„Gamtinės sąlygos Lietuvoje kelia rimtų iššūkių mūsų darbuotojams, girdime ir visuomenininkų, gamtininkų lūkesčius. Mums rūpi miško darbus atlikti jautriai, su kuo mažesne intervencija. Veikloje naudoti tausojančią techniką ypač aktualu ekosistemų apsaugos ir rekreaciniuose miškuose, saugomose teritorijose. Žinome, kad bendra investicijų į mažąją techniką ir laikinąsias kelio plokštes grąža pasireikš ekonominiu, socialiniu bei ekologiniu aspektais. Tokia technika yra inovacija ne tik VMU, bet visame miškininkystės sektoriuje, tad tikimės būti pavyzdžiu ir rangovams, kurie įvertinę mažosios technikos naudą, taip pat į ją investuotų“, - teigia VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
Ši technika yra kompaktiškesnė, todėl ergonomiškiau pritaikoma medžių ištraukimui, kai vykdant kirtimus paliekami pavieniai medžiai. Įsigyjamos medvežės, medkirtės-medvežės naudojamos tiek miško kirtimui, tiek pagamintų sortimentų iš kirtavietės išvežimui į medienos sandėlius. Paruošto darbui vieno tokio technikos vieneto bendroji masė yra ne didesnė kaip 7 t, bendras plotis – ne didesnis kaip 2,5 m, o ilgis neviršija 6,5 m. Dirbdami tokie mechanizmai yra manevringesni, gali važiuoti miško keliais, natūraliomis miško proskynomis, kai jų nėra, važiuojant tarpais tarp medžių, prisiderinant prie reljefo, nežalojant pomiškio grupių, minimaliai slegiant miško paklotę.
Sprendimas pirkti tokią techniką buvo priimtas, atsižvelgiant į poreikį valstybiniuose miškuose laiku atlikti ugdomuosius kirtimus, palaikyti gerą miškų sanitarinį stovį, savalaikiai iš miškų pašalinant sergančius medžius ypač jautriose saugomose teritorijose, priemiestiniuose bei pajūrio miškuose, po atliktų ugdomųjų ir sanitarinių kirtimų paliekant nesužalotus augančius medžius, minimaliai technikos paveiktas miško ekosistemas bei dirvožemį.
Taip pat svarbių gamtotvarkinių projektų vykdymui mažoji medienos ruošos technika bus tinkamiausia. Mažėjant rankiniu būdu atliekamų kirtimų apimtims ir miškus tvarkant galinga sunkiąja technika, miško sistemų išsaugojimo tikslai be mažosios technikos pagalbos artimiausioje perspektyvoje būtų sunkiai pasiekiami.
Palyginkime kai kuriuos skirtingų kategorijų medienos ruošos technikos parametrus – galingos didžiosios technikos masė yra ne mažiau kaip 10 t didesnė už mažosios technikos masę, didžioji beveik 1 m platesnė ir vos ne 4 m ilgesnė už mažąją.
Vykdydama medienos ruošos darbus, didžioji medienos ruošos technika vidutiniškai sunaudoja bemaž dvigubai daugiau kuro už mažąją. Turint tokius palyginamuosius skaičius, yra nesudėtinga įsivaizduoti abiejų mechanizmų poveikio tam pačiam po kirtimo paliekamam miškui skirtumus, ypač kuomet mechanizmai dirba šlapiuose ir durpinguose dirvožemiuose, kai, šylant klimatui, šaltų žiemos parų skaičius metuose mažėja.
VMU perkamose mažosiose medkirtėse bus integruotos moderniausios gaminamos medienos matavimo bei jos tūrio nustatymo priemonės, į kiekvienos medkirtės, medvežės, medkirtės-medvežės kabinos kompiuterį bus galima nuotoliniu būdu įkelti informaciją apie saugotinus objektus, ketinamus gaminti medienos sortimentus, eksploatuojamų miško kirtimo biržių žemėlapius, kad operatoriui dirbant būtų lengviau orientuotis kertamame miške bet kuriuo paros metu.
Taip pat VMU specialistams bus galima nuotoliniu būdu kompiuteryje stebėti mechanizmų buvimo vietas bei jų darbo rezultatus, analizuoti pagamintą produkciją, sunaudotą kuro kiekį ir pan. Artimiausioje ateityje visų VMU medkirčių gaunami – siunčiami, kaupiami duomenys bus apjungti į vieningą sistemą. Tikimasi, kad po įvykusio viešųjų pirkimų konkurso ir VMU su tiekėjais sudarius mažosios medienos ruošos technikos įsigijimo sutartis, 2024 m. antroje pusėje trys medkirtės – medvežės, vienas medkirtės bei medvežės komplektas ir viena medkirtė bus pristatytos VMU regioniniams padaliniams.
Sistemiškai planuodama investicijas į techniką, VMU įvertino, kad ekosistemų išsaugojimas turi būti užtikrintas visoje veiklos grandinėje, todėl investuojama ir į kitus infrastruktūros sprendimus. Pavyzdžiui, laikinosios kelio plokštės, kurių vertė siekia 1 mln. 800 tūkst., iš esmės pakeis miškų išteklių naudojimą. Šios inovatyvios priemonės padeda tausoti miško infrastruktūrą: miško kelius, kvartalines linijas, medienos sandėliavimo aikšteles.
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/473928