Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą

Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai, rašoma „Enefit“ pranešime spaudai.
Elektros energijos taupymas
Elektros energijos taupymas / Bendrovės nuotr.
Temos: 2 Elektra Enefit, UAB

„Išmaniųjų įrenginių efektyvumą užtikrina tai, kad jie veikia be vartotojo įsikišimo. Pačiam žmogui būtų nepatogu naktį keltis reguliuoti šildymo temperatūros, o išmanusis termostatas tai padaro automatiškai.

Panaši yra ir šviesą, išeinant iš namų, išjungiančio automatinio apšvietimo veikimo nauda. Tokie įrenginiai ne tik veikia pagal vartotojo nustatytą grafiką, bet ir siunčia pranešimus apie smulkius gedimus, todėl juos galima pašalinti anksčiau, iki kol tai tampa rimta problema“, – komentuoja „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas Julius Areška, pristatydamas keturis svarbiausius išmaniuosius energijos taupymo sprendimus.

Išmanieji kištukai

Pasak J.Areškos, išmanieji kištukai yra bene geriausias pavyzdys, kaip be didelių investicijų visus namus galima paversti labiau išmaniais. Anot pašnekovo, tai geriausias būdas sumažinti bet kurio namuose naudojamo prietaiso energijos sąnaudas. Pavyzdžiui, kartais gali užtekti tiesiog įjungti išmanųjį kištuką į įprastą elektros lizdą ir prijungti prie jo šviestuvą, šildytuvą, ventiliatorių ar kitą elektros prietaisą ir jau taip sumažinti savo suvartojamos elektros energijos kiekį.

„Daugelis dar turbūt prisimena gerokai paprastesnius pirmuosius išmanius kištukus. Namuose į tokius kištukus buvo jungiami, pavyzdžiui, elektriniai gyvatukai, kurie patys išsijungdavo, kai pakankamai įšildavo – gyvatukui išsijungus, šiluma dar kuriam laikui išlikdavo. Naujos kartos išmanieji kištukai taip pat turi šią funkciją, tačiau greta to – ir daugelį kitų.

Juos galima valdyti naudojantis programėle, susieti su kitais įrenginiais, aktyvuoti įrengiant judesio daviklius arba valdyti balsu. Dar vienas didelis privalumas – kai kurie išmanieji kištukai gali fiksuoti energijos sąnaudas“, – dėsto ekspertas.

Išmaniosios LED lemputės

Jau kurį laiką žinoma, kad šviesos diodų (LED) technologijų lemputės sunaudoja iki 90 proc. mažiau energijos, nei senosios kaitrinės, tačiau dar daugiau sutaupyti padėti gali išmaniosios LED lemputės.

J.Areška pastebi, kad išmaniųjų lempučių sritį taip pat jau palietė skaitmeninės technologijos, leidžiančios sutaupyti dar daugiau elektros energijos naudojant išmaniąsias LED lemputes. Pasak eksperto, rinkoje atsiranda vartotojui vis patogesnių sprendimų: galima įjungti apšvietimą norimomis valandomis arba pavyzdžiui, suprogramuoti jas taip, kad šviesa automatiškai išsijungtų paliekant patalpą.

„Naudojant išmaniąsias LED lemputes galima pritemdyti šviesą ir taip papildomai sumažinti energijos sąnaudas. Jungiklis tuomet bus tik vienas iš būdų valdyti apšvietimą – tą patį lengvai galima padaryti naudojantis išmaniuoju telefonu, planšete arba kompiuteriu. LED lemputes galima valdyti labai įvairiai – pradedant iš anksto nustatytu lempučių išjungimu pagal laikmatį, baigiant integruotu valdymu, kuris sujungia vienos ar netgi keleto patalpų apšvietimą“, – kalba „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas.

Išmanieji termostatai

J.Areška atkreipia dėmesį, kad populiarėjant šilumos siurbliams ir namų oro kondicionavimo įrangai, vartotojai vis dažniau ieško būdų, kaip sumažinti šildymo arba vėdinimo energijos sąnaudas. Pavyzdžiui, įrengus išmanųjį termostatą naudą galima pajusti jau labai greitai.

„Išmanieji termostatai suteikia galimybę stebėti ir reguliuoti namų temperatūrą net ir tuomet, kai patys gyventojai yra kažkur išvykę. Aišku, svarbiausia tai, kad šie įrenginiai gali automatiškai sumažinti šildymą arba vėdinimo intensyvumą taip, kad vartotojo komfortas dėl to visiškai nenukentėtų.

Papildomus daviklius turintys išmanieji termostatai netgi gali įvertinti, kaip greitai patalpa įšyla arba atvėsta, atsižvelgiant į santykinę oro drėgmę. Tai leidžia itin tiksliai valdyti patalpų temperatūrą“, – kalba „Enefit“ atstovas.

Išmanioji buitinė technika

J.Areška pažymi, kad išmaniosios funkcijos jau dabar diegiamos šaldytuvuose, indaplovėse, skalbimo mašinose, džiovyklėse ir kituose buities prietaisuose. Išmanieji sprendimai neaplenkia ir oro kondicionavimo sistemų. Pasak eksperto, tai ne tik leidžia sumažinti energijos sąnaudas, bet ir suteikia vartotojams daugiau patogumo.

„Buitinės technikos gamintojai dabar siūlo pačias įvairiausias funkcijas. Pavyzdžiui, šaldytuvas gali atsiųsti iššokantį pranešimą su žinute, kad jo durys atviros, arba siekiant sumažinti energijos eikvojimą ir nedarinėti durų kiekviena kartą ieškant užkandžių, jo turinį galima sužinoti pagal kamerų perduodamą vaizdą.

Indaploves arba drabužių skalbimą galima užprogramuoti, kad jos įsijungtų tuomet, kai elektra yra pigiausia. Ir tai tik keletas pavyzdžių, o kiekvienais metais šios galimybės tampa vis platesnės“, – komentuoja pašnekovas.

Jis taip pat prideda, kad naudojant išmaniuosius šaldytuvus ar kitą išmaniąją techniką, galima sutaupyti nuo keleto iki keliolikos procentų elektros energijos sąnaudų. Vartotojų patirtys skiriasi, tai lemia ir šeimos ūkio dydis, naudojamų prietaisų kiekis ir kiti veiksniai.

Sąmoningumas išlieka svarbus

J.Areška pabrėžia, kad išmanieji elektros energijos taupymo sprendimai padeda ne tik taupyti elektros energiją, bet ir tapti tvaresniu vartotoju per daug nekeičiant savo kasdienių įpročių. Tačiau vartotojams svarbu ir patiems būti sąmoningiems bei stebėti savo energijos vartojimo įpročius.

„Sparčiai tobulėjantys išmanieji sprendimai gali ženkliai sumažinti elektros sąskaitas, todėl norint sutaupyti, verta pagalvoti apie investiciją į juos. Žinoma, gyventi tvariau galite vien pasirinkdami vartoti žaliąją energiją, o dar labiau sumažinsite savo išlaidas laikydamiesi keleto paprastų taisyklių: nuosekliai atnaujinti senus ir netaupius prietaisus, išjungti šviesas išeinant iš kambario, nustatyti termostatą optimaliai temperatūrai palaikyti bei atjungti nenaudojamus prietaisus iš tinklo“, – reziumuoja „Enefit“ atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos