frazes, leidžiančias prieiti prie šių aktyvų blokų grandinėje. Pradinė frazė pateikiama kuriant naują piniginę, o vartotojas privalo ją užsirašyti ir patikimai saugoti. 

Norint apsaugoti savo kriptovaliutas dėmesį visų pirmą reiktų atkreipti į taip vadinamas šaltąsias pinigines, kurios veikia neprisijungus prie interneto, todėl yra saugesnės. Jos idealiai tinka ilgalaikiam saugojimui.

Tuo tarpu karštosios piniginės yra prijungtos prie interneto, tad ir mažiau saugios. Kita vertus, jos patogesnės atliekant dažnas operacijas. Naudojant karštąsias pinigines vertėtų apsvarstyti galimybę išskaidyti turimą turtą. 

Labai svarbu pasirinkti gerai žinomas ir patikimas pinigines ir keityklas, kurios pasižymi saugumu.

Venkite Wi-Fi

Turint kriptovaliutų negalima pamiršti, kad viešieji belaidžiai tinklai nėra itin saugūs ir atsparūs kibernetinėms atakoms. Jei prie savo kriptovaliutų piniginės prisijungiama arba operacijos atliekamos naudojant viešąjį belaidį interneto tinklą, labai rimtai rizikuojama turimu kriptoturtu.

Sukčiai neretai sukuria kenkėjiškus viešosios interneto prieigos taškus patikimais pavadinimais (pvz., „Viešbučio svečių belaidis tinklas“), siekdami perimti prisijungimo duomenis.

Jie taip pat gali perimti duomenis, perduodamus tarp belaidžio tinklo maršrutizatoriaus bei vartotojo įrenginio taip pasiekdami slaptą informaciją. 

Naudodami programinę įrangą, sukčiai išbando daugybę vartotojo vardų ir slaptažodžių derinių, kad atrakintų maršrutizatoriaus valdymo sąsają. Venkite naudotis viešaisiais belaidžiais tinklais, kai norite prisijungti prie kriptovaliutų sąskaitos arba atlikti operacijas. 

Naudokite dviejų faktorių autentifikaciją

Dviejų faktorių autentifikacija (arba 2FA) – tai papildomas apsaugos lygis, kuris padeda užtikrinti paskyrų saugumą internete. 

Dviejų faktorių autentifikacija žymiai sumažina tikimybę, kad pašaliniai asmenys galės įsilaužti į paskyrą net jei sužinotų slaptažodį. Todėl šią autentifikaciją rekomenduojama naudoti jungiantis prie bet kokios paskyros, kurioje laikomi svarbūs asmeniniai ar finansiniai duomenys, taip pat ir kriptovaliutos.

Ši autentifikacija veikia pridedant antrą patvirtinimo žingsnį prie įprasto slaptažodžio: pirmiausia įvedamas slaptažodis, o tuomet sistema paprašo papildomo patvirtinimo kodo, kuris siunčiamas į telefoną arba generuojamas naudojant specialią autentifikacijos programėlę, pavyzdžiui, „Google Authenticator“.

Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/497027

Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos