VMU nustato ir saugo vietovei būdingų ekosistemų reprezentatyvius plotus, kurie su kitais saugomų teritorijų tinklo komponentais sudaro daugiau kaip 10 proc. valdomų miškų ploto, t. y., daugiau nei 100 000 ha ploto.
Reprezentatyvūs plotai apima kertines miško buveines (įskaitant potencialias), valstybės saugomus botaninius gamtos paveldo objektus, saugomų paukščių rūšių lizdines teritorijas, medžiais apaugusias ganyklas, sausuosius ąžuolynus, paupių guobynus. Taip pat žemėlapyje atvaizduojami plotai iš visos šių teritorijų įvairovės: Europos Bendrijos svarbos natūralios buveinės, saugomų rūšių radavietės, gaisravietės, kurių neprivaloma atkurti, rezervatų miškai ir kiti vertingi miško plotai. Šiose teritorijose gali būti vykdomos tik gamtotvarkos priemonės, skirtos palaikyti arba pagerinti aplinkos vertybių būklę.
„Visuomenei nuo šiol teiksime geografinę informaciją apie VMU miškuose esančius reprezentatyvius plotus. Reprezentatyvių plotų žemėlapis yra vizualinis įrankis kiekvienam, kurį domina sužinoti daugiau apie ypatingai saugomas, puoselėjamas vietas miške. Žemėlapyje pateikti reprezentatyvūs plotai, kuriuose nevykdoma jokia ūkinė veikla, iliustruoja, kad valstybės valdomų miškų priežiūra vyksta atsižvelgiant į aplinkos vertes ir bendruomenių poreikius“, - sako VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
Žemėlapis atspindi VMU įsipareigojimą saugoti miškus ir užtikrinti jų vystymąsi, taip prisidedant prie biologinės įvairovės išsaugojimo ir ekosistemų tvarumo stiprinimo.
Valstybės valdomuose miškuose miško ūkinės veiklos ribojimai aplinkos ministro pavedimais ir savanoriškais VMU veiksmais vykdomi ir kitose miškų grupėse.
Su žemėlapiu reprezentatyvių plotų viešinimui galite susipažinti čia: Visuomenei - Valstybinių miškų urėdija (vmu.lt)
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/475928