Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Preilos spąstai: Arūnas Baltrušaitis turi nugriauti namą, kuris gali būti pripažintas legaliu

Namai Preiloje, kur 10 metų kasmet su vaikais atostogaudavo verslininkas Arūnas Baltrušaitis, turi būti nugriauti iki šių metų balandžio pabaigos, nes neva yra nelegalūs. Gal vyras ir ryžtųsi tą padaryti pats, tačiau Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba iki kitų metų liepos turi parengti naują Kuršių nerijos tvarkymo planą, kuriame jau gali būti nubraižyti ir A.Baltrušaičio, ir kitų neva nelegalių namų savininkų būstai.
Namai Preiloje, kuriuos reikia griauti
Namai Preiloje, kuriuos reikia griauti / 15min.lt

Gerai žinoma patarlė „griauti – tai ne statyti“ labai tinka A.Baltrušaičio atveju – jis iki balandžio 29 dienos yra įpareigotas nugriauti savo namą Preiloje, kurį daugiau nei prieš 10 metų pirko už pusę milijono litų ir kuris dabar rinkoje kainuoja apie 2 mln. Lt. 

Jei nenugriaus, tą už jį padarys Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. A.Baltrušaitis griautų namą pats, jeigu ne viltis, kad jis vis tik bus pripažintas legaliu.

15min.lt/Namai Preiloje, kuriuos reikia griauti
15min.lt/Namai Preiloje, kuriuos reikia griauti

Pripažino nelegaliu

Preiloje 2001 metais buvo pastatyti trys moteliai. Namai turėjo visus reikalingus leidimus statyboms, buvo pripažinti tinkamais naudoti. Tokius juos ir pirko A.Baltrušaičio šeima 2003 metais.

Praėjus trejiems metams buvo panaikintas detalusis planas ir statybos leidimai, taigi namai staiga tapo nelegalūs. Tuomet prasidėjo ilgus metus trukę teisminiai ginčai.

Mano dukra Monika ten yra užaugusi. Ir Jonas auga, mano trejų metų sūnus. Kaip man reikės paaiškinti jam, kad mes nevažiuojame į Preilą, ten namų nebėra, nes kažkam jie buvo negražūs, – klausė A.Baltrušaitis.

Dabar A.Baltrušaitis, kaip ir jo kaimynai, žiūri į galutinę ir neskundžiamą teismo nutartį – nugriauti iki balandžio 29 dienos.

„Mano dukra Monika ten yra užaugusi. Ir Jonas auga, mano trejų metų sūnus. Kaip man reikės paaiškinti jam, kad mes nevažiuojame į Preilą, ten namų nebėra, nes kažkam jie buvo negražūs“, – 15min.lt sakė A.Baltrušaitis.

Priežastis, kodėl namas turi būti griaunamas, – jo nėra detaliajame plane. Apie žalą aplinkai nėra kalbama.

„Čia kaip Petro I barzdų reforma – negražu, skuskitės, ir namai negražūs – griaukite. Man tie namai gražūs, aš juos tokius pirkau. Tai panašu į tokią Venesuelos nacionalizaciją. Man ypač skaudu dėl to, kad jaučiuosi patriotas, bet valdžia yra neadekvati, mano galva“, – sakė namo Preiloje savininkas.

Nors ir skaudu, namą jis nugriautų (tą, beje, teismas įpareigoja padaryti savo lėšomis), tačiau Vyriausybė paskubomis ruošia nutarimą dėl Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano pakeitimo. Naujame plane gali atsirasti ir A.Baltrušaičio, ir jo kaimynų namai, todėl ir griauti jų nesinori.

Gal ir negriaus

Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras 15min.lt informavo, kad šiuo metu Vyriausybėje svarstomas klausimas dėl pritarimo Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano keitimui.

„Per dvi savaites turėtų būti priimtas galutinis nutarimas, tada Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pradės planavimo procedūras (dar reikia gauti lėšų ir skelbti konkursą planavimo paslaugoms pirkti)“, – sakė V.Bezaras.

Tai reiškia, kad teismai gali priimti sprendimus dėl vykdymo sustabdymo, jei toks planavimo procesas vyksta. Į teismą turi kreiptis namų savininkai.

Destrukcija trunka jau 10 metų. Dabar mes 10 metų ten nekeičiam baldų, nors ir norėtume, ir galėtume. Kas yra visuomeninis interesas, aš negaliu niekaip suprasti. Man griauti savo namus rankos nekyla, – skundėsi namo Preiloje savininkas.

Pats tvarkymo planas turėtų būti parengtas iki kitų metų liepos pirmosios. Taigi A.Baltrušaičiui nereikia skubėti griauti namų. Tiesa, į tokius pažadus teisininkams jau 100 tūkst. Lt išleidęs vyras žiūri skeptiškai.

„Destrukcija trunka jau 10 metų. Dabar mes 10 metų ten nekeičiam baldų, nors ir norėtume, ir galėtume. Kas yra visuomeninis interesas, aš negaliu niekaip suprasti. Man griauti savo namus rankos nekyla“, – sakė A.Baltrušaitis.

Pasak jo, naujas planas dar nereiškia, kad su juo būtų pasirašyta taikos sutartis. Tai tėra, A.Baltrušaičio teigimu, problemos sprendimo atidėjimas keleriems metams.

Apskaičiuota, kad visų su neva nelegaliomis statybomis susijusių teismų sprendimai Lietuvai galėtų kainuoti 20 mln. eurų.

Jo poziciją palaiko ir Neringos meras Darius Jasaitis.

„Tai – patinė situacija“

Juodkrantėje žuvų restorano „Vela Bianca“ savininkas pats ryžosi jį nugriauti, o po to į teismą kreipėsi dėl kompensacijos. Tą patį reikėtų daryti ir A.Baltrušaičiui, jei vis tik sugriautų savo namus, – investuoti į griovimą, o vėliau bandyti sumą išsireikalauti iš valstybės teismų keliu.

Apskaičiuota, kad visų su neva nelegaliomis statybomis susijusių teismų sprendimai Lietuvai galėtų kainuoti 20 mln. eurų.

Ir koks čia viešojo intereso gynimas, klausia D.Jasaitis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Neringos meras socialdemokratas Darius Jasaitis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Neringos meras socialdemokratas Darius Jasaitis

„Palaikau ir palaikysiu viešą interesą ir būsiu prieš. Daug didesnis viešo intereso pažeidimas yra griauti. Stovi namas, kuris stovėjo jau mano laikais, vaikai išvis neįsivaizduoja tos vietos be namo, jiems bus šokas, o jį reikia griauti ir jo vietoje statyti automobilių stovėjimo aikštelę, nors dabar ten auga medžiai, želia žolė“, – 15min.lt sakė D.Jasaitis.

Pasak jo, valstybinės institucijos aklai paiso kiekvieno įstatymų kablelio, visiškai neatsižvelgdamos į žmones.

15min.lt/Namai Preiloje, kuriuos reikia griauti
15min.lt/Namai Preiloje, kuriuos reikia griauti

„Tai yra patinė situacija, ne tai, kad probleminė. Įsivaizduokite, jūs įsigyjate turtą, sandorį patvirtina notaras, jis registruotas valstybiniame Registrų centre, gyvenate ten 12 metų, užauga jūsų vaikai, ir staiga gaunate įpareigojimą nugriauti teisėtai įsigytą namą už savo pinigus ir tada bandyti iš valstybės prisiteisti sandorio pirkimo sumą. Sunku man paaiškinti, kaip teismai priiminėja tokius sprendimus, kaip taip aklai žiūri kablelio“, – kalbėjo jis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais