Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienį pritarė tolesniam šio klausimo svarstymui. Dabar šis sumanymas bus nagrinėjamas savivaldybės komitetuose, o po dviejų savaičių prie jo bus grįžta.
Bankrutavęs klubas vis dar turi didelių verslo planų
Bankrutavęs Vilniaus „Žalgirio“ klubas priklauso Maskvoje už sukčiavimą stambiu mastu kalėjusiam ir klubą iki bankroto privedusiam verslininkui Vadimui Kastujevui. Kadaise klubui priklausė visa „Žalgirio“ poilsio bazė, stadionas ir žemės sklypas.
Tačiau dabar jau bankrutavęs „Žalgiris“ nebeturi nieko. Žolyno g. 29 adresą turintys poilsio bazės pastatai ir žemės sklypas jau yra bankrutuojančio banko „Snoras“ nuosavybė. Bankas šį turtą pardavinėja. „Snoras“ turėjo pretenzijų V.Kastujevo įmonėms dėl negrąžintų paskolų, tad gali būti, kad „Žalgirio“ poilsio bazė ir po ja esantis sklypas bankui atiteko už skolas. Bet greta esantis valstybei priklausantis sklypas, turintis Žolyno g. 27 adresą, liko bankrutavusio „Žalgirio“ futbolo klubo akiratyje, nes 1994 m. klubui buvo išnuomotas 99 metams.
Bankui „Snoras“ priklausančiuose griuvėsiuose Žolyno g. 29 įsikūręs bankrutavęs „Žalgirio“ futbolo klubas, kurio prezidentas yra Kęstutis Maciukevičius, valstybei priklausančiame žemės sklype Žolyno g. 27 siekia statyti daugiabučius gyvenamuosius namus ir iš to gerai uždirbti.
Šio sklypo detalusis planas 2014 m. pradžioje buvo parengiamas dėl to, jog „Žalgirio“ klubas jame žadėjo pastatyti sporto kompleksą.
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybai pateiktame žemės sklypo Žolyno g. 27 detaliojo plano tvirtinimo projekte rašoma, kad „statybą leidžiantys dokumentai daugiabučių gyvenamųjų namų statybai, gali būti išduoti tik įrengus futbolo aikštę su žiūrovų tribūnomis ir pagalbinėmis patalpomis ir kartu su sklypo dalimi (...) neatlygintinai perdavus Vilniaus miesto savivaldybei pagal pasirašytą infrastruktūros plėtros sutartį“.
Nekilnojamojo turto kainos šioje vietoje didelės, todėl, jei planas pavyktų, V.Kastujevo uždarbis būtų itin solidus.
Vilniaus savivaldybės Tarybos narys Vidas Urbonavičius tikino nematantis motyvų pritarti tokiai užmačiai, nes tai prilygsta nusikaltimui valstybei.
Vilniaus savivaldybės Tarybos narys Vidas Urbonavičius tikino nematantis motyvų pritarti tokiai užmačiai, nes tai prilygsta nusikaltimui valstybei.
Procesas vyksta greitai
V.Urbonavičius 15min.lt pasakojo, kad apie šiuos ketinimus sužinojo tik pirmadienio vakarą: „Vienus kitus atgarsius girdėjau ir anksčiau, bet jau pateiktus dokumentus ant savo stalo pamačiau pirmadienio vakarą, o antradienį sprendimas jau buvo svarstomas. Komitetas jokių kliūčių tam nedarė, taigi trečiadienį svarstys taryba.“
Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienį pritarė tolesniam šio klausimo svarstymui. Dabar šis sumanymas bus nagrinėjamas savivaldybės komitetuose, o po dviejų savaičių prie jo bus grįžta. Už balsavo sostinės meras Artūras Zuokas ir jo vadovaujamos koalicijos nariai.
V.Urbonavičius teigė, kad ši idėja prieštarauja nuomos sutarčiai, kuri 1994 m. buvo pasirašyta: „Vilniaus savivaldybė išnuomojo minėtą sklypą „Žalgiriui“ 99 metams, kad klubas vystytų futbolo infrastruktūrą. Jei, pavyzdžiui, išnuomotume Vingio parko estradą, kas nors pasikeistų paskirtį ir pradėtų ten statyti namus? Tos žemės juk brangios, jei paskelbtume aukcioną, atsirastų daug norinčių pirkti tą žemę ir brangiai.“
Vilniaus savivaldybė išnuomojo minėtą sklypą „Žalgiriui“, kad klubas vystytų futbolo infrastruktūrą. Jei, pavyzdžiui, išnuomotume Vingio parko estradą, kas nors pasikeistų paskirtį ir pradėtų ten statyti namus? – V.Urbonavičius.
Vilniaus savivaldybės Tarybos narys teigė, kad visiškai nemato motyvo pritarti tokiam prašymui.
