Po to, kai Lietuva pažadėjo neįsileisti elektros iš Astravo atominės, Baltarusijos valdžia atsisuko į Rusijos pusę su viltimi, kad ši pirks elektrą per „Inter RAO“. Baltijos šalių rinka šiai kompanijai – trečia pagal dydį, per ją rusiška elektra teka į trijų šalių rinkas.
Ketvirtadienį į Latviją pradėjusi tekėti rusiška elektra – iš „Inter RAO“. Tiesa, ekspertai abejoja, ar kompanija rizikuotų pardavinėti baltarusišką elektrą Baltijos šalyse – taip gali prarasti licencijas.
Tikslas – rasti langą baltarusiškai elektrai
Rugsėjį susitikę Rusijos ir Baltarusijos premjerai Michailas Mišustinas ir Romanas Golovčenka svarstė, kaip Rusija galėtų padėti baltarusiams realizuoti Astravo atominės elektrinės energiją. Aukščiausiu lygiu buvo sutarta, tačiau techninės detalės pavestos ministerijoms.
Rudens pradžioje atrodė, kad Baltarusijos pusei pavyks susitarti su Rusijos puse, kad Astravo elektra per ją patektų į Europą. Vienas iš variantų – Astravo atominė elektrinė energiją patiekia Rusijai, o koncernas „Inter RAO“ iš Rusijos didina eksporto apimtis į Europą.
Tiesa, ekspertai abejojo, ar „Inter RAO“ ryšis tokiam sandoriui – oficialūs susitarimai, jei jie buvo, taip ir nepaviešinti.
Tiesa, pati kompanija yra pripažinusi, kad kai Baltijos šalys ims boikotuoti baltarusišką elektrą, „Inter RAO“ bus pasiruošusi pateikti baltarusišką elektrą į Europą.
„Jeigu uždraus elektros patekimą iš Baltarusijos, tai teisinga būtų išlaikyti srautus iš Rusijos. Mes netgi pasirengę pasiūlyti žaliąją energiją“, – Rusijos naujienų agentūrai „RIA Novosti“ pareiškė „Inter RAO“ prekybos vadovė Aleksandra Panina.
Pareikalavo įrodymų
Vis tik kol kas įrodymų nėra, kad „Inter RAO“ bandytų apeiti draudimą. Tiesa, praėjusį ketvirtadienį Latvija pradėjo prekybą elektra su Rusija per Latvijos-Rusijos jungtį.
Tai BNS patvirtino Lietuvos elektros perdavimo bendrovė „Litgrid“, elektros srautus iš Rusijos galima matyti ir Latvijos operatorės AST tinklapyje.
„Inter RAO“ atstovai 15min patvirtino, kad į Latviją pateko rusiška „Inter RAO“ elektra. Tiesa, neigiama, kad kompanija galėjo susitarti su baltarusiais dėl Astravo elektros – „Inter RAO“ Rusijoje turi savo elektrines, kurių energiją ir parduoda Baltijos šalims. „Rosatom“, kuri statė Astravo atominę elektrinę, iš esmė laikomas „Inter RAO“, elektrą gaminančios dujų jėgainėse, konkurentas.
Be to, Rusijai reikės patvirtinti, kad į Latviją eksportuojama elektra yra pagaminta ne Baltarusijoje. Kaip rašo Baltarusijos „Naviny“, Latvijos institucijos jau pareikalavo informacijos iš Rusijos operatoriaus ir gavo patikinimą, kad elektra tikrai pagaminta Rusijoje.
Rusai troškimu nedega
Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos ekspertas Rytas Staselis mano, kad teorinė „Inter RAO“ ir baltarusių susitarimo galimybė yra.
„Tačiau pačioje Rusijoje nėra daug trokštančių tos baltarusiškos elektros. Rusai turi savo energetikos verslą, o Baltijos šalių rinka „Inter RAO“ yra didžiausia trečia rinka. Todėl, manau, jie nenorėtų rizikuoti“, – 15min sakė analitikas.
Tiesa, jis priminė, kad „Inter RAO“, dar tik pradėjus statytis Astravo elektrinė, siūlė baltarusiams kartu realizuoti elektrą, tačiau šie nesutiko.
„Dabar baltarusiams tampa jau sudėtinga, ir jie visur ieško, kam parduoti, kur padėti“, – pridūrė R.Staselis.
Be to, „Inter RAO“ ir baltarusiai buvo sukūrę net bendrą energetikos įmonę, tačiau vėliau visos akcijos bus išpirktos kompanijos – bendras projektas nepavyko.
Tiesa, jis neatmetė galimybės, kad elektra į Latviją buvo tarsi bandymas patikrinti, kaip reaguos Baltijos šalys. Pirmos reakcijos ilgai laukti nereikėjo – konservatoriai pasipiktino, kad Latvija pažeidžia susitarimus.