Žinomi nuo seniausių laikų
Šiuolaikiniai grafičiai savo šlovės pradžią pasiekė 1970-aisiais Niujorke, kur juos kūrė darbininkų kvartalų jaunimas. 1971 m. laikraštis „The New York Times“ pirmą kartą pavartojo žodį „graffiti“, apibūdindamas naują, sparčiai populiarėjantį miesto meno žanrą. Šis reiškinys greitai peržengė Niujorko ribas ir išplito į kitas pasaulio valstybes, tapdamas tiek saviraiškos priemone, tiek vandalizmo išraiška.
Nelengvai pašalinama problema
Grafičių dažai dažnai yra gaminami naudojant sintetinius polimerus, tokius kaip alkidinės ar akrilinės dervos, kurios greitai džiūsta ir sudaro stiprų ryšį su paviršiumi. Šios medžiagos atsparios vandeniui, ultravioletiniams spinduliams ir cheminėms medžiagoms, todėl jų valymas tampa sudėtingas. Be to, piešimui naudojamos aerozolinės dažų skardinės turi didelę pigmentų koncentraciją, kas užtikrina ryškias spalvas ir giliau įsigeria į porėtus paviršius, tokius kaip betonas ar tinkas. Dėl šios priežasties tradiciniai valymo metodai, tokie kaip paprastas šveitimas ar uždažymas dažais, nepadeda pasiekti norimo rezultato.
„Grafičių valymas yra sudėtingas procesas dėl naudojamų dažų cheminės sudėties. Tradiciniai metodai tik pridengia problemą, bet neišsprendžia jos iš esmės. Būtent dėl to moderni antigrafiti danga yra būtinas sprendimas“, – aiškina Aivaras Sneigys, valymo įmonės „Nort Clarity” direktorius.
Namo administratorius ir vėl uždažė
Tradicinis sprendimas – uždažyti grafičius fasado spalvą atitinkančiais dažais – atrodo greitas ir paprastas, tačiau jis turi daugybę trūkumų. Nauji dažai dažnai išsiskiria savo blizgesiu ar atspalviu, todėl uždažytos vietos tampa akivaizdžiai matomos. Taip pat, kiekvienas papildomas dažų sluoksnis gadina paviršiaus struktūrą, o tai lemia dažų skilinėjimą ir papildomas priežiūros išlaidas. Be to, uždažyti paviršiai nesuteikia jokios apsaugos nuo naujų piešinių atsiradimo, todėl šį procesą reikės kartoti vėl ir vėl, kas ilgainiui tampa neefektyvu.
„Vien uždažyti grafitį neužtenka. Tai tik laikinas sprendimas, kuris neapsaugo nuo naujų piešinių atsiradimo. Tam reikia kur kas efektyvesnių priemonių, tokių kaip speciali antigrafiti danga, kurią įmonė „North Clarity“ naudoja jau daugelį metų, – pažymi A. Sneigys.
Negirdėta danga
Jei norite visam laikui atsikratyti grafičių, moderni antigrafiti danga - geriausias pasirinkimas. Ši danga sudaro specialų apsauginį sluoksnį, neleidžiantį dažams ar rašalui įsigerti į paviršių. Silikono pagrindo danga sukuria hidrofobinį sluoksnį, kuris atstumia ne tik vandenį, bet ir aliejinius dažus. Poliuretano pagrindu sukurta danga yra ypač atspari mechaniniam poveikiui, todėl ji idealiai tinka viešosiose erdvėse, kur grafiti problema ypač aktuali.
Svarbu paminėti jog, antigrafiti danga sukuria barjerą, kuris neleidžia dažams tvirtai laikytis ant fasado. Dažai tiesiog nuteka nuo paviršiaus, nes nesusidaro sukibimas. Tai padaro fasadą nepatraukliu vandalams, nes jie žino, kad piešiniai neišsilaikys ir bus greitai pašalinti. Šis psichologinis efektas mažina tikimybę atsirasti naujiems piešiniams.
„Antigrafiti danga ne tik apsaugo nuo naujo grafičio atsiradimo, bet ir žymiai palengvina valymą. Tai yra ilgalaikis sprendimas, leidžiantis sutaupyti ir užtikrinti estetinį pastatų vaizdą“, – sako „Nort Clarity” direktorius.
Augantis populiarumas Lietuvoje
Pašnekovas dalinasi, jog Lietuvoje grafičių šalinimo išlaidos siekia apie 3 milijonus eurų per metus, o didžiuosiuose miestuose problemos mastas nuolat auga.
„Lietuvoje dar tik pradedame suprasti antigrafiti dangų naudą. Džiugu, kad jų taikymas didėja. Miestuose, kur ypač svarbu išlaikyti paveldą, tokia danga tampa nepakeičiama. Vilniuje ir Kaune ji naudojama saugoti senamiesčio pastatus nuo vandalizmo”, – teigia A. Sneigys.
Grafičiai tampa tik laikina problema
Galima visam laikui atsikratyti problemos, jei pasitelkiamos tinkamos technologijos. Antigrafiti danga yra vienas geriausių būdų apsaugoti miestus ir privačius pastatus nuo estetinių pažeidimų, užtikrinti ilgalaikę paviršių apsaugą ir sumažinti priežiūros kaštus. Miestams, verslui ir namų savininkams verta investuoti į šią inovatyvią technologiją, kuri padeda ne tik išlaikyti švarą, bet ir kurti malonesnę gyvenamąją aplinką.
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/vargina-graficiai-kova-itin-paprasta-499701