Skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso komisijos vadovė Daiva Matonienė sako, jog atnaujinta komisija pirmajame posėdyje šią savaitę apsvarstė pasikeitusią teisinę ir geopolitinę situaciją bei nusprendė ruošti naujo konkurso sąlygas – jos turėtų būti pateiktos kitam posėdžiui sausio 26 dieną.
„Posėdyje nuspręsta toliau daryti viską pagal planą. Dabar bus rengiamos konkurso sąlygos, remiantis praeitu konkursu, tačiau atsižvelgiant ir padarant tam tikrus pakeitimus pagal pasikeitusį teisinį reglamentavimą“, – BNS kalbėjo D.Matonienė.
Jos teigimu, taip pat nutarta, jog Šilutės ir Tauragės plotams nereikės atlikti naujo Strateginių pasekmių aplinkai vertinimo (SPAV) – galios 2011 metais atliktas vertinimas.
Kliūčių konkursui rengti nėra
Geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas BNS sakė, jog realu naują konkursą paskelbti šių metų pavasarį.
„Kokių nors kliūčių konkurso nerengti nėra, nebent būtų priimtas kažkoks politinis sprendimas. Teisės aktai rengiami, ir tai reiškia, kad yra ruošiamasi naujam konkursui“, – BNS teigė J.Satkūnas.
Anksčiau jis yra minėjęs, kad skalūnais Lietuvoje domisi Kinijos naftos ir chemijos korporacija „Sinopec“, kurios mokslininkai šalyje lankėsi vasarą, tačiau dabar J.Satkūnas tvirtino, kad tikras jų susidomėjimas matysis, paskelbus konkursą.
Premjeras Algirdas Butkevičius gruodį sakė tikįs, jog konkurse bus norinčių dalyvauti, nes kai kurios JAV bendrovės jau esą išreiškė susidomėjimą.
Pirmas bandymas nepavyko
Skalūnų žvalgybai Lietuvoje itin priešinosi Tauragės rajono Žygaičių bendruomenė, kuri baiminosi, kad tam naudojami metodai kenks aplinkai. Stabdyti pirmąjį skalūnų konkursą siūlė kai kurie politikai, kurių iniciatyva buvo priimtos jų gavybą griežtinančios įstatymų pataisos.
Seimas gruodžio pradžioje nustatė, kad nuo 2015 metų skalūnų dujų gavyba pirmus trejus metus, bet ne ilgiau kaip iki 2020 metų, bus apmokestinama 1 proc. tarifu. Vėliau jis sieks 15 procentų. Įstatymo pataisas dar turi pasirašyti prezidentė.
Lietuvos valdžiai pakeitus mokesčių, teisinę ir reguliavimo aplinką, 2013-ųjų spalį JAV energetikos įmonė „Chevron“ pasitraukė iš skalūnų dujų gavybos konkurso ji buvo vienintelė jo dalyvė.