Anot jo, jam buvo pateiktas sprendimo projektas, brėžiniai, aiškinamieji raštai, pagal kuriuos – nėra kliūčių, bet nuomos sutartis viską apverčia aukštyn kojom.
V.Urbonavičius mano, kad tai akivaizdus nusikaltimas prieš visuomenę ir valstybę.
Mokestis už „Žalgirio“ vardą?
Vilniaus savivaldybės Tarybos narys teigė, kad galima įžvelgti ir šiokią tokią sąmokslo teoriją – gal leidimas statyti namus yra mokestis už „Žalgirio“ vardo grąžinimą?
„Vilniaus meras Artūras Zuokas yra Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo garbės prezidentas. O mes žinome, kad „Žalgirio“ vardas ir simbolika teisiškai vis dar priklauso ponui V.Kastujevui. Galbūt tikimasi, leidžiant pakeisti paskirtį ir statyti namus, susigrąžinti „Žalgirio“ vardą“, – svarstė konservatorius.
V.Urbonavičius pridūrė negalintis to drąsiai teigti, bet tokios galimybės neatmetantis.
Visi leidimai jau gauti
Tarybos narys teigė nematantis galimybės duoti leidimą šiam projektui, nors gauti ir visi kiti reikiami leidimai: „Valstybės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pritarė šiam projektui. Nors, aišku, jie negali vertinti nuomos sutarčių, jie vadovaujasi tik teisės aktais. O atsižvelgiant į nuomos sutartį pritarti šiai idėjai negalima.“
Pasak Tarybos nario, teisinamasi, kad žemės paskirtis nėra keičiama.
„Paliekamas mažytis plotelis, lyg mokyklos stadionas, neva futbolo infrastruktūrai vystyti, tačiau keturi penktadaliai ploto planuojami užstatyti namais. Juk akivaizdu, kad pažeidžiamas viešasis interesas“, – neabejojo V.Urbonavičius. Projekte nurodyta, kad stadiono matmenys sieks 80x25 metrus. Toks stadionas yra per mažas, neatitinka standartų, tad jame negali vykti jokios oficialios rungtynės.
Paliekamas mažytis plotelis, lyg mokyklos stadionas, neva futbolo infrastruktūrai vystyti, tačiau keturi penktadaliai ploto planuojami užstatyti namais. Juk akivaizdu, kad pažeidžiamas viešasis interesas
Kas užtikrins įsipareigojimų vykdymą?
Teigiama, kad verslininkas V.Kastujevas ketina pastatyti ne tik namus, bet ir sporto kompleksą.
Tačiau, anot V.Urbonavičiaus, to niekas negali užtikrinti.
„Savivaldybė negali atsakyti už privačių asmenų įsipareigojimus. Kas gali garantuoti, kad tai bus įvykdyta. Galų gale, svarbiausia, kaip gali ten, kur valstybės išnuomota vieta futbolo infrastruktūrai, būti statomi namai?“ – piktinosi Vilniaus Tarybos narys.
Pasak jo, reikėtų kreiptis ir į Nacionalinę žemės tarnybą dėl to, kad infrastruktūra nebuvo vystoma ir sutartis turėtų būti nutraukta.
„Žalgiris“ pakilo iš pelenų
Vilniaus „Žalgirio“ futbolo komanda įsikūrė 1962 m. Sovietų okupacijos metais klubas pasiekė puikių rezultatų, išugdė daugybę puikių futbolininkų, tačiau atgavus nepriklausomybę „Žalgiriui“ atėjo sunkūs laikai.
2006 m. klubą pradėjo valdyti milijonierius V.Kastujevas, perpirkęs akcijas iš Janušo Lopučio.
2006 m. klubą pradėjo valdyti milijonierius V.Kastujevas, perpirkęs akcijas iš Janušo Lopučio.
Tačiau 2008 m. V.Kastujevas Maskvoje pateko į kalėjimą už sukčiavimą stambiu mastu. Tada jo valdomas „Žalgiris“ susidūrė su rimtomis finansinėmis problemomis. Klubui buvo iškelta bankroto byla.
V.Kastujevui priklausė ne tik komanda, bet ir Antakalnyje esanti „Žalgirio“ treniruočių bei poilsio bazė, iš kurios dabar teliko griuvėsiai.
Gelbėdami legendinę komandą „Žalgirio“ žaidėjai ir sirgaliai 2009 m. įkūrė Vilniaus miesto futbolo draugiją „Žalgiris“. Komanda pamažu stiprėjo ir, startavusi LFF I lygoje, greitai sugrįžo į aukščiausiąją lygą. Pernai „Žalgiris“ laimėjo Lietuvos futbolo čempionatą, šiemet vėl pirmauja.