„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Agentūra: D.Trumpas svarsto mokėti naftos bendrovėms, kad šios neišgautų naftos

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija svarsto galimybę mokėti JAV naftos gamintojams už tai, kad jie neišgautų naftos ir nedidintų rinkoje atsiradusio „juodojo aukso“ pasiūlos pertekliaus, kuris jau išprovokavo kainų kritimą ir kai kurių gręžimo bendrovių bankrotą, rašo agentūra „Bloomberg“.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Energetikos departamentas parengė planą dėl kompensacijų bendrovėms, pagal kurį jos neišgautų 365 mln. barelių naftos, o tas kiekis būtų įtrauktas į JAV vyriausybės nenumatytų atvejų rezervą, pareiškė agentūrai neįvardyti prezidento administracijos aukšto rango atstovai.

Pagal federalinius įstatymus, energetikos departamentas turi įgaliojimų nenumatytiems atvejams suformuoti iki 1 mlrd. barelių naftos rezervą nenurodant, kur ta nafta turi būti nukreipiama.

Tai suteikia teisinę galimybę saugoti naftą už esamo vyriausybės rezervo ribų ir net blokuoti jos gavybą.

Šiuo atveju vyriausybė iš esmės įsigytų žemės gelmėse slypinčią naftą ir gamintojų paprašytų jos neišgauti ir netiekti.

Šiam planui reikės milijardų JAV dolerių asignavimų, kuriuos turės patvirtinti Kongresas, neseniai atmetęs D.Trumpo administracijos prašymą skirti 3 mlrd. JAV dolerių naftos įsigijimui į strateginį rezervą, primena „Bloomberg“.

Tokią operaciją – įsigyti didelį neišgautą naftos kiekį – agentūra vadina beprecedente ir teigia, jog tokie planai parodo D.Trumpo administracijos siekį padėti vietos naftos gręžėjams, kuriems naftos pasiūlos padidėjimas ir koronaviruso pandemijos išprovokuotas paklausos nuosmukis sudavė skaudų smūgį.

Analitikai, įskaitant „Wood Mackenzie“ ir „IHS Markit“ ekspertus, mano, jog naftos saugyklos bus užpildytos iki vasaros, o gal net dar anksčiau.

Gamintojai, kuriems nėra kur tiekti savo naftos, bus priversti nutraukti gavybą ir atleisti darbuotojus.

Kai kurie gamintojai jau paleidžia gavybos įrenginius veikti tuščiąja eiga ir laiko atsargų perteklių geležinkelio vagonuose, o vamzdynų operatoriai keičia srautų kryptį ir gabena naftą į saugyklas, kuriose dar liko laisvų pajėgumų.

D.Trumpas savo energetikos sekretoriaus balandžio 3 dieną paprašė „patikrinti, kur dar galima saugoti naftą“ ir paieškoti vietų, „kurios būtų didesnės už tas, kurias šiuo metu turime“.

Pasak pareigūnų, energetikos departamentas svarsto ir kitas idėjas, pavyzdžiui, saugoti naftą tanklaiviuose, nepanaudotose naftos perdirbimo saugyklose ir požeminiuose druskos urvuose. Tačiau tam, kad būtų galima pasinaudoti tokiomis galimybėmis, gali reikėti per daug laiko, o tuo tarpu JAV komercinės naftos atsargos artėja prie kritinio lygio.

Greičiau būtų galima įgyvendinti sprendimą, pagal kurį gręžimo bendrovėms iš esmės būtų sumokėta už tai, kad jos kuriam laikui nutrauktų gavybą.

Pagal energetikos departamento parengtą projektą, administracija su įmonėmis sudarytų sutartis dėl įrodytų naftos atsargų įsigijimo, tačiau šios naftos gavyba būtų atidėta keleriems metams, o gal net ir neribotam laikui.

Kai ši nafta bus galiausiai išgauta ir parduota, pajamos atiteks iždui.

Bendrovės būtų atrenkamos aukcione, o administracija pasirinktų bendroves, kurios pasiūlytų mažiausias kainas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų