Pagalba Ukrainos bendruomenėms integruoti nukentėjusius nuo karo

Lietuvos Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo finansuojamas projektas, kurį įgyvendina socialinių pokyčių inkubatorius „Domus solis“ padės karo sužeistiems ukrainiečiams, atkurti gyvenimą ir įsilieti į vietos bendruomenes.

Projekto „Re:silientica“ tikslas stiprinti Ukrainos visuomenės atsparumą sukrėtimams reabilituojant ir integruojant asmenis, kurie labiausiai nukentėjo nuo karo: patyrė fizinę ar psichologinę prievartą, neteko artimųjų, ar buvo sužaloti. Šiuo tikslu Kijevo, Charkivo, Černihivo ir Čerkasų vietos bendruomenėse yra kuriami resursų centrai, kurie teikia humanitarinę, socialinę ir psichologinę pagalbą bei telkia vietos gyventojus į bendruomenes.

Projekto rėmuose atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, patyrę karo smurtą, dėl ilgalaikio streso, nerimo, sugrįžtančių prisiminimų, ima sirgti kompleksinėmis ligomis ir patiria sunkumų atkurti gyvenimą, bendrauti, dirbti, rūpintis savimi ar artimaisiais. Humanitarinė ar psichologinė pagalba asmens reabilitacijai dažnai yra nepakankama, jei kaimynai, bendradarbiai ar šeimos nariai negeba padėti sužeistajam integruotis. Tuo tarpu nukentėję, kuriuos supa suprantantys artimieji,  greičiau atkuria gyvenimo įgūdžius bei imasi padėti panašaus likimo draugams.

Tarptautinė projekto ekspertų komanda parengė unikalią metodiką, apjungiančią socialinę ir psichologinę pagalbą su bendruomeniškumo stiprinimu. Metodikos pagrindu Ukrainoje yra rengiama 60 specialistų: savanorių, terapeutų, gydytojų, psichologų, kurie kuria bendruomeninius resursų centrus. Tokie centrai yra formuojami mokyklose, savanorių organizacijose, krizių ir socialinės integracijos centruose, ligoninėse ar įmonėse. Skaičiuojama, kad projektas sutelks kelis tūkstančius Ukrainos gyventojų.

„Ukrainoje keičiasi socialinė struktūra, gausėja socialiai pažeidžiamų asmenų: karių, karo veteranų, našlių, našlaičių, asmenų buvių okupacijoje, represijų kankinių, šalies viduje perkeltų asmenų. Skirtingas gyvenimo patirtis išgyvenusiems asmenims sudėtinga rasti bendrą kalbą, stiprėja atskirtis, įsitvirtina nepasitikėjimas. Socialinės pagalbos sistema yra „pervargusi“, nepajėgia patenkinti visų pažeidžiamų asmenų poreikius. Lietuva turi stiprias bendruomenes, kurios veikia kaip socialinių paslaugų centrai vaikams, senjorams bei atliepia aktualius vietos gyventojų poreikius. Ukrainoje vietos bendruomenių kultūra yra silpna, tad Lietuvos patirtis yra labai vertinga gerinant pažeidžiamų asmenų reabilitaciją bei formuojant pilietiškas, įtraukias ir pagalbą teikiančias vietos bendruomenes“, - teigia projekto ekspertė  dr. Irena Blaževičė.

Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/pagalba-ukrainos-bendruomenems-integruoti-nukentejusius-nuo-karo-490957

Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai