Iš didžiausių kriptovaliutų rugsėjį labiausiai (20,1 proc.) išaugo „Avalanche“ (AVAX) vertė. Tai daugiausia lėmė „Avalanche Foundation“ 40 mln. JAV dolerių vertės dotacijų programa „Retro9000“. Ja siekiama paskatinti kūrėjus plėtoti „Avalanche“ tinklą prieš įvedant naują tinklo atnaujinimą „Avalanche9000”. Tikimasi, kad tai bus didžiausias „Avalanche“ tinklo atnaujinimas nuo pagrindinio tinklo paleidimo.
Verslininko Elono Musko veikla socialiniame tinkle „X“ dar kartą padidino DOGE memų monetos „Dogecoin“ kainą, kuri rugsėjo mėn. šoktelėjo 14,9 proc. dėl verslininko įrašo, kuriame žaismingai paminėtas terminas „Vyriausybės efektyvumo departamentas“ (angl. „Department of Government Efficiency“, sutrumpintai – DOGE). Tai susilaukė didelio svetainės naudotojų dėmesio ir spekuliacijų bei paskatino staigų „Dogecoin“ kainos augimą.
Bitkoino (BTC) kaina rugsėjį buvo gana nepastovi: mėnesį ji pradėjo nuo 53 272 eurų, rugsėjo 7 d. trumpam buvo nukritusi iki 48 000 eurų, o vėliau toliau kilo ir mėnesį baigė ties 57 042 eurais, t. y. padidėjo 7 proc.
Istoriškai rugsėjis būdavo gana silpnas mėnuo bitkoinui, tačiau ši tendencija šiemet buvo sulaužyta, o mėnuo tapo stipriausiu rugsėju per visą bitkoino istoriją.
Tuo metu eterio (ETH) kainos augimas, lyginant su bitkoinu, buvo kuklesnis – rugsėjį jis pabrango 2,8 proc. Pirmąją mėnesio dieną vieną eterį buvo galima įsigyti už 2 264 eurus, o paskutinę mėnesio dieną kaina pakilo iki 2 333 eurų. Žemiausias jo kainos taškas taip pat buvo rugsėjo 7 d., kai kaina smuko šiek tiek žemiau 2 000 eurų.
Tarp mėnesio pralaimėtojų buvo kriptovaliuta „Tron“ (TRX), pigusi 2,3 proc. Ankstesniais mėnesiais „Tron“ ekosistemoje vyko memų monetų bumas, dėl kurio labai padidėjo tinklo aktyvumas ir atitinkamai pakilo TRX kaina.
Didžiausia eterio emisija per 2 metus
Investuotojai nerimauja dėl silpnų eterio rezultatų (omenyje turimas nuosaikus 2,8 proc. vertės augimas rugsėjį). Rugsėjį išleista didžiausia eterio emisija per dvejus metus: sumažėjus aktyvumui tinkle, sumažėjo ir „sudegintų“ ETH kiekis, o defliacijos principas eterio tinkle nebeveikė, todėl kilo abejonių dėl ETH atsparumo infliacijai ir jo perkamosios galios.
Tam daugiausiai įtakos turėjo neseniai atliktas eterio tinklo atnaujinimas („Dencun“), kuris prisidėjo prie sandorių sąnaudų mažinimo antrojo sluoksnio (L2) tinkluose. Taigi antrojo sluoksnio tinklai visus metus negailestingai kanibalizavo pagrindinį eterio tinklą – sandorių sąnaudos bendrame tinkle mažėjo, todėl mažėjo ir „sudeginto“ eterio kiekis. ETH kūrėjai turės pasukti galvą, kaip gerokai padidinti tinklo aktyvumą, kad kriptovaliuta atgautų ankstesnį defliacinį statusą.
Kibernetinių atakų žala mažėja
Kibernetinės atakos prieš kriptovaliutų naudotojus pastaruoju metu sulaukia didelio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio. 2024 m. kriptovaliutų sektorius dėl kibernetinių incidentų patyrė daugiau kaip 1,3 mlrd. JAV dolerių nuostolių – vis dėlto mažiau nei kelerius pastaruosius metus.
