Lietuvos apeliacinis teismas birželio 28 dieną atmetė „Achemos“ skundą ir paliko galioti pernai rugsėjį Vilniaus apygardos teismo priimtą sprendimą.
„Teisėjų kolegija sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai konstatavo, kad atlyginimas už VIAP nėra prilyginamas mokesčiui, nes tai yra atlygintinė viešoji paslauga. Nei VIAP kainos dydis, nei mokėtojų ratas, nei tvarka neprivalo būti įtvirtinta įstatymų lygiu. Be to, atsižvelgiant į viešąjį interesą, būtinybę užtikrinti ir palaikyti tinklo saugumą, patikimumą, visi prijungti vartotojai prie tinklo, turintys galimybę bet kuriuo metu iš tinklo patenkinti visą būtiną kiekį, nepaisant ar perka visą elektros energijos kiekį, ar dalį patys pasigamina ir suvartoja savo poreikiams, privalo mokėti atlyginimą už suteiktas VIAP nuo viso suvartoto kiekio“, – rašoma Apeliacinio teismo nutartyje.
„Achema“ į teismą kreipėsi dėl 2010 metų liepą sudarytos elektros perdavimo paslaugos sutarties, kuri 2011 metų sausį buvo pakeista. „Achema“ teismo prašė, kad pakeitimai būtų pripažinti negaliojančiais. „Litgrid“ komunikacijos projektų vadovė Gabrielė Patriubavičiūtė BNS pernai rugsėjį teigė, kad sutarties pakeitimai numatė, jog VIAP reikės mokėti ir už savo reikmėms pasigamintą elektrą.
2015 metų spalį Konstitucinis Teismas nusprendė, kad Vyriausybės patvirtinta tvarka, kai VIAP mokestį turi mokėti įmonės, gaminančios ją savo reikmėms, neprieštarauja Konstitucijai.
Nuo 2011 metų panaikinta VIAP mokesčio išimtis, pagal kurią jo nereikėjo mokėti už savo reikmėms pasigamintą elektrą, labiausiai užgulė didžiausias elektros naudotojas – „Orlen Lietuvą“, „Achemą“, „Lifosą“, „Putokšnį“ bei kitas.