Ne didesnis nei dviejų laipsnių Celsijaus klimato atšilimas yra pagrindinis 2015 metais 196-ių pasaulio valstybių pasirašyto Paryžiaus klimato kaitos susitarimo tikslas.
2,3 trln. JAV dolerių vertės projektai gali tapti nepelningais, jeigu energetikos sektorius pasuks atsinaujinančios energijos keliu, o iškastinio kuro kainos mažės, rodo 69 biržoje kotiruojamų naftos ir dujų kompanijų investicinių biudžetų analizė.
Ekspertai pažymi, kad kai kurios bendrovės nukentės labiau už kitas, teigiama ekspertų parengtoje ataskaitoje. Pavyzdžiui, iki 50 proc. „ExxonMobil“ kapitalo išlaidų iki 2025 metų siūloma skirti ekonomiškai nenaudingiems projektams, kurių rezultatai greičiausiai nuvils akcininkus.
„Shell“, „Chevron“, „Total“ ir „Eni“ atveju šis rodiklis svyruoja nuo 30 iki 40 proc. Tuo tarpu gerai pokyčiams yra pasirengusios 14 kompanijų, įskaitant ir Saudo Arabijos valstybinę milžinę „Saudi Aramco“.
„Ši ataskaita tikrai viską keičia kalbant apie būsimus verslo ir investuotojų santykius, – sakė JT remiamo investuotojų tinklo PRI politikos ir mokslinių tyrimų vadovas Nathanas Fabianas. – Investuojantys į naftos ir dujų kompanija ilgą laiką buvo nežinioje, kalbant apie klimato kaitos poveikį naftos įmonėms. O dabar jie turės tikslios informacijos.“
Energetikos milžinės jau dabar susilaukia investuotojų spaudimo paaiškinti, kaip pasaulinis atšilimas paveiks jų pelną. Pavyzdžiui, praėjusį mėnesį trys penktadaliai „ExxonMobil“ akcininkų balsavo už tai, kad bendrovė kasmet atsiskaitytų dėl to, kaip naujos technologijos ir siekis apriboti klimato kaitą iki dviejų laipsnių Celsijaus paveiks įmonės veiklą ir investicijų planus.