Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ardoma Ignalinos atominė elektrinė

Ignalinos atominėje elektrinėje vyksta demontavimo darbai. Įvairi įranga ir detalės dezaktyvuojamos: vienos saugomos tarpinėje saugykloje, kitos – parduodamos. Kol nepastatyta branduolinio kuro saugykla, branduolinio kuro kasetės laikomos reaktoriuje.
Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė / Agnės Radzevičiūtės nuotr.

Turbinų salėje verda darbas. Darbininkai baigia išmontuoti pirmojo bloko turbinas ir kitą įrangą. Pernai už 10 mln. litų pastačius dezaktyvavimo įrangą, konvejeriu atkeliavusios supjaustytos detalės patenka tiesiai  į ją. Nepavykus dezaktyvuoti, procedūra kartojama iš naujo, kartais ir rankiniu būdu.

„Dezaktyvuota įranga parduodama kaip metalo laužas. Ko nepavyksta dezaktyvuoti, tas bus patalpintas į buferinę saugyklą, ten pakankamai erdvės, kad mes keletą metų galėtume ramiai dirbti“, – sako Sergejus Krutavcovas, Ignalinos atominės elektrinės Eksploatavimo nutraukimo departamento direktorius.

Pasak direktoriaus, čia bus dirbama dar pustrečių metų. Jei atliekas būtų kur saugoti, darbai galėtų vykti greičiau. Antrojo reaktoriaus bloko turbinų salėje kol kas vyksta paruošiamieji darbai. Demontavimo darbai tęsis iki 2021 metų.

Pirmasis atominis reaktorius uždarytas prieš 10 metų. Iš jo išimtos kasetės su branduoliniu kuru saugomos šalia esančioje išlaikymo baseinų salėje. Po to – branduolinio kuro saugykloje.

Jau praėjo 4 metai po antrojo bloko sustabdymo, po metų šis kuras gali būti iškrautas į sauso tipo konteinerius, – teigia S. Krutavcovas.

„Kasetės turi būti išlaikytos ne mažiau kaip 5 metus prieš iškraunant jas į sauso tipo konteinerius. Jau praėjo 4 metai po antrojo bloko sustabdymo, po metų šis kuras gali būti iškrautas į sauso tipo konteinerius“, – teigia S. Krutavcovas.

Tačiau 2009 metais sustabdžius antrąjį reaktorių, dalis branduolinio kuro kasečių liko neišimtos iš reaktoriaus dėl perpildyto išlaikymo baseino.

Pasak elektrinės direktoriaus, branduolinio kuro saugyklų statyba beveik baigta. Planuojama, kad 2017 metų pabaigoje pirmosios kasetės iškeliaus į saugyklas, o kol kas elektrinės veikla stebima ir Tarptautinės atominės energijos agentūros.

„Yra ir operatoriai, ir palaikantis personalas. Čia yra daugybė visokių inžinierinių sistemų, elektromechaninių įrenginių, kurie turi būti aptarnaujami, kad būtų palaikomas jų veikimas, kad būtų garantuojama sauga reaktoriuje ir baseinuose. Nedaug kuo skiraisi nuo veikiančios elektrinės“, – sako Ignalinos atominės elektrinės direktorius Darius Janulevičius.

Visus darbus atominėje elektrinėje planuojama baigti 2029-aisiais. O kol kas per metus jos išlaikymas kainuoja 20 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos