Tai pirmosios tokio tipo integracijos priemonės, kurios bus prieinamos visoms savivaldybėms ir padės užtikrinti vienodo standarto kokybiškų paslaugų prieinamumą visoje šalyje.
„Iki šiol Lietuvoje nebuvo visoms savivaldybėms prieinamų standartizuotų integracijos programų. Panašios veiklos buvo vykdomos atskirų organizacijų iniciatyva ir jų pasirinktais metodais. Dabar savo sričių ekspertai parengė visapusiškas ir nacionaliniu mastu pritaikomas priemones, kuriose susisteminta geriausia mūsų ir Šiaurės šalių patirtis. Tai esminis žingsnis plėtojant užsieniečių integracijos sistemą Lietuvoje“, – sako Agentūros direktorius Gediminas Pocius.
Sociokultūrinio įvado mokymų programa skirta supažindinti užsieniečius, visų pirma, ukrainiečius, su Lietuvos valstybės teisės aktais ir istorija, visuomenės normomis. Psichikos sveikatos ir psichosocialinės gerovės programa apibrėžia minimalų paslaugų komplektą, kuris užtikrintų ankstyvą pagalbą užsieniečiams, patiriantiems psichologinius sunkumus.
„Turėdami stiprias bazines žinias apie Lietuvą užsieniečiai jausis tvirčiau ir saugiau naujoje visuomenėje, – sako Agentūros direktorius G. Pocius. – Ne mažiau svarbus integracijai ir psichologinės gerovės užtikrinimas. Žmonės atvyksta iš konflikto zonos ir jiems pasireiškia potrauminio streso sindromas ar kitų sunkumų. Šias būsenas reikia suvaldyti kuo anksčiau, užbėgti už akių rimtesnėms problemoms, kurios gali sulėtinti integraciją. Kuo ji greitesnė, tuo anksčiau žmogus pradės kurti naudą sau ir visuomenei“.
Registruotis į balandžio 17 d. vyksiančią konferenciją galima Agentūros puslapyje (www.piia.lt). Tai geriausia proga susipažinti su naujųjų programų vaidmeniu užsieniečių integracijos sistemoje, jų turiniu ir užduoti klausimus tiesiogiai jos kūrėjams. Konferencijoje pranešimus skaitys ekspertai iš Norvegijos bei Jungtinių tautų Pabėgėlių agentūros (UNHCR), numatytos sesijos aptarti programų taikymo praktinius aspektus.
Numatoma finansinė parama ir kompetencijų stiprinimas
Ateityje, diegiant programas savivaldybėse, Priėmimo ir integracijos agentūra bus pagrindinis kompetencijų centras, padėsiantis dirbantiems tiesiogiai su užsieniečiais, pavyzdžiui, mokymų vadovams, savivaldybių užsieniečių integracijos koordinatoriams. Agentūra vykdys mokymus, sudarys sąlygas burtis į tinklą ir dalintis patirtimi.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iki 2028 m. pabaigos skirs finansinę paramą savivaldybėms įgyvendinti sociokultūrinio įvado mokymus. Savivaldybės, kurios neturės žmogiškųjų pajėgumų vykdyti kursų, galės naudotis ilgametę patirtį užsieniečių integracijos srityje sukaupusių organizacijų paslaugomis. Po kurio laiko sociokultūrinės integracijos programą ketinama tobulinti atsižvelgiant į praktinius taikymo poreikius.
Psichikos sveikatos ir psichosocialinės gerovės programos įgyvendinimo pradinėje stadijoje numatytas laikotarpis savivaldybėms įsivertinti turimus resursus – kokių paslaugų jos dar neturi ir kaip jas pradėti teikti. Ilgainiui programa taip pat bus tobulinama ir adaptuojama atsižvelgiant į sklandžiausiai ir kebliausiai įgyvendinamus jos aspektus.
Programas kūrė dvi nacionalinės ekspertų grupės bendradarbiaudamos su kolegomis iš Norvegijos, Švedijos ir Suomijos. Programose pritaikytos pasiteisinusios praktikos iš Šiaurės šalių, kurios, remiantis MIPEX indeksu, pasižymi vienomis geriausių integracijos sistemų pasaulyje. Projektą sustiprino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros (UNHCR) ekspertų indėlis.
Priėmimo ir integracijos agentūros koordinuojamas projektas „Psichologinio atsparumo ir sociokultūrinių žinių didinimas nuo karo pasitraukusiems pabėgėliams iš Ukrainos“ finansuojamas Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų lėšomis.
Konferencijos „Vieningi standartai užsieniečių integracijai: psichologinio atsparumo ir sociokultūrinių žinių programų pristatymas“ programa
2025 m. balandžio 17 d.
Viešbutis „Conti“ (Raugyklos g. 7, Vilnius)
9:00-9:30 Registracija, kava
9:30 Sveikinimo žodis. Deimantė Bukeikaitė, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministrė.
9:45 Sveikinimo žodis. Gediminas Pocius, Priėmimo ir integracijos agentūros direktorius
9:55 Sveikinimo žodis. Renata Kuleš, Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro
(UNHCR) atstovė ryšiams su Lietuvos Respublikos Vyriausybe.
10:05 Socialiniai mokslai suaugusiems imigrantams Norvegijoje – pagrindiniai sėkmės veiksniai. Lene Vårum, Norvegijos aukštojo mokslo ir įgūdžių direktorato vyresnioji patarėja.
10:20 Nuo principų iki praktikos: sisteminis požiūris į MHPSS paslaugų pabėgėliams kūrimą. Karolis Žibas, Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro (UNHCR) atstovybės Šiaurės ir Baltijos šalims integracijos pareigūnas.
10:35 Sociokultūrinių žinių turinio pristatymas. Raimonda Lebelionytė-Alseikienė, sociokultūrinio turinio įvado koordinatorė.
11:05 Psichikos sveikatos stiprinimo ir psichosocialinės paramos pabėgėliams programa Lietuvos savivaldybėse – pagalbos priemonė ar našta? Valentina Demidenko, psichikos sveikatos turinio koordinatorė.
Geroji patirtis dalyvaujant sertifikuotuose Mindspring mokymuose. Yanos Vovk, Ukrainos karo pabėgėlės patirtis.
11:35 Pietūs
12:30 Darbas grupėse. I dalis
13:00 Darbas grupėse. II dalis
13:30 Praktinės dirbtuvės
14:00-14:30 Konferencijos apibendrinimas ir uždarymas
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/pristatomos-naujos-uzsienieciu-integracijos-programos-504181