Šiais metais reikšmingiausios kibernetinės atakos buvo nukreiptos prieš centralizuotas kriptovaliutų biržas. Didžiausi nuostoliai fiksuoti gegužės mėnesį, kai Japonijos prekybos platforma „DMM Bitcoin“ dėl kibernetinės atakos patyrė 305 mln. JAV dolerių nuostolių (prarasta apie 4 500 BTC). Liepos mėnesį Indijos birža „WazirX“ patyrė 235 mln. JAV dolerių nuostolių.
Nors šie įvykiai visada sulaukia didelio atgarsio visuomenėje, pastarųjų kelerių metų duomenys rodo nuostolių mažėjimo tendenciją: 2021 m. prarasta 8,1 mlrd. JAV dolerių, 2022 m. – 3,9 mlrd. JAV dolerių, 2023 m. – 1,8 mlrd. JAV dolerių, 2024 m. – 1,3 mlrd. JAV dolerių (iki spalio mėn.)
Per kibernetines atakas prarastų sumų mažėjimą daugiausia lėmė nuolatinis biržų saugumo sistemų tobulinimas ir atsarginių saugumo fondų kūrimas, pavyzdžiui, „Binance“ SAFU (Secure Asset Fund for Users) fondas – saugaus turto fondas naudotojams.
Fizinio turto tokenizavimo bumas
Fizinio turto (angl. real world assets), pavyzdžiui, nekilnojamojo turto, valiutų, obligacijų, žaliavų, tokenizavimas šiuo metu yra pasiekęs aukščiausią visų laikų lygį.
Šio sektoriaus apyvarta jau pasiekė daugiau kaip 12 mlrd. JAV dolerių. Didžiausias fizinio turto tokenizavimo sektorius yra skolinimo pramonė, kuriai tenka apie 70 proc. viso fizinio turto tokenizavimo sektoriaus. Didžiausią dalį (8,5 mlrd. JAV dolerių) sudaro vos vienos „fintech“ bendrovės „Figure“ suteiktos paskolos, kai kaip užstatas naudojamas paskolos gavėjo nekilnojamasis turtas.
2024 m. taip pat sparčiai augo tokenizuotų vekselių vertė – nuo 769 mln. JAV dolerių metų pradžioje iki daugiau kaip 2,2 mlrd. JAV dolerių šių metų rugsėjį. To priežastis greičiausiai buvo didelės palūkanų normos JAV, kurios gerokai padidino investuotojų susidomėjimą JAV vyriausybės obligacijomis.
Šešis mėnesius užsitęsęs NFT rinkos nuosmukis
Rugsėjį NFT rinka smuko jau šeštąjį mėnesį paeiliui – bendros pardavimų apimtys sumažėjo 21,2 proc. ir sudarė 302 mln. JAV dolerių. Šis ilgalaikis nuosmukis sukūrė sudėtingą situaciją sektoriuje, nes visų pagrindinių NFT kolekcijų prekybos apimtys labai sumažėjo.
Pavyzdžiui, populiarių kolekcijų eterio tinkle, tokių kaip „CryptoPunks“, „Bored Ape Yacht Club“ ir „Pudgy Penguins“, prekybos apimtys sumažėjo atitinkamai 13,9 proc., 38,2 proc. ir 55,3 proc.
NFT pardavimai apskritai sumažėjo visuose pagrindiniuose tinkluose. Bitkoino, eterio ir „Solana“ tinkluose NFT prekybos apimtys sumažėjo atitinkamai 33,5 proc., 47,7 proc. ir 41,8 proc.
Tiesa, yra ir keletas išimčių. Pavyzdžiui, „Blast“ tinkle NFT prekybos apimtys padidėjo 30 proc. Tai lėmė didelis aktyvumas prekybos kortų žaidime „Fantasy.top“. Populiariausių „Ordinals“ kolekcijų prekybos apimtys taip pat padidėjo: „Bitcoin Puppets“ ir „NodeMonkeys“ prekyba atitinkamai augo 26,6 proc. ir 0,51 proc.
Visą apžvalgą galite skaityti „Binance“ svetainėje: https://public.bnbstatic.com/static/files/research/monthly-market-insights-2024-10.pdf
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/493986